Kütahya Belediyesinin “destek tohumu” uygulamasında ekilen yem bitkileri hasat ediliyor

Kütahya’üstelik çiftçilere destek üzere dağıtılan ağızotu bitkilerinin hasadı yapıldı.

Kütahya Belediyesi, karye statüsünden mahalle statüsüne güzeşte 26 mahallede rençperlik faaliyetlerine bitmeme fail üreticilere destek olmak amacıyla ilkbaharda 3 titrem yonca, 10 ton mısır, 8 ton yulaf ve 6 ton fiğ evlat desteği verdi.

Destekten yararlanan çiftçilerin tarlalara ektiği yemleme bitkilerinin hasadı tören düzeni üyeleri ile çiftçilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kütahya Belediye Başkanı Bilici Işık, Siner Mahallesi’nde hasat yapılan tarlalarda çiftçileri musahabe ederek, icraat için bilgi aldı.

Işık, burada yaptığı açıklamada, uray yerine üreticilerin desteklemek yerine familya ayında çiftçilere bindi olma kararı aldıklarını söyledi.

O günkü değeri 400 bin teklik olan bütçe ile İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne mukayyet olan çiftçilere destek verdiklerini dile getiren Işık, şöyle konuştu:

“Üreticilerimiz verdiğimiz yem bitkileri tohumlarını değerlendirdiler ve çokça bile güzelce mahsul aldıklarını söylediler. Memleketimizin tarımsal üretime ihtiyaç duyduğu benzeri dönemde seçkin tohumu değerlendirerek hasat dönemine getiren cemi çiftçilerimize değişik teşekkür ediyorum. Rabbim bu ülkeyi tıpkı başka ülkenin eline baktırmasın, üreticilerimizin de sayısını artırsın, hepsine okkalı bilek versin.”

Alim Işık, temenni gelmesi halinde destekleri sürdüreceklerini dahi sözlerine ekledi.

Verimin az çok yüksek olduğunu dile getiren çiftçiler da desteklerinden periferi Işık ve emeği geçenlere teşekkürname etti.

Traktörün direksiyonuna güzeşte Işık, tıpkısı müddet darı hasadı yaptı.

Share: