KURAKLIK VE ANTIPATIK NEDENİYLE ANTEP FISTIĞINDA REKOLTE DÜŞTÜ

GÜNEYDOĞU Anadolu Bölgesi’nde ?yeşil zer? kendisine aşina Antep fıstığında hasat, tamamlanma aşamasına geldi. Gaziantep Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Cuma Yiğit, bu yıl yağışsızlık ve sevimsiz gelgel nedeniyle rekoltede yüzdelik 40 düşüş yaşandığını ve bölgede 125 bin titrem rekolte beklediklerini kaydetti.

Gaziantep’in önemli ittifak kaynaklarından olan Antep fıstığında hasat sezonu, tamamlanma aşamasına geldi. Türkiye genelinde iklim değişikliğinden hava yeterli yağış düşmediği üzere akıbet yıllarda yaşanan verim ve rekolte kaybı, 42 milyon fıstık ağacının olduğu Gaziantep’te üreticiyi endişelendirdi.

Gaziantep Tarım Odaları İl Eş Güdüm Başkanı Alp, sonuç yıllardaki kuraklık zımnında bölgede sabık sene 200 bin titrem olan rekoltenin bu sene 125 bin ton civarında olmasını beklediklerini söyledi. Kahraman, Susuzluk zımnında mıntıka kendisine bu sene rekolte düşüşleri yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl 200 bin titrem seviyelerinde olan rekoltemiz hasadın tamamlanmaya yaklaştığı şu günlerde tahmini 125 bin titrem seviyelerinde gerçekleşecek. Çiftçimiz bu yıl umduğunu hiç bulamayarak sezonu mukavim bir süreçle kapatacak. Fıstık hasadının sonlarına yaklaştık. Bölgede üreticinin sabık yıla oranla 75 bin titrem seviyelerinde kaybı var. Gaziantep özelinde ise kuraklığı artık hissettik. Kentimizde güzeşte yıl 75 bin titrem seviyelerinde elde ettiğimiz rekolte bu yıl 30 bin titrem seviyelerinde gerçekleşecek diyerek konuştu.

Cuma Yiğit, Antep fıstığının, bölgedeki sunu mehabetli zirai im olduğunu anlatarak rekoltedeki düşüşün, fıstık fiyatlarında artışa hastalık olabileceğini vurgulayıp, Rekoltenin düşmesi gerek istemez piyasayı de etkileyecektir. Ürünün az olması sebebiyle fiyatların yükselmesi kaçınılmaz olacaktır dedi.Share: