Kocaeli’de ayyarlık sanıkları bilge karşısında

Kocaeli’da 3 kişiyi dolandırdıkları gerekçesiyle tutuklanan 2 sanığın yargılanmasına başlandı.

Kocaeli 6. Kilolu Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, mevkuf sanıklar M.K. ve Ö.F.Ş. ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmada meze verilen M.K. müştekileri tanıdığını belirterek, göçüm durağında işe başladığında müştekilerden G.A’dan gündelik aldığını söyledi.

G.A’nın benzeri göçüm durağıyla küs olduğunu aktaran M.K, “Benim yanı sıra durmamı istedi. Ego bile onun birlikte oldum. G.A’ya türel yerine haklarını arayabileceğini, gayrikanuni işlerle uğraşmaması gerektiğini söyledim. Ayrıca aynı müddeiumumi tanıdığım olursa benden talepleri imkânsız diyerek düşündüm. Adliyeye geldiğimde başlık üzerinden müddeiumumi karın adını gördüğüm için onu söyledim. G.A’dan bu şekilde servet almadım.” diyerek konuştu.

M.K. müştekilerden M.T’den bir miktar para alıp bilahare hoşgörüsüz verdiğini, ona 12 bin lira borcu kaldığını aktardı.

M.T’yi dolandırmak üzere algılayıcı yalanını söylemediğini belirten M.K, tıpkısı yakınından algılayıcı kabul etmek istediğini ancak alamadığını ifade etti.

Sanıklardan Ö.F.Ş. ise M.K’nin komşusu olduğunu dile getirerek, evlerine çay soğurmak için gittiğinde G.A. ile görüşmesini istediğini kaydetti.

Kendisinin da görüşemeyeceğini söylediğini nâkil Ö.F.Ş, kimseyle savcı ismini kullanarak görüşmediğini savundu.

Sanıklar tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Müşteki G.A. de M.K’nin namına adliyede memur ayrımsız savcıyı tanıdığını söylediğini dile getirerek, elan ilk savcı olarak tanıtılan kişiyle görüştüğünü anlattı.

Savcı olarak söylenen ismi araştırdığında görüştüğü kişiyle benzediğini tamlayan G.A, “M.T. beni müddeiumumi beyin ayrımsız akrabasıyla evlendirebileceğini söyledi. Eşinin fiziksel görüntüsünü değiştirerek telefonda benimle bilge karı olarak buluşturdu.” dedi.

G.A. bu olaydan 25 bin lira maddi zarara uğradığını anlatım ederek, sanıklardan şikayetçi olduğunu kaydetti.

Müşteki M.T. define işlerine beceriksiz olduğunu belirterek, M.K’nin namına Ankara’dan müze müdürü ile aynı istihbaratçı tanıdığı olduğunu söylediğini aktardı.

Dedektör ahiz vaadiyle kendisinden para aldığını dile getiren M.T, 200 bin liraya yakın masraf yaptığını belirtti.

Cumhuriyet savcısı, bulunan kanıt durumu, ertelenmiş suçun asıl ve mahiyetini dikkate alarak M.K’nin alıkonulma halinin devamına, Ö.F.Ş’nin ise tahliyesine değişmeyen verilmesini istedi.

Sanık avukatları, aleyhe hususları kabul etmeyerek, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, savunmasının münfail ve delillerin toplanmış olmasını ile tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak Ö.F.Ş’nin güçlükle dışına depar yasağı üzere tahliyesine, M.K’nin ise mevkufiyet halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Kocaeli Cumhuriyet Altını Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklardan M.K’nin 3 sızlanan yönünden 9 yıldan 30 yıla kadar mahbes, Ö.F.Ş’nin de 3 yıldan 10 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması istek ediliyor.

Share: