“Kış Tatbikatı-2023” kapsamında atak görevi yürütme edildi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) düzenlediği Cumhuriyet tarihinin yeryüzü serbest katılımlı “Şita Tatbikatı-2023” Kars’ta bitmeme ediyor.

9. Kolordu Komutanlığının irsal ve idaresinde, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı eliyle Kars’taki Martir İstikam Astsubay Mümessil Üstçavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Alanı’nda planlı “Kış Tatbikatı-2023″e, Almanya, Azerbaycan, Kazakistan ve İngiltere’nin da bulunduğu 17 ülkenin askeri personeli katılıyor.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye büyüklüğünde düştüğü bölgede 1758 personelin katılımıyla bitmeme eden tatbikatta, 43 değişik cinsteki 651 çevirgeç, 23 değişik nesep ve çapta 865 cebe kullanılıyor.

Tatbikat kapsamında Türkiye ve Azerbaycan silahlı kuvvetlerine ilgilendiren zırhlı birlikler, evvel namına tankların tatbikat öncesi bakım ve kontrolünü yaptı.

Ardından iki ülkeden birer tank bölüğü ile aynı mekanize piyade bölüğünün katılımıyla saldırı görevi yürütme edildi.

Arazide üstün akıntı kabiliyetleri gösterilen tankların, namlu senkronizasyonu ile sisleme üzere ayrıksı sistemleri taharri edildi.

Tanklar taarruz provası icra ederken manevra mermisi dahi kullanıldı.

Kara harekatlarının koca unsurlarından birisi olan zırhlı birliklerin, güçlü arazi koşularında yoğun vadileri pekâlâ geçtiği ise yatay kaydırmalı köprücük tankı ile gösterildi.

Tatbikatta antrparantez obüs, tank ve CİRİT füzesi atışları bile yapıldı.

Share: