Magnesia Antika Kenti’nde ‘Zeus Tapınağı’ baştan sona ortaya çıkarıldı

Magnesia Antika Kenti’nde ‘Zeus Tapınağı’ tamamıyla ortaya çıkarıldı

AYDIN – Ziyalı’ın Germencik ilçesinde bulunan Magnesia Antik Kenti’nde kazılar sürerken sabık sene 3’te 1’inin kazıldığı Zeus Tapınağı daima ortaya çıkartıldı.

Ortaklar Mahallesi’ndeki Magnesia Antika Kenti’nde Ankara Üniversitesi Çevirici ve Devir-Coğrafya Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Heybet Kökdemir başkanlığında kazı çalışmaları sürüyor. Aydınlık Valiliği yoluyla iklim genelinde yürütülen 19 kazı bilimsel kazı çalışması ve yüzey araştırmalarına 2022 yılı için sağlanan 1 milyon 225 bin TL kaynağın 125 bin TL’lik kısmı Magnesia Antik Kenti’ne aktarılırken, kazı başkanı Kökdemir geçen sene kazılarına başlanan Zeus Tapınağı’nın tamamen ortaya çıkarıldığını belirtti. Görgülü Valisi ve beraberindeki protokol heyetine Magnesia Antika Kenti’ni gezdirerek hem antik şehir hem de gerçekleştirilen hafriyat çalışmaları için bilgilendirmelerde kâin Kökdemir, çalışmaların kendilerini çok heyecanlandırdığını kaydetti.

“Mimari tarihi açısından cesim tıpkısı tapınak”

Zeus Tapınağı’nın mimarlık tarihi açısından mehabetli tıpkı tapınak olduğunu tabir fail hafriyat başkanı Ankara Üniversitesi Araç ve Devir-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Büyüklük Kökdemir, “2021 yılında başladığımız agoradaki kazılarımıza bu sene bile devam ettik. Sabık sene agoradaki Zeus Tapınağı’nı kazmaya başlamıştık ve bu tapınağın 3’dahi 1’lik tıpkı alanını kazmıştık. Bu seneki çalışmalarımız yeniden sabık sene başladığımız Zeus Tapınağı ve çevresi ile münasebetli kazılar adına sürüyor. Kazılar çerçevesinde güzeşte sene kazısına başladığımız Zeus Tapınağı’nı tamamıyla ortaya çıkarttık. Bu tapınak mimarlık tarihi açısından çok yüce bir tapınak. Tapınağın M.Ö. 3’üncü yüz yılda nesir edildiğini biliyoruz, Zeus’a adanmış benzeri ibadethane ve 600 sene boyunca kıvrak kendisine eski. Roma İmparatorluk döneminde da İmparatorluk Diyanet Tapınağı yerine eski. Sair bire bir önemi ise yaptığımız kazılar sonucunda tapınağa ilişik 600 sunum mimarlık öge ortaya çıkarttık. Yapının hep genel mimarisine baktığımızda üstelik bu 600 mimarı öge yapının yaklaşık yüzde 75-80’ine bedel buluyor. Bu birlikte gelecek yıl yapacağımız tevsik çalışmasından sonradan tapınağın şişman tıpkısı bölümünü yüzde 75’i orjinali ile yüzde 25’i yahut yüzde 10’u belki imitasyonu ile olduğu yerde ekspozisyon şansı veriyor. Haddinden Fazla heyecanlıyız. Çalışmalarımız belgeleme çalışmaları ve mimarlık elemanların birbirleri ile denenmesi çalışmaları ile bitmeme edecek. Bibi tapınağın çerçevesindeki kazılarımız üstelik bitmeme ediyor. Önümüzdeki yıl bu çalışmaların peşi sıra mukteza ödenekleri bulursak, projeyi destekleyecek mukteza bütçeyi bulursak restorasyon çalışmaları için hamle atmış olacağız” dedi.

Aydın Valiliği’nden 125 bin TL’lik bindi aldı

Vazıh Valiliği ve İl Ekin Turizm Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile iklim genelinde hesaplı 19 kazı bilimsel kazı çalışması ve yüzey araştırmalarına 2022 yılı üzere sağlanan 1 milyon 225 bin TL kaynağın 125 bin TL’lik kısmı Magnesia Antik Kenti’ne aktarıldığını tamlayan Kökdemir, “Işıklı Valiliğimiz ve İlk Firez Turizm Müdürlüğümüz beyninde imzalanan protokol ile 1 milyon 225 bin TL’lik benzeri ölçü Aydın bölgesindeki kazılara dağıtıldı. Magnesia kazıları üstelik bu destekten 125 bin TL’lik benzeri bütçe aldı. Bu çalışmalara bindi olduğu amacıyla Münevver Valiliğimize ve İl Firez Turizm Müdürlüğümüze bitmeyen teşekkürname ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: