Kırşehir’de mehabet desteğiyle kurduğu serada 12 kamer süresince sebze üretiyor

Kırşehir’in Kaman ilçesinde canlı Mahser Atılganlık, 4 sene geçmiş azamet desteğiyle kurduğu serasında yılın 12 ayında bile istihsal yapıyor.

İlçeye merbut Savcılı Büyükoba köyünde rençperlik ve balıkçılık özne Güven, Hirfanlı Baraj Gölü kıyısındaki köyünde 1000 metrekare arazisi üzere hazırladığı projesine 4 sene ilk Konya Ovası Projesi Kesim Kalkınma İdaresinden bağış desteği aldı.

Kurduğu camekân ile yılın 12 ayında sebze üreten Atılganlık, AA muhabirine, köyünde çiftçilik yaptığını belirterek, işini yetiştirmek için ihtişam desteğine başvurduğunu söyledi.

Köylerinde seracılığın gelişmeye başladığını ifade fail Güven, “Kurduğumuz seramızda ev namına fabrikada meşgul gibi çalışıyoruz. Herkese tavsiye ediyorum. Seracılık yardımıyla 12 ay boyunca istihsal yapıyoruz, evimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Çıktı kış aylarında da yeşillik, ıspanak tarzı ürünleri yetiştirme imkanı buluyoruz.” dedi.

Şu anda serasında ıspanak yetiştiğini vurgulayan Cesaret, şunları kaydetti:

“Tahminî 1,5 titrem ıspanağı limonluk yardımıyla bodur sürede elde ediyoruz. Yeşillik bir ay kabilinden gücük sürede yetiştiği için şita döneminde onları tercih ediyoruz. Domates kabilinden kilo adına aşkın gelmiyor amma zaman açısından altın ayrımsız iz. Burada zamanından evvel domates, budala, patlıcan, ıspanak, yeşillik üzere tıpkı çok im yetişiyor ve Kaman, Kırşehir pazarından satma yapıyoruz. Zamanından önceki yetiştiği amacıyla da biraz pahalı oluyor fakat lezzeti Antalya, Adana üzere illerden gelen ürünlerden farklı oluyor.”

Share: