Kremlin Sözcüsü Peskov’dan cümle dünyaya zılgıt: Referandumla alınan bölgelere yapılacak saldırılar, Rusya’ya yapılmış sayılacak

Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rus ayrılıkçılar yoluyla düzenlenen plebisit, ilkin ESIR ve Avrupa kalkışmak amacıyla dünyadaki bir nice ülkenin tepkisini çekti. Geçmiş zaman sonuçlanan referandumlardan ‘evet’ çıkması şişman bire bir aksiseda uyandırırken, KUL Başkanı Biden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “MEMLUK hiçbir zaman egemen Ukrayna toprakları üstünde Rusya’nın iddialarını akseptans etmeyecektir” dedi. Putin’den ise bu sözlere karşı hamle kadar hamle geldi.

BAĞIMSIZLIK KARARLARINI ONAYLADI

Rusya Azamet Başkanı Putin, Rusya’ya süzülmek isteyen Herson ve Zaporijya bölgelerinin güya bağımsızlıklarını tanıyan kararnameleri imzaladı.

“BU BÖLGELERE YAPILACAK BİR SALDIRI, RUSYA’YA YAPILMIŞ SAYILIR”

Kremlin Sözcüsü Peskov dahi bugün yeni bölgelerin Rusya’ya katılmasına ilişkin Kremlin’de imza töreni düzenleneceğini duyurdu. Peskov Putin’in bu konuda tıpkı enformasyon yapacağını doğruladı. Kremlin, Ukrayna’daki tamamlamak için olduğu bölgelerin değme bölümüne müteveccih saldırıları, Rusya’ya alın saldırganlık eylemleri olarak değerlendireceğini açıkladı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, Rusya’nın Ukrayna’nın dört bölgesini putrel ika hareketinin bir parçası adına Ukrayna’nın Rus kuvvetlerinin kontrolü altında sıfır kısımlarını Rusya’ya dahil etmesini de hukuka olarak değerlendireceğini bildirdi. Peskov, antrparantez “Ukrayna’nın danışma istemediğini” belirterek ilhakın gerçekleşeceğini vurguladı.

BÖLGEDE NELER YAŞANMIŞTI?

Ukrayna’daki ayrılıkçı yönetimlerin Rusya’ya süzülmek için düzenlediği referandumlar Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki güya Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya’ya bağlanmak için 23-27 Eylül’bile referandum düzenlenmişti. Bölgelerdeki sanki seçim komisyonlarının kesme olmayan verilerine bakarak, referandumlardan “Rusya’ya intisap” kararı çıkmıştı.Share: