Mithat Sancar: “Cumhurbaşkanı Adayımızı Belirleme Mekanizmalarımız Bariz ve Slayt Bir Tarzda Çalışmalarına Başlamıştır”

HDP Âdem Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin mazi yapılan Format Yürütme Müesses (MYK) toplantısında Reisicumhur aday kriterlerini belirlediklerini kaydederek “Zat adayımız için bile bu niteliklere akıllıca âdemoğlu arayışını başlattık… Reisicumhur adayımızı tespit mekanizmalarımız ayan ve saydam bir tarzda çalışmalarına başlamıştır. Ki hangi tartışmayı yürütürse yürütsün, kim ne hesabı yaparsa yapsın biz önümüze bakacağız, yolumuzda yürüyeceğiz. Halklarımızla birlikte açtığımız yolu cıvıl cıvıl ve kararlı ayrımsız şekilde büyütmeye ve bu yolda ilerlemeye bitmeme edeceğiz” dedi.

HDP Adam Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin kol toplantısında gündemdeki konulara ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya, Yolculuk aileleri, ODTÜ öğrencileri ve mezunları ile HDP’nin yerel yöneticileri katıldı.

Sancar, “Seyahat aileleri aramızda. Buradan Yolculuk tutuklularını, gerçekte rehinelerini emreylemek henüz akıllıcasına, Gezi rehinelerini ve ailelerini ego üstelik içten selamlıyorum. Seyahat davasında özgürlükleri aylardır gasp edilen arkadaşlarımız üzere lahzada özgürlük, büyüklük için çarçabuk doğruluk. Müstacel demokratlık taleplerini afişe etmek için buradalar. Tığ birlikte bu sese ses olmaktan saygınlık duyuyoruz. Berceste geldiniz” diyerek aileleri selamladı.

Sancar’ın konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“GEZİ GÜNLERİNİN HEYECANINI SELAMLIYORUM: Bu topraklarda nehir üzere seçkin şehirde yükselen, büyüyen bu itiraz dalgasını; birleştirme, örgütsüz hâkim kabilinden akıp revan o kalkışma dalgasını, Seyahat günlerinin heyecanını, coşkusunu buradan ben bile selamlıyorum. Bu hatırayı enerjik tutacağımızı, bu birikimi rastgele fırsatta hatırlatacağımızı ve harlatmak üzere elimizden geleni yapacağımızı sizlere buradan duyuruyorum.

KAVALA, ATALAY, YAPICI, KAHRAMAN, MATER, ALTINAY, ÖZERDEN…: Tıpkı selamımız dahi hapis duvarlarının arkasındaki dostlarımıza. Hepsi benzeri zamanda şahsi dostlarım olan amma bunun ötesinde bütünü mücadele insanı, boyun eğmeyen, özgürlük direnişçileri olan Osman Kavala, Fert Atalay, Cilalı Yapıcı, Tayfun Kahraman, Mahmur Çiçeği Mater, Mualla Kağan Altınay, Mine Özerden… Sizlere birlikte yürek dolusu selam olsun buradan.

SİZLERLE BİRLİKTEYİZ, MÜCADELENİZ MÜCADELEMİZDİR: Aramızda ODTÜ bileşenlerinin ve Ankaralıların talebini dile getiren uğraş arkadaşları dahi var. ODTÜ bileşenlerinin ve mücadelesinin talebini çokça bereketli biliyoruz. ODTÜ ormanından geçmesi planlanan Bilkent-İncek Bulvarı Mekân Yolu angajman projesinin yani üs adıyla getirim yolu projesinin ihalesinin iptalini istiyorlar. Ankara’nın kent ortamında küsurat sonuç ormanı, ODTÜ ormanı bulunmayan edilmek isteniyor. Bu savaşım birlikte eksiksiz bu rant ve tefviz politikasına karşıdır. Sizlerle birlikteyiz. Mücadeleniz mücadelemizdir. Sizleri üstelik mücadelenizden ve vicdanlı yürüyüşünüzden çevre kutluyor, selamlıyorum.

ÇOK SAYIDA GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI: Bu sabahleyin yeni aynı gözaltı dalgasıyla uyandık. Gaye gazeteciler, hür basın emekçiler. Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, Urfa ve Mardin’da; Mezopotamya Olgun Ajansı ve Jinnews Bilim Ajansı çalışanlarının evlerine baskınlar yapıldı. Yazı işleri müdürleri, kadın muhabirlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci gözaltına alındı. Hâkim sırasında gazetecilere silah doğrultma, aksi bilezik, yere yatırma kabilinden ilişki yapıldığı de yansıyan istihbarat beyninde.

BU İKTİDAR, DARBECİ BİR İKTİDARDIR DİYORUZ: Sansür yasasının yürürlüğe girmesinin alelacele arkası sıra gerçekleşen bu cerrahi müdahale doğru değil. Muhalif basını ve toplumu ilzam planının tıpkısı parçasıdır bu. Halkın selen kabul etme özgürlüğe tıpkısı saldırıdır bu. İktidar, intihabat yaklaştıkça toplumu tefevvuk etmek, muhalifleri çiğnemek için bu operasyonlara devam edecek dedik. Bunu biliyoruz. Amma köken mücadelesi karşısında muvaffakiyetli olamayacaklarını birlikte bütün söyledik, tıpkı nöbet henüz söylüyoruz. Bu nüfuz, darbeci tıpkı iktidardır diyoruz.

BUNDAN DAHA KAPSAMLI DARBECİ ZİHNİYET OLUR MU: Siyasete, basına, emekçiye, doğruluk arayanlara çarpış yapıyor. Bundan henüz şümullü darbeci aynı feraset olur mu? Ama tek darbeci ufuk ve idare, liyakatli olamamıştır. Yemeden Içmeden toplumlara pahal bedeller yaşatmış ve ülkede iri tahribatlar yaratarak çekip gitmiştir. Bu iktidarın sonu bile hakeza olacaktır. Bu ülkeye verdiği zararları, tahribatları köstek olmak bizim boynumuzun borcudur. Bizler tam de bu darbeci iktidara cebin kuma mücadeleyi büyüterek geleceği karanlıktan kurtaran, aydınlığa çıkaran yolun yolcularıyız. Bu yolda bilcümle gelişigüzel yürüyoruz.

BÜTÜN AÇIKLIĞI İLE DİLE GETİRDİK: Aynı metni, seçimlere ilgili tutumumuzu içeren 27 Ilkgüz 2021’dahi kamuoyuyla paylaştık. Burada intihap stratejimiz bilcümle açıklığı ile vadi alıyor. Dahi, stratejisini bu büyüklüğünde belirtik ilan bizden eksantrik öğür dahi olmadı. Bizler ne demiştik parlamento seçimleri için; demokratlık ittifakı şiarıyla halklar ve barış ittifakı, karı dayanışması ve ittifakı, ekoloji ittifakı anlayışı temelinde toplumsal ve siyasal aykırılık; say, kadın ve deneyimsizlik hareketleriyle sunu serbest birlikteliği ve eş savaşım zeminini avam kararlılığımız var dedik. Bunun dışında parlamento seçimleri amacıyla seçme antant süresince vadi ahiz arayışımızın ve anlayışımızın bulunmadığını üstelik hep açıklığı ile dile getirdik.

İLKELER VE YÖNTEMLERİN TARTIŞILMASI GEREKTİĞİNE İNANCINDAYIZ DEDİK: Keyfiliği ve zorbalığı kurumsallaştırıp kalıcılaştırmayı hedefleyen ve yaşadığımız çoklu krizin ve çözümsüzlüğün esas kaynağı olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni ve bu sistemi besleyici yapıları tagayyür etmek istiyoruz. Amacımız bilcümle kuvvetleri ve nihai karar yetkisini aynı kişide birleştiren bu otoriteli ve birci sistemin yerine zihayat demokrasinin, çoğulcu demokratik sistemin yapı edilmesini sağlamaktır dedik. İşte bu izan ile Cumhurbaşkanlığı seçimi amacıyla dahi hangi yöntemi benimsediğimizi car ettik. Dedik kim Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkesel buluşmaların gerçekleşmesi, HDP seçmenlerinin ülkenin geleceğini belirleyici bire bir role sahip olmaları zımnında akıbet evre günceldir. Bunu ta Ilkgüz 2021’dahi söylüyoruz. İster HDP’li lüzum apayrı aynı namzet olsun adlar namına ilkelerin, yöntemlerin tartışılmasının lüzumlu olduğu inancındayız dedik. Çünkü demokratik dönüşüm kişiler yoluyla değil, ilkeler ve yöntemler üzerinde konuşma ve anlaşma vasıtasıyla gerçekleşebilir.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE EŞ ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ: Basitçesi, tekraren söyledik amma bunu amma tekrar edelim. Iyice bu montaj meraklılarına ayrımsız cevap olsun ve beyhude uğraşmaya devam etmesinler diye niteleyerek. Doğrudan diyalog ve meydanda müşavere ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde eş aday fikrine açığız. Bu çerçevede panel muhalefete ve demokrasi güçlerine çağrı yapmış olduk. Bu çağrımıza eşit bulamazsak dedik, farklı seçenekler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Yani bizler önerimizi yaptık, çağrıda bulunduk. Demin tıpkı kenara geçip oturuyoruz demedik. Türkiye’da demokratik dönüşüme revan yolu yapmak üzere siyasi sorumluluğun bilincinde tıpkı kibir geliştirdik. Maatteessüf bu önerimiz türe ettiği ölçüde tartışılmadı. evet özünden saptırıldı ya de kulak ardı edildi.

OTURUP BEKLEMEDİK: Öneri ve çağrımızın karşılık bulmaması halinde Cumhurbaşkanlığı seçimine kendi adayımızla girmemizin sunma muhteşem almaşık adına gündemimizde düzlük aldığını sık sık anımsatmak zorunda kaldık. Elbette deklarasyonumuzu yayınlandık ve çağrımızı yaptıktan sonradan oturup beklemedik; çalışmaları çok boyutlu bir şekilde devam ettirdik. Tabanımız ile buluşmalar gerçekleştirdik. El Erki güçleri kendisine nitelendirdiğimiz çevre ve kurumlarla istişareler yaptık. Kurullarımız ile icraat yürüttük, komisyonlar kurduk. Demin bu çalışmalar muhtemelen aynı olgunluğa ulaştı. Çolpa MYK toplantımızın sunu majör ruzname maddesi bu idi. Bu konuda az buçuk evvel anlattığım Cumhurbaşkanlığı seçimi üstüne geldiğimiz aşamayı halklarımız ile paylaşma kararı aldık. Bu kararın birbirini bütünler iki boyutu var.

CUMHURBANI ADAYNIDA ARADIĞIMIZ NİTELİKLERİ BELİRLEDİK: Öncelikle bu intikal süreci akıbet aşama eleştiri. Cumhurbaşkanlığı seçimi, hayati önemde. Bunun farkındayız. Amma tıpkı zamanda demokratik sorumluluğu bile dikkate düz ayrıca bunun gereklerini titizce, eksizsiz namına getirmeye müteharrik aynı parti olarak cereyan ediyoruz. Reisicumhur adayında aradığımız nitelikleri belirledik. Haddizatında bakir değil bunlar. Ama gene üstelik uyarmak istiyorum. Intikal sürecinin gerekliliklerini adına getirebilecek demokratik dönüşümün önünü açabilecek aynı namzet profili çıkardık. Bundan esbak konuşmalarımızda ve 27 Ilkgüz deklarasyonumuzda düz düzlük başlıklara baktığınızda bu Reisicumhur adayının ne niteliklere topluluk olması gerektiğini istediğimizi berrak görebilirsiniz.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ’NİN LAĞVEDİLMESİNİ SAVUNUYORUZ: HELE diri demokrasiden yana olacak. Yani sadece Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yerine vekil sistemi getirmenin yeterli olmadığını söylüyoruz. Yerli demokratlık ile bütün aynı diri demokrasi murat ediyoruz. Saylav sistem talebimiz dahi bunun ortamında düzlük alıyor. Tığ birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin lağvedilmesini savunuyoruz. Bunu murat ediyoruz, bunun üzere çalışıyoruz. Pekâlâ nötr ve mutlak geçerlilik da taleplerimiz beyninde yer alıyor. Yargının siyasallaştırılmasının, panel kuvvet yoluyla toplumu sindirme ve demokratik siyaseti arıtma ika ara bulucu olarak kullanılmasının sonucu olan politik sorun ve hükümlerin hep neticeleri ile birlikte asılsız kılınması talebimiz var. Tıpkı Cumhurbaşkanı adayı bunu üstlenme etmeli, ateş parçası bire bir şekilde bu konuda topluma garanti vermeli.

KÜRT SORUNUNDA DEMOKRATİK ÇÖZÜME İNANACAK: Kayyum rejimini değil, umum iradesini duraksamadan savunacak ve bunun hayata geçmesi üzere bile sıkıntı üstlenecek. Kürt sorununda demokratik çözüme inanacak. Bunun gereklerini yerine getireceğine dair tıpkı yürekten vakfe sergileyecek. ve tekrar ağırbaşlılık üstlenmeye hazır olacak. Dış politikada barışsever yolu tutulmak böyle tıpkısı Cumhur Reisi adayı üzere bizler itibarıyla elzem niteliklerden biridir… Ekonomide hak… Kapsamlı benzeri başlıktır, sosyal adalet bu programın, adaletli paylaşım, bu talebin talebidir. Bu de yine Cumhur Reisi adayının savunması müstelzim benzeri izlence olacaktır. Kamu yönetiminde değim. Doğaya ve ekolojik sistemine saygılı ve duygulu gelmek dahi hakeza Reisicumhur açısından, bizler bakımından elzem benzeri özelliktir. Gençler için bağımsız milletvekili dirim. Vakit Kaybetmeden sloganlar değil konkre programlar ve haddinden fazla cıvıl cıvıl cazibe ortaya koymasını bekleriz.

UYGUN İSİM ARAYIŞINI BAŞLATTIK: Adayın bu nitelikleri taşıması gerektiğini söylüyoruz. Zat adayımız için dahi bu niteliklere akıllıca âdem arayışını başlattık. Dünkü MYK toplantımızda aldığımız kararın ikinci boyutu budur. Yani bu niteliklere erbap bir aday çıkartmak amacıyla mekanizmalarımızın işleyişini hızlandırma ve çalışmalarımızı koyulaştırma. Demincek bu yola girdik. Bu çalışmaları koordine etmek için bu kurul oluşturmuştuk. Deminden gene hep nazik meselelerde olduğu kadar uygulandığımız yöntemi hayata geçirmeye başlıyoruz. Bu yöntem birlikte tabanımız ile mülakat, demokrasi çevrelerle meşveret, kurullarımız ile tartışma. Bütün bunları şimdi imdi kamuoyunun ve halklarımızın elan kategorik göreceği ve elan çok bilgilenebileceği ayrımsız tarzda yapacağız. Özlük adayımızı çıkartma çalışmalarını kamuoyunun bilgisi ve kontrollü katılımı yöntemiyle yürüteceğiz.

CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZI BELİRLEME MEKANİZMALARIMIZ ÇALIŞMALARINA BAŞLAMIŞTIR: Reisicumhur adayını belirleme tartışmalarını tabii inikat bünyesinde dahi tartışacağız. İttifak bünyesinde yürüteceğimiz ağız dalaşı, danışma üstelik Reisicumhur adayımızı tespit yöntemimizin temellerindendir. Bilcümle bu saydıklarım ve söylediklerim, 27 Ilkgüz 2021 tarihli deklarasyonda belirttiğimiz ana stratejiden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Bilakis erek stratejimizin ruhundan sapmadan bunu somutlaştırma ve sonuç müşteri etkiye kavuşturmaktır. Hedefimiz bile bellidir; bedel yurttaşlığa, emeğin haklarına, özgürlüğe ve barışa dair demokratik cumhuriyetin inşasının yolunu düzenlemek. İşte bütün çalışmalarında asıl uğur budur. Buralardan kolluk çakmak talip gazetecilere arkalamak için bir umum yazdım ama yeniden dahi onlar istediklerini yapacaklar, yapmalılar. Özcesi, Reisicumhur adayımızı belirleme mekanizmalarımız bariz ve belirgin bir tarzda çalışmalarına başlamıştır. Ki hangi tartışmayı yürütürse yürütsün, kim hangi hesabı yaparsa yapsın biz önümüze bakacağız, yolumuzda yürüyeceğiz. Halklarımızla birlikte açtığımız yolu ruhlu ve kararlı aynı şekilde büyütmeye ve bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz.

SELAM OLSUN SEVGİLİ CAN: Sevgili Can Atalay arkadaşımız, bizi telefonda dinliyormuş. Canan Meral (HDP Takım Başkanvekili Meral Danış Beştaş) arkadaşım söyledi. Selam olsun sevgili Fert. Gezi hesabına, Soma’bile katledilen canlar namına, bu alkışlar sana ve savaşım arkadaşlarına geliyor.

ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKARMASI MUKAVEMETLI TÜRLÜ DEĞİL, ORTADA TAVŞAN YOK, HEPSİ ÇALINDI: AKP Genel Başkanı, Diyarbakır’a gitti. Sabık tıpkı monitör programında söyledim, ‘hangi bekliyorsunuz’ diyerek. Ego da şapkadan tavşan çıkarması artık güçlü tür değil, zira arasinda tavşan yok, hepsi çalındı. Evet hangi yapabilir? Tıpkısı biricik şansı var onu deneyecek herhalde dedim. Şapkadan tavşan çıkartmak isteyecektir. Onu de başaramadı. Zihniyetini değiştirmeden orada dahi başka ifadelerle sürdürdü. Burada kendisinin kol toplantısının, 5, 10, 15 yavru laflarının rast olmadığını söylüyoruz. Rast değil tıpkı zihniyetin devamı bu. Temelinde rasizm yatıyor. Nüfus mühendisliği diye niteleyerek tanım ediyoruz, çok erkân bulunuyor. Doğrudur, kibar kaçıyor. Amma nefer mühendisliği modern Türkiye’nin şifresidir desek bu sistemin, anahtarlarının, kilitlerinin hangi olduğunu üstelik görebiliriz. Kürt halkına müteveccih bu politikaların tarihi eskidir, biliyoruz.”

Share: