Kremlin’den plebisit açıklaması: 30 Eylül’de eskimemiş bölgelerin Rusya’ya katılmasına ilgilendiren imza töreni düzenlenecek

24 Küçük Ay tarihinden beri bitmeme eden Ukrayna- Rusya savaşında çokça can alıcı benzeri evolüsyon daha yaşandı. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bire bir süredir bitmeme eden Ukrayna’nın Donetsk, Herson ve Luhansk Ahali Cumhuriyetleri’nin ilhakı konusunda konuştu. Peskov, “30 Eylül’üstelik bakir bölgelerin Rusya’ya katılmasına ilgili Kremlin’de imza töreni düzenlenecek” dedi.

İMZA TÖRENİNE PUTİN BİZZAT KATILACAK

Peskov, bu sözlerinin beraberinde anlaşmanın detayları karşı birlikte hikmet verdi. İmza törenine Vladimir Putin’in bizzat katılacağını belirten sözcü, ayrılıkçı kesim liderlerinin birlikte saat 15.00’bile başlayacak törene katılacağını aktardı.

ERDOĞAN, PUTİN İLE TELEFONDA GÖRÜŞECEK

Açıklamalarının devamında Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin ile Reisicumhur Erdoğan beyninde aynı telefon görüşmesinin hazırlandığını tamlayan Peskov, “Olur, böyle benzeri telefon görüşmesi hazırlanıyor, gerçekleştiğinde haber vereceğiz” ifadelerini kullandı.

RUSYA’YA KANIKSAMAK İÇİN BAŞVURUDA BULUNDULAR

Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk, Luhansk ve Herson’un ayrılıkçı liderleri, referandumların düzenlenmesinin arkası sıra Rusya’ya bağlanmak için geçtiğimiz günlerde resmi tıpkısı başvuruda bulundu. Zaporijya bölgesindeki sözde hile da ilerdeki günlerde Rusya’ya intibak etmek için başvuracağını açıkladı.

RUSYA’YA KATILMAK İSTEYENLERİN ORANI YÜZDE 90’I GEÇTİ

Bölgelerdeki sözde seçim komisyonlarının açıkladığı verilere göre, sanki Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki referanduma katılanların yüzdelik 99,23’ü Rusya’ya bağlanmaktan yana görüş kullandı. Güya Luhansk Umum Cumhuriyeti’ndeki referandumda, oyların yüzdelik 98,42’isi Rusya’ya karışmak amacıyla verildi. Moskof ordusunun taharri altındaki Zaporijya bölgesinde planlı referandumda, katılımcıların yüzdelik 93,11’i Rusya’ya bağlanmaktan yana kullanıldı.

DÜNYA ÜLKELERİ REFERANDUMA TEPKİ GÖSTERDİ

ABD başta olmak amacıyla bazen Batılı ülkeler, Rusya’nın, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde düzenlediği referandumları tanımayacağını bildirmişti. Konfedere Uluslar (BM) bile bu referandumların uluslararası hukuka “karşıt” ve “yasa dışı” olduğunu açıklamıştı.Share: