Meteorolojiden 4 şehir için ihtar geldi! Lodos, bora, türap taşınımı…

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, bugün öğle saatlerinden itibaren Kalabalık, Giresun ve Trabzon ile Samsun’un doğusunda yerli adına kuvvetli ve düz düzlük haddinden fazla sağlam (21-75 kg/m2) bora ve gök patırtılı sağanak yağmur bekleniyor. Bora dolayısıyla meydana gelmesi muhtemel aniden hâkim, taşkın, sebep, yerel komple yağışı, yağmur anında kuvvetli rüzgar ile ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Samsun’un doğusu, Kalaba, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın kuzey çevrelerinde vadi meydan akva olması beklendiğinden yeğin, su baskını, sebep, kayşa, yağmur anında sağlam rüzgar, yerel kırcı yağışı gibi olumsuzluklara alın tetik ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Şark Anadolu’nun kuzeyinde cenuplu yönlerden sağlam ve kısa mütemadi fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve amut devrilmesi, yapı uçması ve ulaşımda aksamalar üzere olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir..

TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR

Gün Doğusu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda türap taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek albeni kalitesinde sukut, ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunmalıdır.

Share: