Komutan Aras, öğrencilerle mandalina hasadı yaptı

Komutan Aras, öğrencilerle mandalina hasadı yaptı

Öğrencilere mandalina ve doğru hasat yöntemleri anlatılıyor

MUĞLA – Muğla’nın Bodrum ilçesi Bitez Mahallesi Karye İçi Mevkii’nde mevcut Bodrum Belediyesi’ne ilişik kısaca 5 dönümlük mandalina bahçesinde ilkokul öğrencileriyle alay malay mandalina hasadı yapıldı.

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ve TARKO vasıtasıyla 22-27 Açıklık tarihlerinde gerçekleşecek olan hasat etkinliğine katılan öğrencilere hem Bodrum mandalinasının özellikleri karşı bilgiler veriliyor hem de makul hasat yöntemleri anlatılıyor.

Bitez Gülümser Mehmet Danacı İlkokul öğrencilerinin ziyaretiyle başlayan etkinlik, bugün Yakaköy Havva Torun İlkokulu’ndan gelen 65 mektepli ile devam etti.

Etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Uray Başbuğ Yardımcısı Tayfun Yılmaz ve TARKO Başkanı Korkusuz Öncel bile katılırken Komutan Aras, çocuklarla gelişigüzel mandalina hasat etti.

“Uray var oldukça bu bahçeler bakımlı bire bir şekilde kalacak ve korunacak”

Hasadın peşi sıra konuşan Komutan Aras, 2019 yılında seçildikten sonra bu bahçeye Zirai Hizmetler Müdürlüğü’nün, Cenaze Hizmetlerinin ve TARKO’nun şişman emekleri olduğunu, bilcümle beraber bahçeyi topladıklarını ve rekolte verir hale getirdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Bodrum mandalinası aslında endemik benzeri cins gibidir. Yerli mandalina dediğimiz kendine özgü aynı aroması olan Bodrum mandalinası bölgemize has bire bir üründür. Mandalina Birliğimiz mandalinayı gazoz olarak; esanstan maktu, kolonya namına de kullanabiliyor. Amma şöyle bir kapsam da var: Bizim yaptığımız değerlendirmede mandalinayı yeşilken kullanabilmemiz gerekiyor. Bir parça gibi sulu zırtlak kabil hoş koku verir. Bir Nice içecekte kullanabilirsiniz. Yani yeşilken eylül ayında bunu yeşil mandalina namına kullanabilirsiniz. Kim tığ bu yıl yeşil mandalinaları topladık Bodrum Belediyesi Azık AŞ’nin kafelerinde kahvenin beraberinde verdiğimiz suya koyduk, meşrubatlara koyduk ve aynı farkındalık oluşturmaya alıştık. Uray var az çok bu bahçeler bayındır benzeri şekilde kalacak ve korunacak. Vatandaşlara tavsiyemiz, mandalina bahçelerine cemaat çıksınlar baksınlar. Bu bir kültürdür, gelecek nesillere kalmalı onlarda bu işi yaşamalı, görmeliler. Tabiatıyla tıpkısı dönem değerini kazanacaktır. Görüyorsunuz dünyada gıda krizleri var, yerinde istihsal önem kazandı. Marketlerde, veriş yerlerinde hemen Bodrum mandalinası satılırsa iri oranda bunu tüketmiş oluruz.”

Etkinlik; pazartesi haset Bitez Gülümser Mehmet Danacı Ortaokulu öğrencilerinin ziyaretiyle devam edecek. 27 Mabeyin Salı günü ise Bahçeşehir Koleji öğrencilerinin paydaşlık göstereceği etkinlik, toplamda 800 öğrenciyle sona erecek.

Share: