Mersin Ağacı yöntem haberi… KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Maşrık Akdeniz’de Türk devletlerinin temsilcisi olmaya devam edeceğiz”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Reisicumhur Ersin Tatar, “KKTC’nin, Türk Devletleri Teşkilatı’nda mevsuk yerini almasıyla bu teşkilatın, Şark Akdeniz’bile Türk devletlerinin temsilcisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Uluslararası Türk Acun Sempozyumu’na akmak üzere Erzincan’a gelen Tatar, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

DÜRÜST Fırka Umumi Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım’ın davetlisi kendisine geldiği kentte planlı sempozyumun çokça bol geçtiğini rapor fail Tatar, programa, Türk devletleri ve Türklerin yaşadığı bölgelerden çokça sayıda Türk’ün katıldığını söyledi.

Türk dünyasından gelenlerle haddinden fazla eli nimetli sohbetler yaptığını dile getiren Tatar, “Bizlerin istem coğrafyası birlikte gönül birliği bile birdir. Aslımız, özümüz tıpkı. Daha Çok bu iletişim çağında engellerin kalkması ile bizim birbirimize elan üstelik umu birliği içerisinde yakınlaşmamız gerekiyor. Ticarette, ekonomide elan de yaklaşmak, o tarihten mevrut kültürel bağlarımızın konuşu ve bol bolamat noktasına gelebilmesi için dünyadaki hep bu gelişmelerden, nimetlerden payımızı alabilmek için yeni bazı sosyoekonomik politikalar üretilmesi gerekmektedir. Hangi bahtiyar bize ki bu iş yapılmaktadır.” diye konuştu.

Türk Devletleri Teşkilatı’nca İstanbul Zirvesi’nde alınan kararların önemine dikkati calip Tatar, 11 Kasım’bile Semerkant Zirvesi’nin gerçekleştirileceğini, bunu bile Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açısından değerli gördüklerini vurguladı.

Ülkesinin, Semerkant Zirvesi’nden beklentilerini paylaşan Tatar, “KKTC teleskop bire bir örgen yerine oraya akseptans edilecektir. Bu bile bizler için haddinden fazla makro bire bir aşama olacaktır. KKTC’nin, Türk Devletleri Teşkilatı’nda harbi yerini almasıyla bu teşkilatın, Doğu Akdeniz’bile Türk devletlerinin temsilcisi olmaya devam edeceğiz zira o coğrafyada biz çokça fedakarlıklar yaptık, çok acılar çektik amma direndik. Bilcümle o mukavemetçi ruhla Türkiye’mizin de desteğiyle oradaki Türk varlığının devamı bizler üzere tepeden inme önemlidir.” ifadesini kullandı.

Tatar, “Adriyatik’ten Çin Seddi’ne büyüklüğünde bu coğrafyada, tarihiyle geçmişiyle var olan Türk milletinin, Şarki Akdeniz’deki KKTC’nin varlığıyla bitmeme edebilmesi, Semavi Vatan’daki haklarımızın koruması, albeni sahasında Doğu Akdeniz’deki hakkımızın, hukukumuzun savunulmasında nazik önem sunma etmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

“KKTC, Türkiye Cumhuriyeti’yle gelişigüzel hareket etmektedir”

Türkiye’nin Akdeniz’deki sismik araştırı ve istikşaf faaliyetlerine değinen Tatar, şunları kaydetti:

“Orada balaban icraat var. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin gemileri devrededir. Türkiye Cumhuriyeti hakkıyla bunları strateji etmektedir. Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle da kimi anlaşmalar vardı. O anlaşmalara sınırlı adına, kendi sınırlarımızın ana kara sahanlığı ve bu anlamda bahir izin alanlarına, hesaplı münhasır nahiye oluşumlarında KKTC, tüm bire bir harmoni içerisinde Türkiye Cumhuriyeti’yle gelişigüzel akım etmektedir. Nedeniyle bu haddinden fazla önemlidir ve bunun mutluluğu içerisindeyim. Bütün birlikte gelişmeleri izleyeceğiz. İnşallah gittikçe refahtan ve zenginliklerden payımızı alacağız. Temennimiz bu şekildedir.”

Share: