Mezar taşları de zam furyasına katıldı! 80 bin liraya bile var 7 bin liraya de

Sonuç dönemde art arda gelen zamlardan, hece taşı fiyatları üstelik nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzdelik 100 artma ile 250 TL’den 500 TL’ye sâdır hece taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde benzeri oyuntu takım fiyatı 7 bin ile 80 bin TL beyninde fark gösteriyor.

ÖLMEDEN OYUNTU TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde bazı müşterilerden ilginç talepler üstelik geliyor. Mermer ustalarına bakarak, ara sıra müşteriler mezar taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını yersiz bıraktırıyor. Ölümünden bilahare devir eklenip gelecek dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN OYUNTU FİYATI 7 BİN

Oyuntu taşlarındaki çoğalma hakkında açıklamalarda bulunan mermer ustası Şükrü Bedii, “Oyuntu yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Sabık sene oyuntu taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, şimdi ise 500 TL’ye alıyoruz. Kısaca yüzdelik 100 bindirim oldu ve taşların maliyeti çokça arttı. Oyuntu takımını geçen yıl bin 200 ile bin 500 TL beyninde alıyorduk. Demin ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye tasdik fiyatı yeryüzü bağan 7 bin TL. Arz faziletli fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en son bindirim yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar marifetiyle ilginç tekliflerin geldiğini tamlayan Geçer, “Henüz ilk yakını durgun şahıslar, mezarı açabilir misiniz yutmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Tıpkı dahi kâh vatandaşlar ölmeden önceki mezar taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda mevlit tarihi kadar yazılması gerekenleri yazıyoruz, ebedî uyku yerinde ise ahiret yolculuğu tarihini yazıyoruz” dedi.

EN FAZLA ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’de değişik ulam ve desenlerde mermer, kalker, pamuk taşı oluşumlu kireç taşı, yığışım, breş ve magmatik kökenli kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında tabiat kazanabilecek nitelikte saf taş çeşidine topluluk olan Türkiye’birlikte, rezervler Anadolu ve Trakya süresince serbest bire bir bölgeye yaygın durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Veli Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzdelik 26, İç Anadolu yüzdelik 11, Şarki Küçük Asya, Güneydoğu Rum, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzdelik 31 düzeyinde. Sektörde tahminî bin 500 skor tabii taş ocağı, üretimevi ölçeğinde cıvıltı gösteren 2 bin yapı, ılımlı ve banal ölçekli 9 bin işlik cümbüş gösteriyor. Üretimin sunu aşkin olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla namına öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki istihsal, birlik üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Kazançlı mermer yataklarının bulunduğu değişik iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: