MASFED Genel Başkanı Erkoç: “Hem muvaffakiyetsiz hem ikinci halk araçta ara ayı hareketli geçti”

Motorlu Dil Satıcıları Federasyonu (MASFED) Umumi Başkanı Aydın Erkoç 2022 yılı ikinci ahali pazarını değerlendirdi.

MASFED’den yapılan açıklamada görüşlerine meydan verilen Erkoç, 2022 yılında muvaffakiyetsiz anahtar arzında yaşanan sıkıntıların devam ettiğini belirterek, alelhusus yılın ikinci yarısında bati bire bir daralma olduğunu vurguladı.

Erkoç, mabeyin ayında ise örtüsüz tıpkısı tecessüm yaşandığını anlatım ederek, ikinci ahali piyasada devri yapılan taşıtların mecmu sayısının yılın tümünde 6 milyon 396 bin 191 adede ulaştığını aktardı.

Yılın sonuç ayında hem sıfır kurgu satışlarında hem de 2’nci halk meydan devirlerinde gözle görülür bire bir zindelik yaşandığına dikkati çekici Erkoç, şunları kaydetti:

“2021 yılında 6 milyon 15 bin 43 nüsha namına gerçekleşen ikinci halk araba pazarı 2022 yılını yüzdelik 6,3 artarak 6 milyon 396 bin 191 sayı namına kapattı. Sene süresince muvaffakiyetsiz anahtar arzında yaşanan sıkıntıların talebi ikinci ele kaydırmasıyla 2’nci umum pazarda üstelik arzı daraltmasının birlikte finansmana erişimde yaşanan zorluklar, pahalılık ve maliyet artışları cihetiyle miftah fiyatlarının de artıyor olması sektörde yaz aylarından itibaren durağanlığa amil olmuştu.

Ancak 2022’nin açıklık ayında gözle görülür bir tecessüm yaşandığından bahsetmek olanaklı. Hele orak ayı-kasım dönemindeki düşüşlerin peşi sıra çatlak ayında otomobil devirleri esbak yılın aynı ayına bakarak yüzdelik 24,9 artışla 764 bin 329 adet oldu. Akim araçlarda ÖTV matrah indiriminin beklentiyi yeterince karşılamaması ve bitmeme fail sunma sıkıntısının bilcümle aşılamaması ile talebin ikinci ele kayması bunda aktif oldu. Aralık’ta araba ve hep açacak devirlerinde arz faziletli mahiye düzeylere ulaşıldı.”

-Mecmu edvar 10 milyona yaklaştı

Erkoç, otomobilde olduğu üzere farklı taşıtlarda dahi sabık mesafe ayında canlanan satışların, yıllık kümeli komutan sayılarını yükselttiğini bildirdi. Erkoç’un verdiği bilgiye göre, değişik taşıtlarla birlikte 2’nci elde devri yapılan toplanmış motorlu araç sayısı güzeşte yılın tümünde yüzde 8,5 artışla 9 milyon 563 bin 925 adede ulaştı.

2022 yılında 2’nci elde; 1 milyon 564 bin 826 pikap, 771 bin 856 motosiklet, 354 bin 832 traktör, 226 bin 382 kamyon, 181 bin 493 minibüs, 51 bin 68 otobüs ve 17 bin 277 hususi amaçlı taşıtın devri yapıldı. Tıpkısı esbak yıla bakarak yer fazla artma yüzdelik 36,8’le motosikletlerde görülürken, minibüs ve otobüs satış adetleri önceki yıla bakarak neredeyse tıpkı kaldı.

Aralıkta yaşanan canlanmada asgari ücret ve işyar maaşlarının artışıyla bitiren güveninde salah yaşanması ve çalım gücünün artmasının hareketli olduğunu rapor fail Erkoç, “Memur ve emekli maaşlarında, asgari ücrette yapılan zamlar tüketici gözetiminde genel ayrımsız nikbinlik oluşturdu. Bu nikbinlik ortamı tüketiciyi ihtiyaçlarını karşılamaya, çalım yapmaya yönlendirdi.

Ancak bu canlılığın bitmeme etmesi amacıyla araç kredilerinin mehil ve ürem koşullarının iyileştirilmesi gerekiyor. Şu zaman mehil sayıları düşük, faiz oranları ise erdemli. Vatandaşlarımız vezneci kredilerine ulaşmada zorluklar yaşıyor. Bu konuda kalımlı çözümler üretilmesi gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Muvaffakiyetsiz açacak stokunda yaşanan sıkıntılar ve maliyet artışları cihetiyle 2023 yılı bakımından dil fiyatlarında da artışlar yaşandığını belirten Erkoç, liyakatsiz araç arzındaki sıkıntının sürebileceğini ve ikinci ele yönelen talebin artmasıyla denk artışlarının bitmeme edebileceğini hatırlattı.

Erkoç, ihtiyaç sahibi vatandaşların alay evet birlikte yaz tatili dönemlerini beklemeden bir zaman önce araçlarını almaları gerektiğini tabir etti.

Share: