Mersin haberi | Icra Vekili Yanık, Mersin Ağacı Gündüzlü Hizmet ve Hareketli Dirim Merkezinin açılışına katıldı

Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanı Çokluk Kederli, Türkiye’nin, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yön vermeye, çalışmaya ve üretmeye devam edeceğini belirtti.

Nazır Yanık, Sazak Otizm Yatısız Bakım Rehabilitasyon ve Ocak Müzakere Merkezini müzakere etti.

Eğitim gören kollar ve aileleriyle sohbet fail Yanık, gösterilerini izlediği çocuklara armağan dağıttı.

Izdıraplı, sonrasında Mezitli ilçesinde yapımı tamamlanan Gündüzlü Hizmet ve Etkin Yaşam Merkezinin küşat törenine katıldı.

Buradaki konuşmasında dünyada doğurganlık hızının düştüğünü ve dirim süresinin uzadığını dile getiren Üzüntülü, kişi yaşlanmasının cesim tıpkısı ruzname olduğunu söyledi.

Kederli, Türkiye’birlikte 2021 sonu itibarıyla 65 gözyaşı ve beden nüfusun oranının yüzde 9,7’e ulaştığına aksan yaparak, “Insan projeksiyonuna baktığımızda 2050’e geldiğimizde toplumumuzda seçkin 5 kişiden biri 65 yaş ve üzerine ulaşacağı dolay görülüyor. Yaşanan değişim ve dönüşümler bizleri eskimemiş politikalar üretmeye, bakım politikaları geliştirmeye ilişkin kılıyor. Buğulanmış nüfusun artması, bakım hizmetlerinde kapasite ve bereket artışını gerektiriyor. Toplumsal bakım ağlarımızı çalışkan ve işlevsel ayrımsız şekilde dönüştürme zorunluluğumuzsa mübrem ayrımsız çözme almış durumda.” diye niteleyerek konuştu.

Içtimai hizmetler alanında sükse oranı efdal bir proses yürüttüklerini tabir eden Üzüntülü, kuruluşlarda bakıma ihtiyacı olan yaşlılara uzun süreli hizmet hizmeti, özlük evinde yaşamını seyretmek isteyenler üzere da evde hizmet, nehari bakım hizmeti ve keyif hizmeti desteği kabil değişik seçenekler sunduklarını belirtti.

Huzurevleri ve bakım merkezlerinde 27 binden fazla vatandaşa bakım veriliyor

Nazır Acılı, kül içtimai politikaların odağında ailenin vadi aldığına dikkati çekerek, ” Yavru, eş, sakat, nemli yahut içtimai yardıma gerekseme duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailelerinin birlikte kalmaya müsaitse, hizmetimizi aileyi desteklemeye dönük kendisine üretiyoruz. 500 bini çok mânialı ve yaşlı vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz.” dedi.

Ailesinin beraberinde hizmet vermenin cins olmadığı yaşlıların yapılış bakımına alındığını yineleyen Üzüntülü, “Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış huzurevlerimiz, nemli bakım ve iyileştirme merkezlerimiz ve buğulanmış dirim evlerimizle büyüklerimize hizmet veriyoruz. Zaman itibarıyla yaklaşık 37 bin kapasiteli 449 huzurevi ile buğulu bakım ve rehabilitasyon merkezimizde tahminî 27 bini fazla büyüğümüze bakım veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“6 tayyareci Nehari Hizmet ve Canlı Dirim Merkezi kuracağız”

Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanı Kederli, yaşlıların sosyal ilişkilerini zenginleştirerek hayat kalitelerini arttırmak için “Yatısız Bakım ve Etkin Yaşam Merkezleri Modeli”ni yaygınlaştırmayı hedeflediklerini, modelin geleneksel eş yapısının korunmasını da destekleyeceğini söyledi.

Avrupa Birliği hisse senedi birliğiyle “Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Yardım Programı” kapsamında “Yer Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Geçici Koruma ve Uluslararası Himaye Altındaki Kişilerin Sosyal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi”ni (SOHEP) başlattıklarını belirten Yanık, şöyle devam etti:

“Bu projeyle bala, avrat, sakat ve buğulanmış efrat özellikle oluşmak üzere hem Türk vatandaşlarına hem bile arızi ve uluslararası siper altındaki bireylere yönelik yardımcı ve inhibitör hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Bu proje kapsamında, Adana, Mersin, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye illerimizde vatandaşlarımıza ve geçici dulda altındaki bireylere bakım veren 6 tayyareci Nehari Hizmet ve Etken Yaşam Merkezi kuracağız. Bu merkezler yoluyla yaşlılarımıza günce bakım, müzakere, dayanışma, rehabilitasyon hizmetleri ile evde hizmet desteğini de ayrıca sunmuş olacağız. Sazak’de alelhusus mülteci misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin üstelik inşallah burada çokça güzelce hizmetlere açar olacağını beklenti ediyoruz. Yatısız Hizmet ve Canlı Dirim Merkezi ile hedefimiz, yaşlılarımızın ve ailelerinin gerekseme ve taleplerine uygun, kaliteli ve ücretsiz hizmet arz etmek. Proje kapsamında hayata geçirilen Gündüzlü Bakım ve Çalışkan Dirim Merkezleri’nin, bakanlığımızın sürdürülebilir anne bakım birimlerinden birisi olmasını planlıyor ve bu amaca yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Izdıraplı, Yatısız Bakım ve Canlı Yaşam Merkezi’nin geçmiş örneğini Sazak’dahi açıyor olmaktan bahtiyarlık duyduklarını anlatım ederek, “Bizler tecrübeli yaşlılarımızın duasıyla ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine taraf veren, müteharrik, üreten tıpkısı Türkiye olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Mersin Ağacı Valisi Yüce Hamza Güreşçi da yatırımların, vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek amacıyla yapıldığını vurgulayarak, “Şu zaman itibariyle ilimiz genelinde 650 proje devam etmekte. Bunların birlikte finansal değeri 63 bilyon teklik civarında. Bunlar içerisinde olan ve zaman açılışı yapılan böyle anlamlı hizmetlere, vatandaşlarımız yoluyla ayrı aynı ayar atfediliyor.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra Bakan Üzüntülü, Vali Pehlivan ve diğer ilgililer açılışını yaptıkları merkezde incelemelerde bulundu.

Share: