Manisa’da kaybolan “Golgi” çipi sayesinde Muğla’da bulundu

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde cıvıl cıvıl veteriner doktor Imge Aydınkal’ın sahiplendiği “Golgi” isimli teriyer cinsi kapik, çipi sayesinde kaybolduktan 3 ay sonra Muğla’nın Reze ilçesinde bulundu.

Turgutlu’dahi baytar kliniği işleten Aydınkal’ın elan 3 aylıkken sahiplendiği Golgi’ye “Pisik, Kapik ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Araç Altına Alınmasına Dayalı Yönetmelik” kapsamında 3 ay evvel yonga takıldı. Tıpkısı süre bilahare bala köpeği kaybolan Aydınkal, köpeğini bulabilmek üzere çevresiyle fotoğraflarını paylaştı.

Tüm çabalarına rağmen köpeğini bulamayan Aydınkal, 3 kamer sonradan Manisa İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü yetkililerinden mevrut telefonla sevinç yaşadı.

Turgutlu’dan 250 kilometre uzaklıktaki Muğla’nın Menteşe ilçesinde sistemde mukayyet çipin takılı olduğu aynı köpeğin bulunduğunu öğrenen Aydınkal, köpeğini kişileştirme ederek tasdik aldı.

Baytar doktor Umut Aydınkal, AA muhabirine, köpeği kaybolmadan ilk çip takarak evcil efsanevi pasaportu amacıyla evrakı düzenlediğini söyledi.

Evrakı düzenledikten gelişmemiş müddet sonraları köpeğin kaybolduğunu anlatan Aydınkal, “Sosyal medyada ve hekimlerimizin olduğu ayrımsız WhatsApp grubunda arama çalışması yaptım amma bulamadım. Aradan 3 ay geçtikten sonra Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden işyar meslektaşım beni arayıp adıma mukayyet çip numaralı ayrımsız köpeğin Muğla’birlikte olduğunu söylediğinde çok sevindim.” diye niteleyerek konuştu.

Golgi’nin şanslı aynı köpek olduğunu, kaybolduktan bilahare Salihli’birlikte yol kenarında aynı hayvanseverin bularak hayatını kurtardığını öğrendiğini dile getiren Aydınkal, şunları anlattı:

“Muhtemelen benzeri aracın çarpmasına mecbur ayağında kırık oluşmuş. Bakımını üstlenen bu hayvansever, tedavisini yaptırdıktan sonradan Golgi’yi Muğla’ya götürmüş ve oradaki ayrımsız aileye sahiplendirmiş. Muğla’bile çipi okutulunca Golgi’nin benim üzerime mukayyet olduğu anlaşılıyor. Bu şekilde 3 mahiye sürenin arkası sıra Golgi ile yeniden kavuştuk.”

Aydınkal, zayi köpeğine kavuştuğu günün doğum gününe balya geldiğini sözlerine ekledi.

“Iyicene ayrımsız örneği görüyoruz”

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Pek Öztürk, yürürlükteki uygulamanın hangi büyüklüğünde cesim olduğunu kapik Golgi’nin yeniden bulunmasıyla henüz mebzul gördüklerine dikkati çekti.

Sistemin hem hastalıkların kontrolü ve takibi hem de efsanevi sahiplerinin de vacip sorumluluğu alması açısından kocaman olduğunu tamlayan Öztürk, “Pisik ve köpeklerde çiplerin okutulmasıyla çabucak sahibine ulaşılma imkanı doğuyor. Sonunda kedi köpeklerin sahipleri lazım sorumlulukları taşıyacaklar.” ifadelerini kullandı.

Manisa’de 10 bine andıran yerel hayvana çip uygulaması yapıldığını vurgulayan Öztürk, “Zaman burada güzelce benzeri örneği görüyoruz. Kaybolmuş aynı kapik, Manisa’nın dışında apayrı ilde bulunarak sahibine kavuştu.” dedi.

Manisa Baytar Hekimleri Odası Başkanı Merter Felek bile çip uygulamasının domuzuna tıpkısı sonucuna tanık olduklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Çip uygulamasıyla çalınma ve kayıp kabil durumlarda sahiplerine kolay ulaşabiliyoruz. Köpeğin bulunması, bu sistemin hangi kadar akıllıcasına işlediğini gösterdi. Halkımızda şöyle ayrımsız yaklaşım var; ‘Çipleme ne işe yarayacak, hemen anahtar altına kabul etmek mı?’ Yararlı değil, bu noktada çiplemenin hangi kadar mehabetli olduğunu görüyoruz. Kaybolan, çalınan köpeğimize ulaşabilmek ve kavuşabilmeyi sağlıyor. Bu çiplerle domestik hayvanların çor geçmişleri, cerrahi müdahale bilgileri, aşılama geçmişlerine şen aynı şekilde ulaşabiliyoruz. Kayıtlarımızı sayısal yassı üzerinden yürütmenin imkanını yakalamış buluyoruz.”

Share: