Maaşları ve Tazminatları Ödenmeden İşine Akıbet Verilen Seramik İşçileri: “Birçok Aydan Beri Alacağımız Var, ‘Ödeyeceğiz’ Diyerek Bizi Atlatıyorlar”

CANSU AYDEMİR

Kütahya’birlikte, maaşları ve tazminatları ödenmeden işlerine son verildiğini söyleyen Azra Seramik çalışanları, CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz’la gelişigüzel üretimlik uğrunda açıklama yaptı. İşçiler adına konuşan Yasin Kıran, “Kaç aydan beri alacağımız var, ‘Ödeyeceğiz’ diye bizi atlatıyorlar. Azra Seramik’in patronu, devamlı bize çağ veriyor. Buna serencam vermesini istiyoruz. Alacaklarımızın arkasındayız, hakkımızı da arıyoruz” dedi.

Haklarını alamadan işlerine akıbet verildiğini kanıt eden işçiler, CHP Kütahya İl Başkanlığı’nı mülakat ederek mağduriyetlerini belirttiler. İşçilerin talebine lakayıt kalmayan CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz ve Umumi Heyet üyeleri, evvel işçilerle alay malay Azra Seramik uğrunda basın açıklaması yaptı.

“HAKKIMIZI ARIYORUZ”

İşçiler hesabına konuşan Yasin Facia, şunları söyledi:

“Aylarca, senelerce çalışan kişileriz. Bizim buraya kavuşum sebebimiz; bizim maaşlarımız, haklarımız ödenmiyor. İkincisi; avarelik paramızı alamıyoruz. Kaç aydan beri alacağımız var, ‘Ödeyeceğiz’ diye bizi atlatıyorlar. Alacaklarımızı alamıyoruz. Azra Seramik’in patronu, devamlı bize devir veriyor. Buna son vermesini istiyoruz. Alacaklarımızın de arkasındayız, hakkımızı de arıyoruz.”

“EMEĞİ GASP EDİLEN İŞÇİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ”

CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz ise şöyle konuştu:

“Zaman Azra Seramik’in önündeyiz. Azra Seramik’te çalışmakta olan 200’ün üzerindeki iştirakçi kardeşimiz, amele kardeşimiz, aylarca çalışmalarına karşın aylıklarının, ücretlerinin ödenmediği, hareket akitlerine son verildiği, tazminatlarının ödenmediği, antrparantez başıboşluk maaşı birlikte alamadıkları üzere bize başvurdular. İşçilerimizin, emekçilerimizin emeğinin karşılığı lahzada vaktiyle ödenmelidir. Burada amele kardeşlerimizin ürettikleri malzemeler satıldı, bunlardan dirimsel elde edildi ama çalışanların ücretleri ödenmemiş. Böyle bire bir mağduriyet durumu var.  Biz, CHP olarak işçilerin yanındayız. Burada emeği gasp edilen, ücretleri ödenmeyen, tazminatları verilmeyen ve aylaklık ödeneğinden da mahrum artan işçilerimizin, amele kardeşlerimizin yanındayız ve bu mağduriyetlerinin takipçisiyiz. Aynı evvel alacaklarının ödenmesini, acilen mağduriyetlerinin giderilmesini rica ediyoruz.”

Share: