Milli Saraylar Fotoğraf Müzesi ziyarete açıldı

Beşiktaş‘taki Gösterici Müzesi‘nin açılışı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. 

Yenilemeu tamamlanan ve çağcıl sergileme kriterlerine bakarak tefriş edilen müze, 11 bin metrekarelik sadık alanda düzenlenen 34 mağaza ve 553 eserle hars müzakere hayatının kullanılmamış merkezi olmaya namzet.

Fotoğraf Müzesi koleksiyonu, Topkapı Sarayı depolarında saye edilen tabloların Milli Saraylar envanterine dahil edilmesiyle daha üstelik zenginleşti. Topkapı Sarayı’ndan Foto Müzesi’ne nakledilen tabloların restorasyonuna yönelik atölye kuruldu. Eserlerin restorasyon öncesi, aşamaları ve restorasyon sonrası durumları belgelendi. Çalışmalar kapsamında Tablo Restorasyon Atölyesi 199, Varak Atölyesi 104, Kap ve Kağıt Yenileme Atölyesi 34 eseri kültür hayatına kazandırdı.

Eserlere yönelik envanter çalışmaları üstelik inceden inceye yürütüldü. Eser bilgileri, hava durumları ve hareketleri pusat altına alınarak, sayısal sisteme aktarıldı. Müze binasının ve eserlerin güvenliğini sağlayıcı azrail ve alarm sistemleri modernize edildi.

Kılık Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak eserlerle ilgili aynı tezkere bile hazırlandı. Müzeyi, tematik bölümlerini ve eserleri tanıtan pusula, ziyaretçiler üzere rehber niteliği taşıyor.

MÜZECİLİK ALANINDA BENZERSİZ BİR EMSAL

Milli Saraylar Resim Müzesi, Şehriyâr Abdülmecid vasıtasıyla 1856 yılında ”Veliahd Dairesi” yerine mensur ettirildi. Dairede önce adına Hükümdar Abdülaziz kaldı. Yapının yapım kalfalığını Sıhri Balyan, bina eminliğini Es-Seyyid Ali Mecnunca Mir yürüttü. Dairenin tefrişini ise Melik Abdülmecid’in dekoratörü Fransız Charles Sechan yaptı.

Veliahd Dairesi, evvel bölümünün restorasyonunun ardından 22 Mart 2014’te Suret Müzesi yerine bakım vermeye başladı. 2017’de ise müzenin elan büyük olan ikinci bölümünün restorasyonuna başlandı.

4 yıl süren çalışmaların ardından kapılarını baştan sanatseverlere açan Suret Müzesi, özgün yenileme, itinalı sergileme ve tefrişiyle alanında nazirsiz tıpkısı ebat kazandı.

OSMANLI SARAY RESMİNİN YEGÂNE TEMSİLCİSİ

Foto Müzesi’nin 16 ila 20. yüzyılı havi koleksiyonu; halife portreleri, tarihi konulu kompozisyonlar, müsteşrik eserler, tabiat ve site görünümleri ile natürmortlar gibi dayanabilen çokça konuyu içeriyor.

Koleksiyon, Konstantin Kapıdağlı, Rupen Manas, Stanislaw Chlebowski, Fausto Zonaro, Ivan Konstantinoviç Ayvazovski, Pierre Desire Guillemet, Eugene Fromentin, Stefano Ussi, Felix-Auguste Clement, Şeker Hastalığı Ahmed Ağır, Osman Hamdi Komutan, Azamet Biberli ve Abdülmecid Kibar kabil ressamların eserlerini barındırıyor.

Müze, Osmanlı saray resminin yegâne temsilcisi olması bakımından dahi ayrı benzeri ehemmiyet taşıyor.

TÜRKİYE’NİN BILDIRME IRI ORYANTALİST TABLOSUNA SAHİP

Kılık Müzesi, Türkiye’nin yer nazik oryantalist tablosuna de karı sahipliği yapıyor. Fransız ressam Felix-Auguste Clement’in ”Çölde Av” adıyla maruf tablosu, müze içre ilk kez ziyaretçiyle buluşuyor.

35 metrekarelik ebadıyla görenleri büyüleyen 1865 tarihli yapıt, 2019 yılında Said Halim Gösterişli Yalısı’ndan kudretli tıpkısı operasyonla alınarak Fotoğraf Müzesi’ne nakledildi.

Osmanlı ile Akdarı arasındaki içtimai ve kültürel ilişkilere dayalı ipuçları barındıran tabela, görsel doküman niteliği taşıması itibarıyla nazirsiz olarak değerlendiriliyor.

Share: