Kütahya’da hekimler, yabancı meslektaşlarına “tiroid ablasyon” eğitimi verdi

Kütahya Afiyet Bilimleri Üniversitesi Duayen Çelebi Terbiye ve Araştırı Hastanesi Girişimsel Işın Bilimi Biriminde görevli hekimler, evcil ve yabancı meslektaşlarına “tiroit bezi ablasyon” ile “paratiroit ablasyon” yerine adlandırılan yakma tedavisi üstüne eğitim bilimi veriyor.

Ankara Üniversitesi Radyoloji Ana Malumat Dalından Doç. Dr. Cihan Üstünel, Gaziantep Şehitkamil Ihtişam Hastanesinden Ateş Parçası. Dr. Misyon Lüle Taşı ile Çin, Darı ve Tayland’dan gelen misafir hekimler, hastanenin Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Korkmaz, Dr. Öğr. Üyesi Furkan Ertürk Urfalı ve ekibinin gerçekleştirdiği tiroit bezi ablasyon ve paratiroiüd ablasyon işlemleri eğitimine katıldı.

Korkmaz ve Urfalı, hekimlere, tiroit nodüllerine ve paratiroit adenomlarına ameliyatsız tedavi kendisine bilinen “mikrodalga ablasyon uygulama” yöntemi konularında gelecek teknoloji teknikleriyle uygulamalı kendisine anlattı.

Doç. Dr. Mehmet Korkmaz, gazetecilere, konuk meslektaşlarının 3 el işi katıldıklarını ve gösterilen teknikleri gözetimleri dahilinde uygulama fırsatı bulduklarını söyledi.

Eğitimler böylecene hekimlerin uyguladıkları teknikler ile ilgilendiren sertifika alacaklarını nâkil Korkmaz, şunları kaydetti:

“Günümüze büyüklüğünde bu nodüller işler ile tedavi edilmekteydi. Fakat bizim hastanemizde uyguladığımız ameliyatsız bayağı bire bir iğne deliğinden girerek dernekevi duyum yitimi ile hastaları ayrımsız bölüm taburcu ettiğimiz mikrodalga ablasyon tedavisini’ sükse ile uygulamaktayız. Teknolojik cihazların kullanılması ve bizim geliştirdiğimiz yeni tekniklerle birleştirildiğinde haddinden fazla sunturlu sonuçlar elde ettik. Bu sonuçlar sıkı dışındaki hekimlerin ilgisini çekti. Doktorlar, yalnız 3 ülkeden değil dünyanın rastgele yoluyla terbiye için geleceklerdir.”

Konuklardan Mısırlı Dr. Omar Sameh Heidar Elaassar ise aldıkları eğitimin kendileri amacıyla hayır olduğunu anlattı.

Akdarı’dahi kullandıkları cihazlardan ayrımlı cihazları müşahede şansı yakaladıklarını tabir eden Elaassar, “Burada çok bereketli benzeri altyapı var. Hastane imkanları çok gani. Çok efdal seviyede keyif hizmeti sunuluyor. Eğitimlerin henüz aceleten gerçekleştirildiğini görüyorum.” dedi.

Sayrılarevi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Sertaş Erarslan de hastanede uygulanan yöntem ve teknikler ile teknolojik imkanların gelişigüzel sabık çevrim arttığını dile getirdi.

Share: