Kült İşleri Başkanı Büyük Erbaş: “İlim adamlarının sunma yetişkin vasfı önceki koruyan olmalarıdır”

Kült İşleri Başkanı Mehabetli Erbaş: “İlim adamlarının yeryüzü önemli vasfı evvel saklayan olmalarıdır”

“Bari mihraplarımızdaki kül hocalarımız saklayan olsa”

BOLU Bolu’da Kuran kursu açılışına katılan Kült İşleri Başkanı Ali Erbaş, “İlim adamlarının yeryüzü mehabetli vasfı önce hafız olmalarıdır. İnşallah bu Kuran kursumuzda yetişecek olan hafızlarımızı, hem imam dil cambazı liselerinde hem ilahiyat fakültelerinde okutarak geleceğe hazırlayacağız” dedi.

Bolu’nun Gerede ilçesinde yapımına 2016 yılında başlanan 115 mektepli kapasiteli Gerede Şekil Erkek Kuran Kursu gerçekleştirilen törenle açıldı. Açılışa Diyanet İşleri Başkanı Büyük Erbaş, İl Müftüsü Ulvi Talep Tahiroğlu, milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

“Burada ilim adamları yetişecek”

Kuran tilaveti ile başlayan küşat töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Burada Allah Resulü efendimizin varisleri yetişecek. Burada insanlığı karanlıklardan aydınlığa ihata etmek için indirilen Kuran-ı Cömert hem hıfz edilecek, hafızlar yetişecek hem de Kuran-ı Semih’in anlamını öğrenen tüvana ve insanların yaşaması amacıyla himmet edecek olan ilim adamları yetişecek. İlim adamlarının yeryüzü muhteşem vasfı önce hafız olmalarıdır. Bizim tarihimize baktığımızda İbni Sina’dan Farabi’ye, Biruni’den Harezmi’ye, Akşemseddin’den Molla Gürani’ye hafızlık ilmin temeli. Bari mihraplarımızdaki cemi hocalarımız koruyan olsa. Minberlerden saklayan hocalarımız seslenme etse. İmam dil cambazı lisesi öğretmenlerimiz hafızlardan olsa. İlahiyat fakültesi hocalarımız derse girdiğinde ayetleri okuyarak derslerini süsleseler. İnşallah bu Kuran kursumuzda yetişecek olan hafızlarımızı hem önder dil cambazı liselerinde hem ilahiyat fakültelerinde okutarak geleceğe hazırlayacağız. Hafızlarımıza yönelik hususi programlarımız var. O programlarımıza karışma edeceğimiz gençlerimiz burada yetişir inşallah” şeklinde konuştu.

Share: