Limonluk Kadıgil: Bu Ülkede Faaliyet Yapılan Her Saat Ayrımsız İşçi Öldürülüyor

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Tavhane Kadıgil, Mesai Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’e hitaben, “2021 yılında işlenen iş cinayetinin sayısını veriyorum size; 2 bin 170. Ayda 180 duygusal gitmek rüfeka. Günde 6 can geçmek arkadaşlar. Bu ülkede düzentileme süresini kimse iplemiyor amma 7,5 saat hangi almak biliyor musunuz? Bu ülkede faaliyet yapılan temas saat ayrımsız işçi öldürülüyor buyurmak” dedi.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda zaman Emek ve Içtimai Düzenlilik Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Komisyonda kortej kayran Tavhane Kadıgil, Icra Vekili Vedat Bilgin’e hitaben şunları söyledi:

“FABRİKADA ÇALIŞAN 14 YAŞINDAKİ BİR KIZ ÇOCUĞU İŞ CİNAYETİNDEN DURGUN BU ÜLKEDE”

“İş cinayetlerinden bahsedeceğim. Geçen sükût dahi böyle başlamıştım, biliyor musunuz Sayın Nazır? Geçen dinç bir arkadaşın, 30 yaşındaki Burak’ın iş cinayeti ile başlamışım. Bugün elan kötüsü ile başlayacağım. Zira evvel, 14 yaşındaki ayrımsız kız çocuğu öldü bu ülkede. Görmüşsünüzdür, farkındasınızdır. İsmi Dicle Saf Selçuk. Hatay’üstelik meyve paketliyormuş, kıyafeti asılmış himmet yaptığı makineye ve hayatını kaybetmiş. İş kazasının saatini sarılmak istiyorum sizinle. Saat 10’bile olmuş bu olay, akşam ezanı 10’de ergin. Akşam Ezanı 10’de çalışan, fabrikada müteharrik 14 yaşındaki aynı kız çocuğu, gelişim cinayetinden ruhsuz bu ülkede.

“BU ÜLKEDE MESAİ YAPILAN TEMAS SAAT BİR İŞÇİ ÖLDÜRÜLÜYOR BUYURMAK”

Rakamlardan çokça bahsettiler, bunu böyle söyleyince anlamsızlaşıyor. Güya canlardan bahsetmiyoruz üstelik böyle istatistiki bilgilerden bahsediyoruz sananlar olabiliyor. 30 bin 244 iştirakçi, AKP döneminin bilançosu. Geçen yıl Sayın Nazır, bire bir öz söylemiştiniz, haddinden fazla canımı yakmıştı. Yakmaya da bitmeme ediyor. Hocasınız de siz bu konuda. ‘İş cinayetlerinin yüzdelik 98’i önlenebilir cinayetler’, haklısınız. Tıpkı sene geçti Sayın Bakan. 2021 yılında işlenen hisse senedi cinayetinin sayısını veriyorum size; 2 bin 170. Ayda 180 birey buyurmak arkadaşlar. Günde 6 fert almak rüfeka. Bu ülkede iş süresini kimesne iplemiyor amma 7,5 saat hangi söylemek biliyor musunuz? Bu ülkede mesai yapılan temas saat tıpkısı iştirakçi öldürülüyor gelmek. Bu büyüklüğünde yalın kat aslında. Bunun hepiniz farkındasınız, sebeplerinin bile farkındasınız amma önlemiyorsunuz. Bu tabloda önlemeniz cins değil. Zira Türkiye çapında, sağdan soldan çıkarıyoruz, 600 lime iş müfettişiniz var. İş yeri sayısına bakıyorum; 2 milyon. Zaman karar verseniz, deseniz ki ‘bu kadın hakikat, ayrımsız ağıl yola çözelim bunu, bilcümle gelişim yerlerine denetim götürelim’, 25 yılda bire bir koridor geliyor ayrımsız aksiyon namına. Hakeza bir abuk sabukluk gibi mi? Aynı ülkede kim bu utanç ile yaşayabilir? Müfettişleriniz dolaysız denetleme yapamıyor. Bire Bir gelişim yerine fare pisliği şikayetiyle gitmiş, oradaki makineden üç çıngı dal kopuk, ona bakamıyor. ‘Ayrıca gel, buraya antrparantez teftiş yollayayım’ diyorsunuz. Bu ülkede dershane kırımı yaşanıyor.”

Share: