MAŞRIK KARADENİZ’DE YAYLALAR BEYAZA BÜRÜNDÜ

ŞARK Karadeniz’in erdemli rakımlı yaylalarında mevsimin evvel ev yağdı. Trabzon’da kar yağışı dolayısıyla yayladaki yeşil alanlarda ve evlerin çatılarında etraflı kar örtüsü oluştu. Rize’da zaman batımını tutkun olmak amacıyla Kavrun Yaylası’na çıkanlar ise kar sürpriziyle karşılaştı.

Gün Doğusu Karadeniz’dahi sonbaharla alay malay hava sıcaklıkları azaldı. Bölgede etkili olan yağmurla gelişigüzel erdemli kesimli yaylalara mazi akşam saatlerinde kar yağdı. Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Taşlı Yaylası, Maçka ilçesine merbut Arnastal Yaylası ve Kadırga Yaylası’nda mevsimin önceki kar yağışı çalışkan oldu. Yaylalarda hatır yağdığını görenler, cep telefonu kameralarıyla bu anları görüntüledi.

Rize’üstelik Kaçkar Dağları’ndaki Kavrun Yaylası’na aktarılma batımını tutulmak üzere yola çıkanlar, kar yağışıyla karşılaştı. Araçlarıyla karla kaplı yolda ilerleyici gruptakiler, koyuverme verdikleri bölgede beyaz zehir ajur konusunda abece yazıp ışık çekti.

Bayburt genelinde bile mazi etken olan antipatik çekicilik yerini kar yağışına bıraktı. Aydıntepe ilçesine merbut Dumlu, Kavlatani Günbuldu köyleri ile 2 bin 400 rakımlı Soğanlı Dağı zirvesi ve bölgedeki yaylalar parafin örtüyle kaplandı.Share: