Muğla’nın, yavşak, pekmez ve bade markası oluşuyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Belediyesi ve Yeşilüzümlü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortada, yapımına başlanan üzüm suyu, yavşak, pekmez ve şarap istihsal tesisi üzere protokol imzalandı.

Muğla’da tarımsal üretimi tavlandırmak, üreticilerin kazancını çoğaltmak, kooperatifleşmek ve markalaşmak amacıyla icraat fail Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda eskimemiş benzeri projeyi elan sevimli geçirdi. Üzüm suyu, sirke, pekmez ve şarap üretim tesisiyle kooperatifçiliğin desteklenmesi, sürdürülebilir kırsal kalkınmanın sağlanması, Fethiye ilçesi Yeşilüzümlü Mahallesi’nde yapılan üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretiminin henüz akla yatkın ve yasalı şartlarda markalaşması için imzalar atıldı.

Protokol çerçevesinde Fethiye Karaçulha Yemiş ve Göveri Toptancı Bilgisiz içerisinde 4 milyon 423 bin TL maliyetle istihsal fabrikası kuruluyor. Yılda 45 bin şişe üretim kapasitesine eş tesiste, saatte en bir iki 3 ton üzüm işlenecek. Istihsal tesisi 2023 yılında Yeşilüzümlü Mahallesi’nde Fethiye Belediyesi yoluyla yapılacak olan tesise taşınacak.

Törende, tarımda ve üretimde birlik olmanın, kooperatifleşmenin, ağır sıklet birliği yapmanın mefret olduğunu söyleyen Başbuğ Gürün, Yeşilüzümlü’de belediye, kooperatif teşrikimesai ile kurdukları istihsal tesisinin Muğla’da oluşturdukları zirai birlikteliğe eş olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“ÜRETİCİMİZ ÜRETECEK, MUĞLA KAZANACAK”

“Zaman atılan imzalar sonrası çokça mutluyum. Muğla’da tarımda hedeflediğimiz birlikteliğin, güç birliğinin pir ayrımsız örneğini yaşıyoruz. Fethiye Uray’miz, Yeşilüzümlü Kooperatifi’miz ile üzüm suyu, pekmez, içki üretimi üzere imzaları atıyoruz. Muğla’mızın pekmezde, sirkede, şarapta tıpkı markası olacak. Ilkin basak altı istihsal açmak zorunda artan üreticilerimiz kendi markaları amacıyla üretecek, henüz fazla kazanacaklar. Uray, kooperatif garantörlüğünde Muğla markası oluşacak. Zirai üretimde planladığımız, hedeflediğimiz birliktelik ve kilolu birliğine arz pir örneklerden biri bu proje. Muğla genelinde kooperatiflerimizi tıpkı çatı altında toplayan ciddi birliğini kurduk. Uray, kooperatifimiz ve yavaş birliği ile Yeşilüzümlü’de bu projenin meyvelerini gelişigüzel göreceğiz. Cesaret duygusu ile üreticimiz üretecek, Muğla kazanacak.”

Fethiye Belediye Başkanı Bilici Kişmiri ise şunları söyledi:

“ÜRETİM TESİSİNİ 2023 YILINDA TAMAMLAYACAĞIZ”

“Fethiye Belediyesi kendisine üretime, kooperatiflere balaban önem veriyoruz. Belediyemizin 180 dönüm arazisi var ve bu topraklarda coğrafi bel aldığımız ürünler üstünde yoğunlaşarak istihsal yapıyoruz. Yeşilüzümlü’de teferruatlı süredir merdiven şeş diyebileceğimiz üretimler nedeni ile sıkıntılar yaşanıyordu. Bu iş birliği ve imza ile bunu aşıyoruz. Büyükşehir Uray’mizin destekleri ile Yeşilüzümlü’nün eli nimetli bağlarının ürünleri işlenecek, şişelenecek. Fethiye Belediyesi namına üretim tesisini 2023 yılında tamamlayacağız ve üretim tesisi arızi yerinden buraya taşınacak. Üreticimiz kazanacak, kırsaldaki hemşehrilerimiz kalkınacak. Büyükşehrimiz tarımda çok iyicene amal yapıyor, Türkiye’nin ayrımsız numaralı domestik sulp merkezini şehrimize kazandırdılar. Başta Büyükşehir Şehremini’mız Osman Gürün kalkmak amacıyla bütün ekibine tarımda sağladıkları destekler üzere teşekkür ediyorum.”

İmza töreninde konuşan Yeşilüzümlü Kooperatif Başkanı Erkan Arıkan üyelerine müjdeyi verdiklerini ve üretime başlayacaklarını söyleyerek, projeyi gönül nâkil Komutan Osman Gürün’e ve Fethiye Şehremini Alim Kara’ya teşekkür etti.

Share: