Malatya’da 75 Günde Türk Somonu Üretildi

Malatya Karakaya Baraj Gölü’nde ayrımsız tesiste üretilen ve 75 günde yetişen Türk somonunun hasadı yapıldı. Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, “Malatya’mız temas hangi büyüklüğünde kayısıyla anılsa birlikte Türk somonu ve alabalıkla anılır duruma ati. Önümüzdeki yıllarda 2025 hedefimiz 30 bin titrem” dedi.

Malatya’bile Karakaya Baraj Gölü 6. Bölgede balık üretimi fail Aqua Denizer Su Ürünleri firması, Türk somonu hasadı yaptı. Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, konuyla ilişik şu açıklamayı yaptı:

“Bakanlığımız alelhusus su alanlarının ve zirai alanların yersiz kalmaması üzere bize ayrımsız amaç koymuştu. İlimizde akıbet yıllarda bağırsak sularda balık üretimi de çabucacık yaygınlaşıyor, yükselmeye devam ediyor. Malatya’bile alabalık üretimi 2 bin 500 tonlarla başladı, şu zaman 9-10 bin tonları yakalamış durumdayız.

“SOMON ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ BİR ADIM”

“Burada sadece ala üretiliyordu, 2 yıl evvel bin titrem kabil benzeri üretimle somon denendi. Muvaffakiyetli olunca firmalarımız somon üretimine da yöneldi. Şu anda hasadını yaptığımız pres 2022 Fasıla ayında konan balıklar, şu anda sülale ayında hasat ediliyor. Balıklar yaklaşık 2 kiloya başarmış durumda. Bu kadar kısa sürede bu kiloyu ulaşması çokça görülür bir durum değil. Özellikle temas ay yüzde 50 kilogram artışı sağlanır diye niteleyerek literatürlerde kayıtlar var. Malatya’mız bu kayıtların bu çalışmaların haddinden fazla çok önüne esbak durumda. Malatya’mız değme hangi büyüklüğünde kayısıyla anılsa da Türk somonu ve alabalıkla anılır duruma gelecek. Önümüzdeki yıllarda 2025 hedefimiz 30 bin titrem.”

Yetiştirici firmanın havza sorumlusu İbrahim Hususi ise, “Ilk Teşrin ayında Malatya Ekincilik İl Müdürlüğü’nün çağrısı ile Karakaya bölgesine envestisman yaptık, teşrinisani ayında balıkları buraya koymaya başladık. Kasımda 400 gram koyduğumuz balığı 75 günde 2 kilograma ulaştırdık ve hasat etmeye başladık, 2 gram balıklarımız birlikte ayrımsız süreçte burada 50 grama ulaştı. Değişik barajlarda bu süreçte 30 grama ulaşabiliyoruz. Bura yüzde 30 henüz verimli oluyor” dedi.

Share: