Kütahya DPÜ Rektörü Prof. Dr. Uysal’dan üniversitede hesaplı soruşturmalarla ilişik açıklama

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Kazım Tevazulu, Türki Öğrenimi Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Müdürlüğündeki (TÖMER) dolandırıcılık iddialarıyla ilişik ölçülü soruşturmaya ilgilendiren, “Ülkemiz bir ahbaplık devleti, kurallar işliyor. Tek kimsenin endişesi olmasın.” dedi.

Tevazulu, Rektörlük binasında düzenlediği basın toplantısında, üniversitedeki gâh çalışmalar üzerine bilgelik verdi.

Üniversitede hesaplı soruşturmaları engellemek ve sıklet inşa etmek üzere bazen medya kuruluşları üzerinden tıraşçı duyum yaptırıldığını tamlayan Uysal, şunları kaydetti:

“Üniversitemizde bu kadar yarar varken maalesef bazı dedikodular çıkmaya başladı. Uluslararası öğrencilerle ilgilendiren bilgi yapılmıştı. Birileri bu öğrenciyi buraya saplamak istiyor, akıbet alamıyor ancak ‘Para alınarak yerleştirilmiş bir mektepli’ diye niteleyerek fen çıkıyor. ‘O çocuktan para aldılar.’ dedikleri mektepli bizde şu an mektepli değil, bambaşka bire bir üniversitenin öğrencisi. ‘Eşe özel zar çıktılar’ diyerek ikinci benzeri bili yaptılar. Bu car üzere 4 müracaat var. Bu şüphesiz eşe hususi bir zar ki 4 müracaat olabiliyor? Tığ ayrıca o kadroyu bile halel ettik zaten.”

Tevazulu, çıkan temelsiz haberlerle ilgili alınan mahkeme kararına rağmen yayınlayan iletişim araçları kuruluşunun düzeltme yapmadığını anlatım etti.

TÖMER’deki “arsıulusal öğrencilere yönelik kurulan terbiye ve danışmanlık şirketi” tarafından ayyarlık iddialarıyla ilişkin adli ve yönetsel soruşturmaların sürdüğüne değinen Tevazulu, şöyle konuştu:

“Ünsiyet çerçevesinde, kurallar, yasalar çerçevesinde elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız. Mahkeme Kararı süreci işliyor. Zat içimizdeki soruşturmalar bitmeme ediyor. İşleyen aynı proses var. Kimsenin endişesi olmasın. Hem özlük içimizdeki soruşturmalarımız neticelenecek hem bile savcılığa suç duyurusu neticelenecek. Şimdi ortalığı bulandırmaya, bu sisli suda sanki balık avlamaya çalışıyorlar fakat umduklarını bulamayacaklar. Çünkü ellerinde hiçbir hamur namevcut. Ülkemiz ayrımsız ünsiyet devleti, kurallar işliyor. Tek kimsenin endişesi olmasın. Ihtimal az buçuk geç peki ama son alınır.”

Tevazulu, Yükseköğretim Müesses denetçilerinin de iddialarla ilgili soruşturmayı sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Share: