Manisa ruzname: Kılıçdaroğlu’ndan “Bartın” Açıklaması: “İhmaller Zinciri Var. Erte Üstünün Kapatılacağını Biliyoruz. Soma Faciasının Sonuçlarını Gördük”

Marifet: TAMER ARDA ERŞİN –  Azrail: EKSIKSIZLIK SEVİNDİRİCİ

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Sivas’ta; ” Zonguldak’ta 41 işçi kardeşimiz hayatını kaybetti. Ayrımsız ihmaller zinciri var, öyle görünüyor. Tek kimsenin görevden alınmadığını, olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını biliyoruz. Temas hangi büyüklüğünde izah yapıyorlarsa da bütün ihmalleri araştırın diyorlarsa da zaman üzere bunu söylüyorlar. Ama erte bunun üstünün kapatılacağını biliyoruz. 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma faciasının sonuçlarını hep bu arada gördük” dedi.

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, CHP’nin Sivas’ta düzenlediği Şehremaneti Başkanları Çalıştayı’nın açılışında konuştu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“SİVAS KONGRESİ, CHP’NİN İLK KONGRESİ…: Sivas Kongresi bizim milli kurtuluş hareketinin ana felsefesinin belirlendiği ayrımsız kenttir. ‘Milli sınırlar içinde, vatan ayrılamaz bire bir bütündür’ felsefesi kayda geçirilir. Seçkin tip ecnebi nehiy ve müdahalesine alın budun topyekün kendini savunacak ve direnecektir ilkesi, kayda alınır. Kuvayı Milliye’yi biricik bukağılık olarak tefrik etmek ve milli iradeyi hakim geçirmek temel esastır diyerek kayda alınır. Camız ve siper akseptans edilemez. Sivas Kongresi’nin CHP’nin evvel kongresi olduğunu üstelik Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaptığı apansız fazla konuşmada ifade etmiştir.

İÇİNDE BULUNDUĞUNUZ DAMARLI ŞERAIT KADERİNİZ Mİ?: Bu büyüklüğünde pir, altın tıpkısı bayrı kentin süresince bulunduğu resim nedir? 21’inci yüzyılda Kurtuluş Savaşı’na şehadet yapmış, ilkelerini belirlemiş benzeri şehir, zaman tıpkı pozisyondadır. Türkiye iri sorunlar yaşıyorsa, o sorunlardan benzeri hatim fazlasını Sivas ve Sivaslılar yaşıyor. Sivas’ta oyumuzun bağan olduğunu, bir saylav çıkardığımızı biliyorum. İki şehremaneti başkanımız vardı, bire bir şehremaneti başkanımız, İmranlı; Allah rahmet eylesin, feci ayrımsız ilçe sonucu kaybettik, tıpkı uray başkanımız var.

SİVASLI HASTALIK SİVAS’TA YÜZMEK İSTEMİYOR?: Sivaslı kardeşlerimin düşünmesini isterim. Zaman süresince bulunduğunuz suratsiz koşullar sizin kaderiniz mi? Rey ve bindi verdiniz. O devir şu soruya seçkin Sivaslı kardeşimin karşılık vermesi lazım. Ulan iktidar, sana rey verdik, çok sayıda saylav verdik, bu Sivaslı neden Sivas’ta var olmak istemiyor, illet büyük kentlerin varoşlarına gidiyor? En çok köye erbap olan bir tane devlet, Sivas. Amma bu Sivas, ne hikmetse aynı soy büyükşehir şehremini olamıyor. Çünkü nüfusunu tutamıyor.

SİTEMİMİ DİLE GETİRMEK ZORUNDAYIM: Hep Sivaslılara haykırmak benim boynumun borcudur. Sevgili Sivaslılar. Fikir verdiniz, eyvallah, başımın konusunda. Sebep düşünce verdiniz diye eleştirmiyorum. Amma sandığa giderken düşünün. Evlatlarınızı, çocuklarınızı, Türkiye’yi, köylerinizi düşünün. Aynı âdem, doğduğu, yaşadığı kentte gönenmek lüzumlu. Doğduğu kentte mutlu olmayıp de büyük kentlerin varoşlarına gidiyorsa bire bir sorun var demektir. Derdimiz var demektir. Ben bu sitemimi dile tebliğ etmek zorundayım. Zira bu çözülemez sav değildir. Israrla söylüyorum, Anadolu’nun içi boşalıyor diye, fabrikalar kapanıyor diye. Ekinci üretemez kuzuluk geldi, köylüyü toprağına küstürdüler. Hayvanına küstürdüler. Kendisi haris, beslediği efsanevi de açgözlü.

YENİ BİR ANLAYIŞIN EGEMEN OLMASI LAZIM: Böyle bire bir düzlem var ki seçme birimizin düşünmesi geçişsiz. Özlük kaderimizi belirleyecek, henüz rahat bire bir Türkiye’bile yaşayacaksak; bakir aynı anlayışın hükümran olması lazım. Yöntem zenginleşme ara bulucu değildir. Sivaslı kardeşim sana söylüyorum. Türkiye’da zinde bütün vatandaşlarım, sizlere söylüyorum. Siyasa zenginleşme aracı değildir. Halkın oyları ile milletvekili, vekil, başvekil veya reisicumhur olan; ki olursa olsun, halkın oyları ile bire bir makama geldiyse, bölüt gitmek amacıyla gelir, doğrulmak için değil. Bu anlayışı mübadele etmek zorundayız. Ayrımsız yüzyılı devirdik, ikinci yüzyıla giriyoruz. Tıpkısı yüzyılın bize bıraktığı bırakıt nedir? Komşularımıza bakalım. Hepsi ile kavgalıyız. Yıpranmamış ayrımsız telakki, eskimemiş tıpkısı konsept. Aktöresel temelde yükselen benzeri anlayışı kastediyorum ben. Erdem, irfan, bilgi ve birikimden bahsediyorum ego. Üniversiteleri hikmet üretmeyen tıpkı ülkenin tahaccüm şansı yoktur. Teknolojinin gelişmediği bire bir ülkede siz dünya ile rekabet edemezsiniz.

SİVAS’I ÇANTADA KEKLİK GÖRÜYORLAR: Eğer aynı politikacı saraka veriyorsa, verdiği sözü adına getirmesi lazım. İşin kuralı budur. Hesabına getirmiyorsa, halkın önüne çıktığı devir hangi esbabımucibe ile adına getirmediğini oturup anlatması geçişsiz. Evet bu sözü verdim, ama şu gerekçe yapamadım demesi lazım. Bakınız, Karadeniz’i Sivas üzerinden Anadolu’evet bağlayacak olan iki tünel. Hezel verdiler, aradan yıllar geçti, açılmadı. Münasebet açılmadı, ne gerekçe ile açılmadı? Bunların Sivas’ı filan sevdiği yok. Sivas’ı torbada keklik görüyorlar. Hiç hizmet götürmesek üstelik şüphesiz olsa Sivaslı bize görüş verecek diyorlar. Ego hamle kabil eminim. Sivaslı çantada keklik değildir. Mademki hizmet vermiyorsun kardeşim, kusura bakmayın demesini bile bilir Sivaslı. Bunu bekliyorum. Bu tünellerin 2016’bile yapımına başlamış. Açılacağı söylenmiş, 2020-2021’de, bibi açılmıyor.

TÜRKİYE’Yİ ORTA ASIR KARANLIĞINA EGO SÜRÜKLEYECEĞİM DEMEKTİR: Türkiye’da arz çok köye topluluk olan iklim Sivas. 1233 köyü var. Sivas merkezde, Divriği, Yıldızeli ve Hafik’te 22 okulu yıkıyorlar. Yıpranmamış okul yapacağız diye niteleyerek. Temeli dahi atılmamış. İhalesini yapacağız diyorlar. Buradan Sivaslı kardeşlerime sesleniyorum. Önünüze YANLIŞSIZ Partili yahut MHP’li saylav gelirse, şunu söyleyin. Kardeşim Eksiksizlik Kılıçdaroğlu dedi kim ‘Yapamadığınız 22 okulun temelini dahi biz atacağız, okulu de yapacağız, 6 ay içre hep okulların tamamını bölüt konfirmasyon edeceğiz’. Bunu söylüyoruz. İki yıldır yapamıyorlar, niye yapamıyorsun? Meslek bu ekol. Bire Bir kudret meslek yapmaktan vazgeçmişse Türkiye’yi ilimli yüzyil karanlığına ‘ben sürükleyeceğim’ demektedir.

HERHALDE, ALACAK TAKANAK MÜTEAHHİT BULAMADIKLARI İÇİN ANA ATAMIYORLAR: Ankara’bile aynı kol toplantısında, ayrımsız okul vardı, yapılmıyordu. Dedim kim Milli Terbiye Bakanlığı bize müsaade versin. Okulu derhal yapacağız. Şehremaneti başkanlarımız bunların tamamını yapabilirler. Bildirme bodur sürede yapabilirler. Sağtöresel temellerde yapabilirler. Bunlar herhalde idrak alacak yüklenici bulamadıkları için ana atamıyorlar.

BİR KENTTE BİR FABRİKA ÇALIŞMAZ MI?: Tıpkı çipo- çelik fabrikası var burada. Bütün bire bir uzun hayvan hikayesine dönmüş. Bire Bir çalışıyor, bire bir çalışmıyor. Verdiler, sattılar, ettiler. Binlerce âdem buradan geçinirdi. Hala ölmüş üzere yatıyor orada. Cenabıhak aşkına ayrımsız kentte tıpkısı üretimlik çalışmaz mı? Benzeri kentte, bire bir üretimlik çalışınca o kente hayat gelmez mi? Herkesin ailesiyle bu arada erinçli ayrımsız sahn sürmesi gerekmez mi? Fabrika çalışmıyor. Sivaslı kardeşlerime bayram veriyorum. Cenabıhak nasip ederse Millet İttifakı kendisine kudret olacağız, o fabrikayı alacağız. Kamuya alacağız. 6183 dar Kamu Alacakları Öğrenim Usulü Hakkındaki Kanun’a bakarak alacağız. Amme kurumu haline getireceğiz. Orada Sivaslılar çalışacak. Karşı terlerinin karşılığını takanak. Orada yaratılan eklenmiş değer Sivas’ın eklenmiş değeri olacak, bunu yapacağız.

SİZE YALAN SÖYLÜYORLAR: Bir kente teşvik olursa, teşvikin eşit olması geçişsiz. Uran bölgesi yapıyorsunuz, değişik isteklendirme, öbürünü yapıyorsunuz değişik teşvik. Rekabete, akla uymaz. Hakeza benzeri rezalet görülmüş değil ama bunları yapıyorlar. Çabuk tren. Geldiler, kortej verdiler. 2019’dahi gelecek diye niteleyerek. 2019, 2021, 2022. Nerede bu? Sarih ve net söylüyorum. Bunlar celi ve kesin. Sizden düşünce kabul etmek üzere gelip mikrofonların önüne çıkıyorlar. Size domates dolmasi söylüyorlar, dalavere dalavere hile söylüyorlar. Yeter be kardeşim, bu kadar yalanın peşi sıra da gitmeyin.

İKTİDAR SİZİ ANTAGONIST GİBİ GÖRÜYOR: (CHP’li belediyeler) Var olan kuvvet sizi antagonist kabilinden görüyor. Lacerem bunları engellerim diyor. Şüphesiz bunlar vatandaşa bakım edilemez ağıl getirilir, bunun arayışı içinde. Ama sizler salim olun, hep şehremini arkadaşlarım, bütün engelleri aşarak bölüt hizmet ediyorsunuz. Hepinize candan teşekkür ederim. Elan ilk söylemiştim, hep engelleri aşıp bölüt bakım ika üstüne yabansı çaba harcayan belediye başkanlarımız, Türkiye Cumhuriyeti’nde domestik yönetimlerde tarih yazıyorlar. Tarihiniz leziz ve hayırlı olsun diyorum ego.

CHP’Lİ BELEDİYELERE TEŞEKKÜRNAME ETMESİ LAZIM: 11 büyükşehir belediyemiz, toplanmış 248 belediyemiz var. Türkiye nüfusunun yüzde 51,7’sine hizmet ediyoruz. Yarısından fazlasına CHP’li belediyeler bakım ediyor. Toplumsal yardımlardan bayram edeyim. Belediyelerimiz 4 milyon 800 bin haneye sosyal yardım götürdüler. 3 sene 7 mahiye süre içinde. Götürdükleri içtimai arkalama miktarı 25 milyar 700 milyon teklik. Hangi demektir bu biliyor musunuz? Türkiye’yi bire bir nâr, açlıktan, benzeri kırımdan fehmetmek demektir. Ekmeği olmayana savmak, sütü olmayana benzin, parası olmayana mülk, kirasını ödeyemeyene kira… Temas nev arkalama yapıldı, gelişigüzel nev. İktidarın CHP’li belediyelere teşekkürname etmesi lazım. Sizin sayenizde bu ülkede derin aynı verimsizlik haddinden fazla çok hissedilmiyor demesi lazım. Şişman fedakarlıklarla görev yapıyorsunuz demesi lazım. Amma engelliyorlar, istedikleri kadar engellesinler, herhangi bir engeli temas CHP’li belediye reisi aşacaktır ve halkına hizmet edecektir. Bundan banko eminim. 840 bin haneye istinas yardımı. 3 milyon 100 bin haneye gıda yardımı. 745 bin haneye nakdi müzaheret. 3 milyon 200 bin kişiye 492 milyon tutarında erişim yardımı yapıldı, sosyal yardımların özü sınıfladığımız zaman bu.

20 yılda bu ülkede mikro sorununu çözemediler. Bundan daha iri ayrımsız kusur benzer mi? Şehremaneti başkanlarımız dahi bu konuya umum attı. 2019 evcil seçimlerinde şehremaneti başkanlarımız seçildiklerinde 22 öğrenci yurdu vardı, bunu 83’e çıkardılar. Elverişsiz kapasitesini öğrenci sayısı adına yüzde 392 artırdılar. Ki bu devam edecek. Yetiştirme Yurdu hizmetleri belediye başkanı arkadaşlarıma söylüyorum. Yoksul mahallelerden başlayarak, eli nimetli miktarda çocuk yuvası yapın. O çöllük eş evladını getirip; oğlunu, kızını yürek içre sizin kreşinize bıraksın. Bala orada sosyalleşsin. Arkadaşları olsun, uyusun. Beslensin. Temel büzük zarfında akşam ezanı çocuğunu alıp evine götürsün. Bu bir zamanda kadının çocuğunu bıraktığı üzere pazara gitmesi, alışverişe gitmesi, taziyeye gitmesi, düğüne gitmesi amacıyla birlikte cesim ayrımsız vesile… Belediye başkanlarımız 162 olan yetiştirme yurdu sayısını 380’e çıkardılar. Çocuk sayısı de 12 binden 32 bine daha çok. Bu birlikte bizim açımızdan sarrafiye adına çokça kebir. Yetişek destekleri var. Esasen antrparantez 575 bin gerekseme sahibi öğrenciye kırtasiye yardımı yapıldı. 65 bin öğrenciye çul yardımı yapıldı. 1 milyon 284 bin öğrenciye beslek yardımı. 115 bin öğrenciye sınavlara tedbir ve okulla arkalama eğitim programları. Bilcümle bunların hacısı hocası yapıldı.

2019’dan sonraları 3 bin 478 parkı hizmete açtılar. 22 milyon 820 metrekare bu. Yani 3 bin 196 kadar yeşil kayran kazandırdılar, bulundukları kentte. Beton ormanından çıkarıp, kenti yaşanabilir aynı kent haline dönüştürmeye çalıştılar. Yenilenebilir erke konusunda üstelik 57 belediyemiz hayata geçirdi, 19 belediyemiz üstelik atıklardan enerji üreterek, olabildiğince öz maliyetlerini düşürmeye çalışıyor.  Personel konusunda birlikte kadın yöneticide ağır sıklet tıpkısı artım var. 1317 olan kadın tutumlu sayısı 2 bin 10’a daha çok. Yüzde 52 oranında artma var. Bu de sunturlu aynı iş. Raylı sistemler üzerine de bilcümle engellemelere karşın 11 raylı cümle hayata geçirildi. Mecmu uzunluğu 79.9. Yani 80 km. İnşaatı bitmeme fail 23 gestalt var, bunlar dahi bittiği devir 211 km.’lik tümce hayata geçirilecek.

İKTİDARIN YAPAMADIĞINI YAPIYORUZ: Belediyelerimiz eliyle 39 bin 527 üreticiye, 4 bin 100 ton moskof ve sıvı basma desteğinde bulunuldu. İktidarın yapamadığını yapıyoruz, beceremediğini beceriyoruz. Çiftçiyi bakımsız ettiler, çiftçiyi çirkin etmekten kurtarıyoruz. Amma bizim belediyelerimizin olduğu yerlerde. 21 bin 130 üreticiye 30 bin ton efsanevi yemi verildi. Ama bizim belediyelerimizin olmadığı yerlerde insanlar kenef halde. Hayvanlarını kesime gönderdiler. Kooperatiflerle üstelik teşrikimesai yapılıyor, kooperatiflere 2 bin 200 tarım ara bulucu hibe edildi. 97 milyon skor ağaç, kâr ve göveri fidesi ücretsiz verildi. 93 bin 800 çiftçiye evlat desteği verildi. İktidarın yapamadıklarını yapıyoruz. O nedenle bizim belediyelerimizin olduğu yerlerde insanlar bedbaht değiller. En azından benzeri şeylerin yapıldığını görüyorlar. 17 bin 700 üreticiye 22 bin 450 hasis ve kocabaş hayvan hibe edildi. 101 bin kümes hayvanı, 410 saf kovanı ücretsiz olarak dağıtıldı.

ÜSTÜNÜ ÖRTECEKLER: Zonguldak’ta 41 iştirakçi kardeşimiz hayatını kaybetti. Benzeri ihmaller zinciri var, öyle görünüyor. On Paralık kimsenin görevden alınmadığını, olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını biliyoruz. Seçkin ne büyüklüğünde izah yapıyorlarsa bile hep ihmalleri araştırın diyorlarsa dahi bugün üzere bunu söylüyorlar. Ama erte bunun üstünün kapatılacağını biliyoruz. 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma faciasının sonuçlarını bilcümle bu arada gördük. Arsıulusal Faaliyet Örgütü, bu örgütün üyesiyiz. Bu örgütün Ankara’da bire bir temsilciliği var. Madenle ilgilendiren tıpkısı anlatım yayınladılar. Ekim 2022 Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Ofisinin yayınladığı rapor. İş güvenliği ve sağlığı konusunda aheste sorunlara değiniyor. Türkiye’da aksiyon sağlığı ve hareket güvenliği üstüne aheste sorular var diyor. Biz 2015 yılında 176 basit Madenlerde Asayiş ve Sağlık konulu ILO sözleşmesini imzalamışız. Bu sözleşmenin gerektirdiği tek şeyi yapmamışız. Deminden arsıulusal encümen diyor ki ‘Bana ne için hikmet vermiyorsun?’ Hikmet verilmemiş. ‘Altına imza attın gereğini hesabına illet getirmiyorsun?’ diyor. Gereğini hesabına getirmemiş. ‘Ölümcül kazalar olunca bana bilgi vereceksin, bozukluk bugüne büyüklüğünde bilgelik vermedin, bana vukuf vermeyi sana gene hatırlatıyorum’ diyor. Bunlar rapor yazmasalar biz bile bilmeyeceğiz. Biz üstelik sanacağız ki Arsıulusal Iş Örgütü’nün öngördüğü, bizim bile imzaladığımız sözleşmelere akıllıca olarak herhangi bir kalem vukuf veriliyor. Haydi bize verilmesin, keşke bizi dışarıya cebin kusur duruma düşürmeyin. Oraya dahi verilmiyor.

NEREYE DOKUNSANIZ AÇI HİSSEDİYORSUNUZ: Nereye dokunsanız çığlık hissediyorsunuz. İnsanlar geliyor açız diyorlar. Ürettiğimizin karşılığını alamıyoruz, bizi toprağa küstürdüler diyorlar. Geri Tokat’ta söyledim, zaman dahi Sivas’ta söyleyeyim. 85 milyon yurttaşımız var, 85 milyona sesleneyim. Cenabıhak aşkına sonuç 20 yılda DÜRÜST Öğür hükümetinin yaptığı aynı tek üretimevi söylesinler. Tıpkı bir tane fabrika. İster şeker, çimento, lazım sargaç, icap akarsu fabrikası. Ne istiyorlarsa. DÜRÜST Parti iktidarının şevket tarafından işlenmiş aynı yegâne fabrika göstersinler. Tıpkı üretimlik dahi bulunmayan. Evet lacerem olacak, Türkiye’yi pekâlâ büyüteceğiz? Yapamıyorlar, beceremiyorlar. Türkiye’yi mecmu bir çıkmaza soktular. Kamu bire bir vecibe batağına soktular. Bilcümle bire bir namus borcu batağına. Cumhuriyet Altını tarihinde bu büyüklüğünde kısık aynı vecibe yükü altına Türkiye sokulmamıştı. Bu büyüklüğünde aheste vecibe yükünün getirdiği ülkü nedir? Açık Oturum iradenin her an dışarıya ipotek edilebilir konuma mevrut olmasıdır. Hâkim güçlerin talimatını koşulsuz hesabına getiren benzeri siyasal iradenin ortaya çıkması demektir. Bunu alelhusus Sivas’ta söylüyorum. Milli Halas hareketinin olduğu, kararlarının alındığı yerde söylüyorum. Borç kayran, egemenlik alır. Demin panel iktidar egemenlik alır konuma gelmiştir. Türkiye üzere sunma nazik felaket budur.

BUNLAR FAİZCİLERİN AĞABABASI: Bakın bütçelerimiz üstelik öyledir. İktidar harcamaları eğlemek için o üstelik borç alıyor. 2017’den 2023’e büyüklüğünde borçlar ne kadar arttı, bütçede. Yüzdelik 100-300- 500- 1000. Hayır efendim. TAM TAMINA yüzde 1292 itmam arttı arkadaşlar. Bu borç yükünü, bu kavim ne büyüklüğünde çekecek? Açım diyor eş, niye küşat diyor. Maraba hayvanımı besleyemiyorum diyor, niçin besleyemiyor? 85 milyon algı veriyor, nereye gitti bu vergiler, nereye harcadınız bunları? İnsanlar bozuk vaziyette. Kilitsiz Küreksiz ve kesin söylüyorum, Sivaslı kardeşlerim de duysunlar. Senin ödediğin vergilerin büyük aynı kısmı içerideki ve dışarıdaki tefecilere gidiyor. Bakmayın anca faize karşıyız diye niteleyerek. Bunlar faizcilerin ağababası. Faizcilere çalışıyorlar. Bu büyüklüğünde borcun karşılığında hangi olacak? Ürem ödeyeceksiniz.

Seçme kamer bütçeden 2 milyar 222 milyon 873 bin dolar repo ödüyoruz. Saate bölersek, saat başına ödediğimiz ürem 3 milyon 45 bin 348 bin dolar. Tanrı aşkına bu abra çekilir mi? Türkiye’yi bu batağa kim soktu? Utanmasalar Bay Eksiksizlik yatı diyecekler. Tehlikesiz olun. Düşünce algi özdek değil. Cumhuriyet tarihi bu kadar kırıcı aynı iyon altına girmedi. Türkiye Cumhuriyet tarihinde bu kadar alçak aynı iyon altına girmedi. Bunlar yetmedi, buyurmak amacıyla kırat korumalı mevduat getirdiler şimdi. Mart ayından ilkgüz ayına büyüklüğünde tıpkısı apaz insana 85 milyar teklik ödediler. Bunların döviz garantisi var, bunların getiri garantisi, rüşvet ödememe garantisi var. Yurttaş atlatmak alırken rüşvet ödeyecek amma düzey korumalı mevduatın sahibi milyarları yatıracak, dirimsel elde edecek ama ilkokul kuruş algı ödemeyecek. Benim bile Sivaslı kardeşime sorma hakkım var. Esnafına, çiftçisine, üreticisine istifsar hakkım var. Sen alacak ödüyorsun, ödemediğin ahit ceza, repo geliyor. Dükkanı kapat, aldığın hava parasını götür düzey korumalı mevduata ermiş. Hem dirimlik elde ediyorsun, hem döviz garantin var, hem alacak vermiyorsun, üretmiyorsun, karşı teri dökmüyorsun. Haram değil mi bu Allah aşkına ya? Haramzadelerin iktidarı dediğim devir, kızıyorlar. Evet onların iktidarı. Bankaların karı önce 8 ayda yüzdelik 420. Bankaların aile yüzdelik 420 artıyor. Ego sorayım Sivaslı kardeşlerime. Esnafın, işçinin, çiftçinin arttı mı? Sanayicinin eş 8 ayda yüzde 420 arttı mı? Kimin ev? Bankaların. Bankalar hangi yapar? Parayı getiri ile verirler. Bitti o kadar. Şimdi diyorlar kim sayısal altyapımız, fiber optik kablolar daraç. Bu Türk Telekom’u Hariri ailesine ki peşkeş çekti. Sivaslı kardeşlerime söyleyeyim. Köylerde internet yok. Bu ayrıntılar hangi olacak?  Pekâlâ yetişecek bu ayrıntılar? Bilcümle bunlara rağmen katiyen umutsuzluğa kapılmayacağız. Tıpkı iktidarın kâbus kadar çöktüğünü, vatandaşın bunaldığını de biliyorum ama tığ bunları aşacağız. Ulus İttifakı yerine bire bir aradayız. Altı reis de Türkiye’nin gerçeklerini biliyor. Altı lider da teşrikimesai yaparak Türkiye’yi bu karabasandan çıkaracağız. Halka hizmet etmenin Hakk’a hizmet etmek kadar gür ayrımsız hikâye olduğunu da biliyorum. İyi ayrımsız akide, gelenek olduğunu birlikte biliyorum.”

Share: