Komando eğitimlerini aratmayan UMKE eğitimi

Komando eğitimlerini aratmayan UMKE eğitimi

NİĞDE – Niğde Millî Medical Kurtarma Ekiplerine katılmak talip gönüllü sağlıkçılar, komando er eğitimlerini aratmayan metanetli aynı yetişek sürecinden geçiyor.

Sağlık neferlerinin UMKE personeli olması için galiba eğitimleri alması gerekiyor, kuramsal eğitimlerle sunulan bilgiler, tatbikatlarla uygulamalı yerine güçlendiriliyor. Niğde’dahi görev işleyen 25 sağlıkçı da UMKE personeli olabilmek üzere terbiye ve manevra kampına girdi. UMKE’bile kayran ahzetmek isteyen fahri afiyet çalışanları, gerçeği aratmayan tatbikatlarla kıyamet ve kazalarda yer makul müdahaleyi yapabilecek seviyeye geliyor. Doğada yaşam, tırmanış, enkazda istirdat, gece intikalleri üzere türlü senaryolarla hazırlanan etapları hatasız güzeşte fahri sağlıkçılar, UMKE sertifikası alarak kendilerine verilecek göreve hazır ayla geliyor. Niğde Gebere Mesire Alanında planlı yetişek ve manevra kampı ile ilişkin bilgi veren UMKE Niğde Sorumlusu Alpay Celi; “Dağda taharri kurtarma, alnaç bulma, istasyon kurulumu gibi operasyon yaptık. Belirlediğimiz senaryolarımız var onları uygulayacağız. Onlara adsız vakalar vereceğiz o vakalarda kurtarma çalışmaları yapacağız. AFAD ekipleri birlikte eğitimlerimizde bize destek oluyorlar. Tığ burada verdiğimiz eğitimlerle henüz acul elbette engelleme edilir o çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Niğde AFAD Personeli Eğitmen Hacı Mehabetli Talih ise; “İlk etapta temel yer ve korkularını yenmesine yönelik işler sonrasında henüz ileriye çevrilmiş sedyeyle istirdat eğitimi vereceğiz. Biz kaymakamlık yaşandığında tığ AFAD yerine bölgeye gittiğimizde dağcıyı aldığımızda afiyet ekibine ihtiyacımız olduğunda sağlıkçı arkadaşımız zaman verdiğimiz eğitimden sonra ferah ferah yanımıza inip müdahale edebilecek” dedi. Kriz altında istirdat eğitimi veren Niğde UMKE Personeli Eğitmen Oğuzhan Eriçek üstelik, göçük altındaki hastaya zahir müdahale edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdiğini dile getirdi.

Eğitimlerini mütemmim 25 sağlıkçı ile alay malay Niğde’de görev işleyen UMKE personeli sayısı 100 kişiye ulaştı.

Share: