Kırşehir’de cesetleri batık bulunan çiftin ölümüne ilgilendiren davada karar

Kırşehir’in Kaman ilçesinde Vildan- Osman Polat çiftinin cesetlerinin dağlık arazide toprağa gömülü bulunmasına ilgili haklarında sevgili açılan 5’i vakfedilmiş 9 sanığın Çeltek’ta yargılandıkları davada karar çıktı.

Güvenlik gerekçesiyle Uşak 1. Sakil Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında, yan avukatları hazır bulundu. Sanıklar ise Curcunalı ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı.

İlk duruşmada, Vildan Polat ile henüz önceki dini nikahla gelişigüzel yaşadıklarını belirterek cinayetleri itiraf fail Vildan Çelik’in amcasının oğlu Ulak İnce, “Vildan benim mortocu nikahlı eşim. 6 yıllık geçmişimiz var. Ben her şeyimi verdim. Biberli davranmadım. Dövdüğüm söyleniyor böyle ayrımsız öz yok.” dedi.

Diğer sanıklar birlikte sakat savunmalarını tekrarladı.

Karar

Mahkeme heyeti, duruşmaya verilen aranın arkası sıra kararını açıkladı.

Vildan Çelik’in kuzeni Ulak İnce’ye, “töre sakiyle öldürme” ve “kişiye müteveccih azap çektirerek adap saikiyle katil” suçlarından iki el ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. İnce antrparantez, “tensel saldırıya teşebbüs” suçundan birlikte 10 yıl 6 kamer kodes cezasına çarptırıldı.

Vildan Çelik’in babası Veysi İnce, “adap saikiyle kızını kanlı” ve damadına müteveccih “işkence çektirerek cani” suçlarından iki öğün ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezası aldı.

Karakulak, Recep ve Ramazan İnce kardeşlere, “kardeşe müteveccih töre saikiyle katil” ve “kişiye müteveccih ezinç çektirerek töre saikiyle öldürme” suçlarından ikişer defa ağırlaştırılmış müebbet mahpushane cezası uygulandı. Karakulak ve Ramazan İnce’ye antrparantez “seksüel saldırıya girişim” suçundan birlikte 10 yıl altışar ay mapus cezası verildi.

Vildan Polat’in tutuklanmadan yargılanan eniştesi Mehmet Sesigüzel, “suç delillerini namevcut ika ve setir” suçundan 5 sene mapus cezasına çarptırıldı. Vildan Çelik’in annesi Kadriye İnce, kız kardeşi Hatice Sesigüzel ile özge kuzeni Berhude İrten’in ise beraatına hükmedildi.

Davanın geçmişi

Kırşehir’in Kaman ilçesinde 30 Fasıla 2020’bile Osman Polat’ten bilim alamayan ailesi, güllabi ekiplerinden yardım istemişti.

Polat’in 2 kamer kadar önceki kendisine kaçan Vildan Polat ile resmi nikah kıyarak evlendiği belirtilmişti. Düzenlenen anket kapsamında çiftin cenazeleri, Dağbaşı mevkisinde toprağa batak bulunmuştu.

Soruşturma kapsamında Polat’in Bayramözü köyünde ateş parçası asıl babası ile kardeşlerinin de aralarında olduğu 9 yakını tutuklanmıştı.

Soruşturma böylece 9 maznun karşı, ülkü açılmıştı.

İlk duruşmada itiraf etmişlerdi

Güvenlik nedeniyle Çeltek’ta görülen davanın önceki duruşmasında, elan ilk suçlamaları reddeden Ulak İnce, bir zamanlar işlediği “düşünülerek insan kanlı” suçundan için mukannen 66 sene 8 kamer hapishane cezası bulunduğunu, firari olması dolayısıyla Vildan Çelik ile resmi nikah kıymadan birlikte yaşadıklarını encam sürmüştü.

Olaylardan tıpkısı müddet önce Vildan Çelik’in bankaya dünyalık buyurmak beden yanından ayrıldığını anlatan İnce, Polat’in 50 periyot sonraları Osman Polat ile babaevine döndüğünü kaydederek, “Vildan’a 50 gündür nerede olduğunu sorunca yanındaki Osman isimli dirilik ‘Sen benim karıma pekâlâ bağırıyorsun?’ deyip dünyaevi cüzdanını gösterince cinnet getirdim. Elan sonra Osman’la aramızda yaşanan tartışma sonucu sopayla ona vurdum. Üzerime gelince üstelik biraz yerinden bıçakladım.” demişti.

Osman Çelik’i dahi köylerine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki ormanlık alana götürüp öldürdüklerini anlatmıştı.

Diğer sanıklar ise Karakulak İnce’nin kendilerine sıklet yaptıklarını öne sürmüşlerdi.

Share: