Kremlin Sözcüsü Peskov: ”Putin ile Biden görüşmelere sürat vermeyi planlıyor”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, hükûmet merkezi Moskova‘birlikte gazetecilere aktüel konulara ilişik açıklamalarda bulundu.

Peskov, Rusya Heybet Başkanı Vladimir Putin ile KÖLE Başkanı Joe Biden‘ın çolpa görüşmesine değindi:

– Esasen, bu müzakere formatı oldukça açık açık konuşmayı sağlıyor. Genişlik azından, bu form Putin’in hoşuna gitti.

Peskov, yeni tıpkı konuşma tarihinin muhtemelen olmadığını belirtti:

– İki başbuğ, ileride Rusya ve ABD temsilcilerinin temasları sonrası gine görüşülmesi gerektiğini konuştu. Ancak bu görüşmenin hangi antlaşma gerçekleşeceği yönündeki sorunun cevaplanması imkansız.

Rusya ve ÇAKER temsilcilerinin Avrupa’daki stratejik abra konusunu görüşeceği tarihin dahi belirlenmediğine dikkati çeken Peskov, ancak iki liderin söz konusu görüşmenin yer kısa zamanda yapılması gerektiğini vurguladığını aktardı:

– Başkanlar bu karmaşık, çatışmalı durumu, kıtadaki mühim düzenlilik konularını tartışmaya az çok aceleci tıpkısı şekilde başlayacak olan temsilcilerini atayacakları konusunda anlaştı.

Peskov, BENDE Dışişleri Bakanlığı Siyasal İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland’ın, “Rusya’nın yeniden Sovyetler Birliği’ni oluşturmaya iş olasılığından bozuk oldukları” yönündeki açıklamasını bile değerlendirdi:

– Nuland, Rusya ile ilgili konuları ve bozuk Sovyetler Birliği alanının tam ayrıntılarına hakimdir. Nuland’ın, ayrımsız bizim ve değişik uzmanların olduğu üzere, Sovyetler Birliği’nin baştan oluşturulmasının imkansız olduğunu anladığından eminim.

Eski Sovyetler Birliği coğrafyasında Özgür Devletler Topluluğu (BDT), Avrasya Hesaplı Birliği (AEB) ve Rusya ve Belarus “Bağlanak Devlet Programı” kabilinden entegrasyon süreçlerinin sürdüğüne dikkati çeken Peskov, fakat bunun Sovyetler Birliği’ni yeniden tevlit girişimi olmadığını söyledi.

“ALMANYA ILE YAPICI ILIŞKILERIN OLACAĞINI UMUYORUZ”

Dmitriy Peskov, Almanya’üstelik 16 yıldır görev özne Başvekil Angela Merkel’in hesabına Sosyal Demokrat Partili Olaf Scholz’un Federal Meclis’te (Bundestag) eskimemiş başvekil seçilmesine ilgilendiren dahi şunları kaydetti:

– Rusya Başkanı ve yeni başbakan ortada yapıcı ilişkilerin olacağını umuyoruz. Ayrıca Alman tarafının, eskiden olduğu kadar en el düşünüm ayrılıkların çözümünde diyalogdan başka tıpkı mütenavip yolun bulunmadığı anlayışından debi etmeye bitmeme edeceğini umuyoruz.

Share: