Milli Terbiye Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili, MHP İstanbul Mebus İsmail Faruk Katarakt, açıköğretim dahil, üniversitelerin mecmu kontenjanının 1 milyonu aştığını belirterek, ” Türkiye, sınavsız üniversiteye geçişi başarabilecek üniversite zenginliğine ve yeterliliğine eş arkaç gelmiştir.” dedi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, Milli Terbiye Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

CHP Ankara Milletvekili Saika Kaya, okullarda haddinden fazla okkalı sevgili haline geldiğini öne sürdüğü uyuşturucuya karşı topyekun mücadele verilmesi gerektiğini söyledi. Bunu yapabilmek için yaz saati uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini tabir fail Kaya, “Türkiye’nin bir nice durumunda ikili yetişek yapılıyor. İkili yetişek-öğretimin yapıldığı yerlerde çocuklarımız, sabahın gözsüz karanlığında ve gecenin karanlığında okula girip çıkıyorlar. Bu pahal tıpkı sorun. Ekol önlerindeki güvenlik çalışanlarının üstelik dar olduğunu biliyoruz.” diyerek konuştu.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ise Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’in Afyonkarahisar’ı ziyaretinde yaşanan benzeri olayın arkası sıra, tıpkısı eğitimcinin, “Altının kıymetini sarraf agâh, hurdacı değil” şeklinde toplumsal iletişim araçları paylaşımında bulunduğunu anlattı. Bu paylaşımın, hem Milli Eğitim Bakanı’na hem üstelik hurdacılıkla geçimini sağlayıcı vatandaşlara hakaret olduğunu dile getiren Köksal, Özer’den bu emanet için anket açılması talimatı vermesini istedi.

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Merdiven Kadıgil Sütlü dahi Milli Eğitim Bakanlığına ilgili kreşlerin birçoğunun kapatıldığını, mavera yandan Diyanet İşleri Başkanlığına ait kursların arttığını savundu.

Sağmal, yeterli beslenemediği için haris olan öğrencilerin, bodurluk ve anemiyle yüz yüze kaldıklarını ileri sürerek, Türkiye’nin, ilkokuldan liseye umum öğrencilere günde tıpkısı el yemek ve zinde içme suyu sağlayabilecek güçte olduğunu; bunun maliyetinin 150 bilyon lira tuttuğunu dile getirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin, üniversitenin bazen öğretim üyeleri hakkında dalavere söylediğini sav fail Sağımlı, buna ait olduğunu belirttiği dosyayı YÖK Başkanı Erol Özvar’a sundu.

-“Aklınızdan geçmeyen işleri SELIM Fırka iktidarları yapmış”

MHP Sazak Mebus Kalımlı Parıltı ise kapanan karye okullarının açılmasına yönelik çalışmaları dolayısıyla Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer’e teşekkür etti.

Öğretmen açığının, devletin imkanları zorlanarak Cumhuriyet’in 100. yılında 100 bin hoca ataması yapılarak kapatılabileceğini vurgulayan Balkır, mavera yandan inanlı ve ahlaklı bire bir toplum yetiştirilmesi üzere eğitime önem verilmesi gerektiğini belirtti.

DÜRÜST Tümen Çeltek Mebus İsmail Güneş birlikte iktidara gelmeyi planlayan ve hükümet dayamak talip aykırılık partilerinin, milli eğitime dayalı ufkunun olmadığını savundu.

Ücretsiz kitap dağıtımının önemine meni fail Güneş, DOĞRU Parti iktidarlarının mânialı ve dezavantajlı vatandaşları bulunmayan sayılmaktan kurtarıp, evlerinden çıkararak eğitim hayatına soktuğunu kaydetti. Zaman, aykırılık partilerinin milletvekillerine, “Bunları yok sayabilir misiniz? Sizin aklınızdan geçmeyen işleri DOĞRU Fırka iktidarları yapmış.” diyerek seslendi.

Çağ, okullara anbean Muallimlik Çığır Kanunu’na ilişkin öğretmenlerin değerlendirmelerini aldıklarını anlatarak, bu şekilde eğitimdeki verimliliği tezyit etmek istediklerini, 19 milyon çocuğun gelişimi üzere ceht gösterdiklerini vurguladı.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’na birlikte değinen Ruz, “Hem kendilerini yenilemeleri hem dahi çalışanla çalışmayanın fark edilmesi lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP Kocaeli Mebus Ömer Faruk Gergerlioğlu ise hakkındaki davalardan berat kararı sâdır öğretmenlerin, düzentileme izinlerinin hala verilmediğini, KHK ile atılan öğretmenlerin hususi okullarda çalışmasının engellendiğini istikbal sürdü.

Gergerlioğlu, okul kantinlerinin çok fiyatlı olduğunu, kazançlı durumu akıllıca sıfır öğrencilerin bu nedenle çok zorlandığını anlattı.

“Atanamayan öğretmen sorunu kademeli çözülmeli”

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili, MHP İstanbul Saylav İsmail Faruk Katarakt bile Türkiye’de sonuç yıllarda eğitimde mehabetli iyileşmeler kaydedildiğine ve eğitime erişimin arttığına belen etti.

Eğitimin amacının, temelde bireyin, namına ve topluma müfit kuzuluk getirilmesi ile sorun nakız yeteneğinin kazandırılması olduğunu dile getiren Katarakt, bu sürecin rehberinin öğretmenler olduğunu vurguladı. Katarakt, parti olarak öğretmenlerin nüfus haklarının ve mücahede şartlarının iyileştirilmesi, maddesel ve manevi beklentilerinin karşılanması üzere mücahede gösterdiklerini rapor etti.

Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesinin, kamuda etkin bütün sözleşmelilere ilişik düzenlemeyle gelişigüzel Sedir gündemine gelecek olmasından sevinme duyduklarını nâkil Aksu, “Atanamayan öğretmen sorununun, aşamalı olarak çözülmesini ve bu konunun ülkü olmaktan çıkarılmasını mukteza görüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Üniversiteye sınavsız antre yapılabilmesi gerektiğini belirten Katarakt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açıköğretim karışma gelmek amacıyla üniversitelerin hep kontenjan sayısı 1 milyonu aşmıştır. Türkiye, sınavsız üniversiteye geçişi başarabilecek üniversite zenginliğine ve yeterliliğine cemaat kuzuluk gelmiştir. MHP olarak darülfünun antre sınavının kaldırılması; bunun adına evvel ve ılımlı öğretimle ilişik benzeri yönlendirmeye sınırlanmış adına uygulanacak müfredatla lise başarısının ve lise böylece yapılacak tekemmül sınavını asıl alan, punt eşitliğini ve adaleti gözeten üniversiteye intikal sisteminin uygulamaya konulmasını; bu çerçevede çocuklarımızın vukuf, kabiliyet ve becerilerine bakarak enerjik aynı kösemenlik desteğiyle istedikleri bölümlere sınavsız girebilmelerinin kabil kılan adımların atılmasını istiyoruz. 3 saatlik sınavla Türk gençliğinin geleceğinin şekillenmesinin akilane olmadığını değerlendiriyoruz.”

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ise encümen salonundaki ara sıra hizmetlerin eksiltme edildiğini ve ihaleyi alan şirket personelince sunulduğunu, bu personelin salonda bulunmasının İçtüzük’e makul olmadığını öne sürdü.

Öte yandan HDP milletvekilleri sıralarına, “MEB işvereni değil, öğrenciyi düşünüm”, “Ekol işçi değil, mektepli yetiştirir”, “ÖMK iptal edilsin”, “Okullarda çocuklara ücretsiz aşındırmak verilsin”, “Esas dilde terbiye haktır” yazılmış dövizler bıraktı.

Share: