Kırşehir’de Çin’in Şarki Türkistan politikaları ihtarname edildi

Çin’in Doğu Türkistan politikaları Kırşehir’de, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlarca ihtarname edildi.

Anadolu Cahillik Derneği (AGD) Kırşehir Şubesi öncülüğünde, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar, Kapucu Camisi önünde bire bir araya geldi.

Grup yerine izah fail AGD Kırşehir Şubesi Üniversite Alt Kurul Başkanı Yasin Babayiğit, Şark Türkistanlı kardeşlerinin birlikte olduklarını izah etmek amacıyla tıpkısı araya geldiklerini söyledi.

Doğu Türkistan’da Müslümanların durumlarının içler acısı olduğunu vurgulayan Babayiğit, şunları kaydetti:

“Doğu Türkistanlıların birçok asıl haktan mahrum bırakıldığına, kalpsizlik ve baskılarla inanç ve kanı özgürlüklerinin kısıtlandığına, psikolojik ve fiziki işkencelere maruz kaldıklarına dayalı haberler fert yakmaktadır. Çin, Müslüman Şark Türkistan halkının ve Çinli Müslümanların sahih taleplerini tefevvuk etmek, idare etmek ve bu hakların dış dünyayla irtibatlarını istisna etmek namına farklı kimliklerin ana hak ve özgürlüklerini yaşayabilecekleri aynı temel taşı oluşturmanın gereklerini hesabına getirmelidir. Başta Türkiye görünmek için İslam ülkelerinin Mutekit Şark Türkistan’ın essah talepleri doğrultusunda Çin’e cebin gelişigüzel cereyan etmeleri ve seçme platformda bu konuyu dile getirmeleri gereklidir.”

Share: