“Küçük Asya Arifleri ve Alimleri” çit asar sergisi Tantavi’de açıldı

“Anadolu Arifleri ve Alimleri” çeper asar sergisi Tantavi’üstelik açıldı

KONYA – Konya’dahi Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Çit Asar Kurumu Başkanlığı yoluyla düzenlenen “Rum Arifleri ve Alimleri” Yazma Işaret Sergisi, Hedef Belediyesi Tantavi Hars ve Tekellüm Merkezi’nde açıldı.

Selçuki ve Osmanlı dönemlerinde Konya’birlikte muammer, burada işaret vermiş, talebeler yetiştirmiş arif ve alimlerin eserlerinin kayran aldığı sergide, Mevlana’dan İsmail Ankaravi’ye, İbn Arabi’den talebesi Sadreddin Konevi’ye, Yunus’tan Sarı Abdullah Efendi’ye kadar metin çokça alim ve arifin eserleri sergileniyor. Mesnevi’nin günümüze ulaşan bildirme bozuk çit nüshalarından birinin beraberinde Yunus Emre Divanı’nın Süleymaniye Kütüphanesi’nde bulunan yer sakat nüshası ile Konya kadısı ve Rum başkadısı büyük alim Urmevi’nin Osmanlı coğrafyasına yayılan ve medreselerde teferruatlı yıllar ders kitabı olarak okutulan eserleri birlikte ilk kez Konya’daki sergide yerini aldı. Elan ilk vakit kaybetmeden Cumhurbaşkanlığı Ulus Kütüphanesi ve Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen serginin Tantavi Hars ve Görüşme Merkezi’nde ki küşat töreni, okunan Kur’an-ı Selek tilavetiyle başladı.

“Küçük Asya’nun ilmini, irfanını ve alimlerini bugünle ve yarınla buluşturuyoruz”

“Anadolu Arifleri ve Alimleri” temasıyla, Konya’birlikte ilk defa düzenlenen çeper kitap sergisinin açılışında konuşan Uğur Şehremini Mustafa Kavuş, böylesi anlamlı tıpkı sergiye ev sahipliği yapmış olmaktan ortalık duyduğu çekicilik ve mutluluğu dile getirdi. Geçmişteki alim ve ariflerin fikirlerini, düşüncelerini, eserlerini, miraslarını neşelendirmek adına sunulan ceht ile onlara karşı olan vefa borcunun tıpkısı kısmını ifa gayretinde olduklarını rapor eden Komutan Kavuş, “Bu sergiyi ihtişamlı özne özdek öncelikle ismi; ‘Küçük Asya Arifleri ve Alimleri.’ Seçme birinin, hayatları, fikirleri, düşünceleri ve mücadeleleri üstüne yüzlerce ciltlik mektup yazılsa bir iki gelecek insanlardır onlar. Değme biri can kuşu ve cins dünyamızın kahramanları, tafsilat denizinin damlaları, kültürümüzün, medeniyetimizin, dinimizin ve dilimizin nefesi olmuştur. İşte familya sahipliği yaptığımız bu sergi ile Küçük Asya’nun, ilmini, irfanını ve alimlerini zaman ve yarınla buluşturuyoruz. Burada eserleri kâin tamam alim ve arifleri rahmet ve minnetle anıyor, sergimizin hayırlara şalter olmasını irade ediyorum” şeklinde konuştu.

“Bu serginin değeri Konya’de bilinecek”

Gerçekleştirilmesi hesabına nazik emekler verilen serginin Konya’ya taşınmış olmasından duyduğu mutluluğu ifade fail Konya Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar üstelik, bu kıymetli eserlerin Konya ile buluşmasını sağlayan cemi isimlere tek biricik teşekkür etti. ‘Altının değerini kuyumcu bilir’ kabilinden bu serginin değerinin üstelik Konya’bile dallı güllü mütehammil çokça adam marifetiyle bilineceğinden şüphesi olmadığının altını çizen Vali Yardımcısı Bekarlar, “Şehrimiz böyle fena hâlde etkinliklere sülale sahipliği yapmaya, insanımızda bu eserleri görmeye devam edecektir inşallah” dedi.

“Acun standartlarında çok nadir yapılan bir sergidir”

Böylesi koskocaman tıpkısı serginin Türkiye genelinde daha ilk takkadak 2 misil yapıldığına özen calip Türkiye Çit Eserler Kurumu Başkanı Muhittin Macit ise, “Böylesi aynı işporta henüz ilk ‘Mürekkebin İzi’ ismiyle Beştepe Millet Kütüphanesi’nde, Lahut Risalet Çeper Mushaf Sergisi’ ismiyle üstelik Atatürk Kültür Merkezi’nde açılmıştı. Üçüncüsü Kasıt Tantavi Kültür ve Tekellüm Merkezi’nde açıldı. Nitelikli çeper eserler sergisi, değişik nedenlerle acun standartlarında çok eşsiz yapılan tıpkı sergidir. Çeper eserleri bir yerden benzeri yere giymek ve teşhir etmek el tıpkı iştir. Bu salon olmasaydı hakeza bir sergiyi yapmak dahi türlü olmayacaktı. Bunun gerçekleşmesinde şişman mücahede veren Meram Belediye Reisi Mustafa Kavuş’a şükranlarımı sunuyorum” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesi kesilirken salonu gezen katılımcılar, birbirinden nadide eserleri inceleyerek bilgi aldı. Işporta, 18 Ara 2022 tarihine kadar Tantavi Hars ve Musahabe Merkezi’nde ziyarete zahir olacak. Serginin açılışına, Konya Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar, Çit Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit, Güzel Sanatlar Umumi Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Konya Müze Müdürü Ömer Faruk Türkan, Konya Evkaf Mıntıka Müdürü Nurullah Osmanlı, Karatay Belediye Reisi Hasan Kılca, Maksat Şehremini Mustafa Kavuş, Kızılay Konya Idarehane Başkanı Hüseyin Üzülmez ile sanatseverler katıldı.

Share: