Menteşe’de 3 kırsal mahalleye 4 bin skor incin fidanı dağıtıldı

Muğla’nın Reze İlçesi kırsal Çamoluk, Göktepe ve Sungur Mahallesinde Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü tarafından vatandaşlara 4 bin sayı sarı lop incir fidanı dağıtıldı.

Muğla Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, Nezaret Bitkisel Üretim Umumi Müdürlüğü ‘Ekincilik Arazilerinin Kullanımın Etkinleştirilmesi Projeleri’ çerçevesinde, Muğla’da sofralık ve kurutmalık incir (sarı lop) yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için proje hazırlandı. Proje çerçevesinde Muğla genelinde 15 bin sayı ballıdarı fidanı toprakla buluşturulacak. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Çamoluk, Göktepe, Sungur mahalleleri amacıyla 4 bin skor sarı lop ballıdarı fidanı gerçekleştirme ederek toplam 200 dekar alanda ballıdarı bahçelerini oluşturmaya başladı.

Yoğun ilginin olduğu programda Çamoluk, Sungur ve Göktepe mahalle muhtarları, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Menteşe İlçe Ekincilik Müdürlüğünün hayata geçirdiği projelerden övgüyle meze ederek, fide destekleri ve kırsalda sürdürülen çalışmalar amacıyla üreticiler namına teşekkür ettiler.

“Amacımız kırsalda dikici gelirlerini çoğaltmak”

Muğla Ekincilik ve Orman İl Müdürü Hazar Saylak konuşmasında; pandemi ile birlikte yaşanan besin problemlerinin kırsalda yapılan üretimin artmasıyla aynı nebze bile olsa giderildiğini ifade etti. Çamoluk, Sungur ve Göktepe’bile zeytin tarımının yaygınlaşmasının arkası sıra demincek de sofralık ve kurutmalık incir üretimine başladıklarını belirten Saylak, “Bu mahallelerimizde tarımsal dirimlik daha birlikte artacak ve sürdürdüğümüz ‘İyi Ekincilik Uygulamaları’ yardımıyla, üreticilerimizin yüzü gülecek” diyerek konuştu.

Tören Çamoluk, Sungur, Göktepe mahallelerinde üretim yapacak olan üreticiler adına mahalle muhtarlarına fide teslimi ve ‘Çamoluk’un Zümrüt Yeşili Zeytinleri İyi Tarımla Değerlensin’ projesi ile şehadetname almaya türe kazanan 30 yetiştirici amacıyla düzenlenen sertifika töreni ile serencam buldu. – MUĞLA

Share: