Malatyalı Çiftçinin Yemleme Deposunu Yakıp Ağaçlarını Kestiler

Malatya’nın Yazıhan ilçesinde rençperlik ve besicilik yapan Kahraman Pektaş’ın geçmiş yemleme antrepo akarsu kundaklandı, bilahare dahi 4 yıldır faaliyet verip büyüttüğü 600 skor ağacı kesildi. Pektaş, “Önceki depomu yaktılar; içerisinde 20 titrem saman, 10 titrem yonca vardı. Hiçbir molekül koymadılar, temas şeyi yakıp yıktılar. 500-600 bin lira zararım var. Tarlada dahi bütün ağaçları kestiler, 1 milyon uymazlık var. Şu anda çokça mağdurum. Mahvoldum, bittim” dedi.

Malatya Yazıhan ilçesine tutkun Fethiye Mahallesi’nde besicilik ve çiftçilikle uğraşan Kahraman Pektaş’ın önceki ağızotu deposu kundaklandı, sonraları de 150 sarıerik ağacı ile 450 koz ağacı kökünden kesildi. Jandarma, Yiğit Pektaş’ın şikayeti üstüne ağızotu deposunu mail ağaçları kesen can yahut kişileri nüfuz etmek için emek başlattı.

“MAHVOLDUM, BİTTİM”

Kahraman Pektaş, şunları söyledi:

“Tarlada hiçbir ongun bırakmamışlar. 150 kayısı, 450 kıta da ceviz ağacını kesmişler. Önce depomu yaktılar; içerisinde 20 ton saman, 10 titrem yonca vardı. Tek özdek koymadılar, seçme şeyi yakıp yıktılar. Aksata haset depomu yaktılar. 500-600 bin lira zararım var. Tarlada üstelik bütün ağaçları kestiler, 1 milyon kötülük var. Şu anda çok mağdurum. Mahvoldum, bittim.”

Pektaş, şüphelendiği kimesne olmadığını belirterek, “Köyde çekememezlik var. Ecnebi, gelip bunları bu şekilde yapmaz” dedi. Eşinin yaşanan olay dolayısıyla rahatsızlandığını dile getiren Pektaş, “Samanım, yoncam, ineklerin yemi, herhangi bir şey buradaydı. Tek şeyim kalmadı, seçme şey yandı. Depo yerine kullanıyorduk, şimdi ineklerimize yedirecek hiçbir şeyimiz kalmadı. Haddinden Fazla mağduruz. Eşim burayı gördü, üzüntünden rahatsızlandı, şimdi hastanede” diye niteleyerek konuştu.

“RESMEN BİR KATLİAM YAPILMIŞ”

Alp Pektaş’ın dayısı Hasan Kaya ise yaşanan olaydan hava yeğeninin büyük bir mağduriyet yaşadığını tabir ederek, “Bu ağaçlara yıllardan beri düzentileme çekiyor. Köyden evet de havuzdan akarsu getirip bu ağaçları suluyordu. Gecesini gündüzünü buraya adamıştı. Bunu yapanlar epey hiç vicdan azabı duymamışlar. Bire Bir canlının katledildiğini görüyoruz. Resmen burada ayrımsız katliam yaşatılmış. Yetkililerden tıpkısı zaman önce faillerin bulunmasını, lüzumlu cezayı almalarını ve bire bir daha bu cins olayların yaşanmaması üzere vacip tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Bir dahi olaydan hava yaşanan mağduriyetin tazmin edilmesini gönlümüz arzuluyor” dedi.

“SUNU BÜYÜK ALÇAKLIĞI YAPMIŞLAR”

Fethiye Mahallesi Muhtarı Gönüllü Güler bile olaydan dünya haddinden fazla ümitsiz olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Üzgümün. Evvel ahırı yanmıştı. NATO üssünden beni aradılar ve Fethiye’bile coşkunluk olduğunu söylediler. Durumu bildirdim, itfaiye aracı gelip engelleme etti. Elbette bundan haberimiz yoktu. Ondan sonradan bile ağaçlarını budamışlar. Üzgünüm, Fethiye’birlikte şimdiye büyüklüğünde olmadık bir ebat. Bunu ki yaptıysa bildirme nazik alçaklığı yapmış. Tığ üstelik bu olayın takipçisi olacağız. Burada Fethiye’nin haysiyeti ve şerefi önde gelir. Kaymakamımız ve şehremaneti başkanımız üstelik bu olayın peşindeler.”

“BEN İNSANIM DİYEN BUNU YAPMAZ”

Yaşanan olaydan dolayı Pektaş’a geçmiş olsun ziyaretinde mevcut CHP Yazıhan İlçe Başkanı Şahmurat Hareketli, “Fethiye’de çok gösterişli tıpkısı olayla karşılaştık. Üretici, çiftçi Yiğit kardeşimizin önce deposu kundaklanmış, eviyle ve hayvanların yemleriyle ilgili temas husus ağız ağıza nakız edilmiş. Bilahare da gidip bahçesinde tıpkısı kırım yapmışlar. Bunu ‘ben insanım’ diyen kimse yapmaz. Ruh muattal çöp tenekesi birilerinin yaptığı bir fenomen diyerek düşünüyoruz. Bölgemizde bu tür olaylarla kalın karşılaşmıyoruz, bizi üstelik çok üzdü” dedi.Share: