Kızılay’ın 46 milyon liraya Ahbap’a çadır satmasına, ünlü isimlerden tepki geldi

Kahramanmaraş merkezli iki deprem 11 ilde nazik yıkıma sebep olurken, ortaya atık tıpkısı sav ise nazik curcunalı getirdi. Kızılay’ın depremin üçüncü gününde hanende Haluk Uzun’in kurucusu olduğu Ahbap Derneği’ne 46 milyon teklik karşılığında keçe sattığı öne sürüldü. Kamuoyunda yankı uyandıran iddiaya Haluk Levent, Ahbap’ın yaptığı açıklama üzerinden cevap verirken, Kızılay adına Umumi Başbuğ Asalet Kınık’tan üstelik iddiaları doğrulayan benzeri açıklama geldi.

HALUK LEVENT’TEN AÇIKLAMA

Haluk Levent yaptığı açıklamada “Yaptığımız gelişigüzel işlem kanuncu ve makul. Sonra öğrendik. Kızılay Deri ve Dokuma A.Ş. Kızılay’ın ast iştiraki olan tüzel kişilikmiş. Kızılay birlikte bu şirketten çadırları faturalı satın alıyorlarmış Ahbap dahi bire bir yöntemle toplanan bağışlarla bu şirketten satın alma gerçekleştirmiştir. Zaten sitelerinde açıklama bulunuyor.” dedi.

BAŞKAN SOYLULUK SINIK DOĞRULADI

Kızılay Umumi Başkanı Kerem Kınık ise, “Kızılay Çerge & Nesiç A.Ş, Türkiye Kızılay Cemiyetinin bir iştirakidir ve 12 ay akıcı üretim eden dünyanın çevrilmiş kıran çadırı üreticilerinden biridir. -Öncelikle Kızılay’ın TAMP çerçevesinde belirlenen minimal deri istif seviyesini güvence kırat.” ifadelerini kullandı.

“ÇADIRLAR ÜCRETSİZ DAĞITILMAYACAK MIYDI?”

İddialar sonrası ünlü isimler toplumsal iletişim araçları hesaplarından duruma aksülamel gösterdi. Ihsan Edvar, “Evet adi anlamadığım üzere soruyorum. Zaten o çadırları Kızılay ücretsiz dağıtmayacak mıydı? O tam “kamu malı” değil mi o çadırlar? Kuşkusuz satılır kamu malı?” paylaşımını yaptı.

BERNA LAÇİN VE DESTE SAĞIROĞLU’NDAN TEPKİ

Aktör Berna Laçin ve hanende Deste Sağıroğlu da konuyla ilgilendiren içtimai iletişim araçları hesaplarından şu paylaşımları yayınladı.

ŞAHAN GÖKBAKAR’DAN İMALI PAYLAŞIM

Ünlü aktör Şahan Gökbakar ise olayla ilgilendiren üstü bağlı çevirme yaptı. İngilizce paylaşım özne Gökbakar, “Taking rose, giving rose. Öyle mi?” notunu düştü.

Share: