Kuzey Akıntı borazan hattında olan doğal gaz sızıntılarını inceleyen Danimarka ve İsveç’ten, “belli kasten benzeri baltalama” açıklaması

Avrupa, Rusya’dan doğal gaz tedariki yaşadığı süreçte birde boru hatlarında yaşanan sızıntılar ile uğraşıyor. Akıbet olarak Danimarka’da armada yetkilileri Baltık Denizi’nde, Şimal Akım-1 ve Yıldız Akıntı-2 boru hattının güzergahında akım tayin etti.

”KASITLI EYLEM SONUCU YAPILDI”

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, ”Frederiksen ise gazetecilere verdiği demeçte, “Bunların kasıtlı eylemler olduğu bundan sonra yetkililer yoluyla kemiksiz bir şekilde değerlendiriliyor. Bu tıpkısı kaymakamlık değildi. Bu eylemin arkasında kimin olabileceğine dayalı elan bir hikmet yok” dedi.

”İSTİHBARAT BİLGİSİNE SAHİBİZ”

İsveç Başbakanı Mangdalena Andersson dahi sızıntının kasıtlı olduğuna dair istihbarat bilgisine eş olduğunu söyleyerek, “Muhtemelen bu atlaya zıplaya bire bir baltalama. Hükümet yerine durumu çok ciddiye alıyor ve ortaklarımızla birlikte vukuf toplamaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

”KARŞILIK VERİLECEK”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bile”Şimdi olayların soruşturulması, açıklığa kavuşturulması ve nedeninin ortaya çıkarılması maksimum ehemmiyet sunma ediyor. Hareketli Avrupa erke altyapısını bozmaya yönelik atlaya zıplaya herhangi bir eylem kabul edilemez ve benzer olan en sağlam karşılığa sebep olacaktır” açıklamalarını yaptı.Share: