Mersin Büyükşehir’den Esenlik ve Osmaniye Mahalleleri’nde Enfrastrüktür Restorasyon Çalışması

Sazak Büyükşehir Belediyesi Sazak Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Toroslar İlçesi’ne kapalı Sağlık ve Osmaniye Mahalleri’ni kapsayan içme suyu, şebeke deplasesi ve yağmursuyu hattı çalışmalarına bitmeme ediyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla mahallelere eskimemiş yağmursuyu hattı kazandırılırken, eskiyen içmece suyu ve kanalizasyon hatları üstelik yenilenecek. Böylelikle hem mümkün hâkim taşkınlarının, hem birlikte kaybolma-kaçağın önüne geçilecek.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sazak Akarsu ve Lağım Döşemi İdaresi (MESKİ) Umumi Müdürlüğü,  Toroslar İlçesi’ne sadık Keyif ve Osmaniye Mahalleleri yağmursuyu hattı ile içmece suyu ve kanalizasyon deplase hattı yapım işine başladı.

Toroslar İlçesi’nde bulunan Esenlik ve Osmaniye Mahallelerinde yağmursuyu tefcir problemi yaşanıyordu. Bunun üstüne gücük sürede çalışmalarını başlatan MESKİ, yavaş yağışlarda yaşanabilecek belkili akarsu taşkınlarının önüne geçecek. Ekonomik ömrünü bitiren içmece suyu hatlarının yenilenmesi sebebiyle kaybolma-sinsice oranları düşürülerek, akarsu tasarrufuna ulama sunulacak. MESKİ’nin kapsamlı çalışmalarıyla eskiyen lağım döşemi hatları de yenilenecek.

MESKİ’nin kavil bedeli 11 milyon 65 bin teklik olan yapım işi kapsamında; 2 bin 91 metre demirli beton boruyla yağmursuyu hattı, 1731 metre muhtelif çaplarda HDPE düz koruge boru ile şebeke hattı deplasesi, 525 metre koruge borazan ile ızgara bağlantısı, 240 metre HDPE rast koruge boruyla parsel bağlantısı ve 1019 metre içme suyu deplase hattı yapılması planlanıyor.

Share: