Kırşehir Şehremini Ekicioğlu: “Eskimemiş Enerji Kaynakları Oluşturmayı Hedefliyoruz”

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, kavrayışsız transformasyon, atık yönetimi ve akim atılan uygulamalarıyla ilişkin konuştu. Çağcıl ve çağdaş cemiyet olmanın gereklilikleri ortada meydan düz çevre temizliğine büyük önem verdiklerini vurgulayan Başkan Ekicioğlu, bu çerçevede doğayla sevecen çözümlerden yana olduklarının altını çizdi. Ekicioğlu, doğayı iptal etmeden, bakir enerji kaynakları oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet El Partisi (CHP) Genel Merkezi aracılığıyla dijital yerine yayınlanan Şehremaneti Gazetesi’nin 125. sayısında, et kafalı tahavvül, atılmış yönetimi ve rate atık uygulamalarına ilişik açıklamalar yaptı.

Komutan Ekicioğlu, Belediye namına konuyla ait benimsedikleri görüşü ve hayata geçirdikleri çalışmaları şöyle özetledi:

KIRŞEHİR BELEDİYESİ, ‘GERİ DÖNÜŞÜM KUMBARASI’ UYGULAMASINI BAŞLATAN İLK BELEDİYELERDEN

“Kırşehir Belediyesi namına, Türkiye’da ‘Gabi Dönüşüm Kumbarası’ uygulamasını başlatan önce belediyelerden biri olduk. Nisan ayında faaliyete geçirdiğimiz ‘Mobil Atık Getirme Merkezi’ ile tıpkı zamanda farkındalık yaratıyoruz.

Kırşehir Belediyesi, kağıt-karton, pencere, elektrik-elektronik, mızrap, atılmış umar, plastik, batarya vb. atıkların et kafalı dönüşümünü hatırlamak üzere Türkiye’dahi ‘Mankafa Transformasyon Kumbarası’ uygulamasını başlatan ilk belediyelerden biri oldu.

Cacabey Meydanı’na koyduğumuz ‘Mobil Atılan Getirme Merkezi’mize kimyevi ve likit mümteni şekilde kağıt-karton, pencere, neşelilik-elektronik, maden, atılmış umar, plastik, pil vb. atıklar konuluyor.

Kırşehir Belediyesi yerine göreve geldiğimizden beri çevreye duygulu ve dimdik çevre bilincinin oluşturulması ve sürdürülebilir mekân ve kentsel hayat için farkındalık halk gayretindeyiz. Bu bağlamda çevreye duyarlı hemşehrilerimizin iri önem verdiği ‘Mobil Atılmış Getirme Merkezi’ April ayından bu yana Cacabey Meydanı’nda atılan çokluk faaliyetini sürdürüyor.

Hemşehrilerimizin kumbaraya bıraktıkları pet şişeler, gazeteler, piller vb. malzemelerin gabi dönüşümü sağlanırken bu kumbaralar sayesinde tıpkı zamanda vatandaşlarımıza da ansız dönüşüm bilinci kazandırılmış oluyor.

Öncelikle modern ve modern toplumların olmazsa olmazlarında olan akman çevreyi tesis etmek ve korumanın hepimizin görevi olduğunu düşünüyorum.

Çevreyi korumak adına poşeti yüklü yapıp, dünyanın hep plastik atıklarını ithal fail; ağacı, denizi; doğayı hiçe sayan tıpkısı anlayışa cebin tığ birlikte Kırşehir Belediyesi namına ‘doğayla hoşgörülü bozulmamış belde’yi savunuyor ve koruyoruz.

Rüzgarın ve güneşin doğaya ve insana sunduğu olanakların bilinciyle doğayı tahrip etmeden, yıpranmamış erke kaynakları oluşturmanın de mufassal vadede doğaya ve çevreye balaban katkısı olduğunu düşünüyoruz.

ÇEVRECİ YERKONLAR KIRŞEHİR’İN FARKLI NOKTALARINA YERLEŞTİRİLDİ

Düşüncesiz dönüşüm uygulamaları ve atıkların sağlıklı aynı biçimde depolanarak kaldırılmış edilmesi noktasında ilimizin ayrı cinsten yerlerine Kırşehir Belediyesi tarafından yerleştirilen çevreci, hijyenik ve tehlikesiz gübür toplama sistemi olan Yerkonlar yerleştirdik.

Yerkonlarda yerçekimi kuvvetinin etkisiyle çöpler bizatihi sıkışıyor ve yerüstü sistemlere göre 3 intaç aşkın atılmış depolanıyor. Toprağın serin sübvansiyon özelliği gübür içindeki bakteri çoğalmasını yavaşlatarak işaret probleminin önüne geçiyor. Sistemin mecbur olması cihetiyle keder görüntü oluşmuyor ve sokak hayvanlarının çöpleri dağıtması bile tutulmuş oluyor.

Şehremaneti adına, ÇED Raporu alındıktan sonradan, Ekizağıl mevkiindeki Yabanıl Ambarlama Alanında Ayrıştırma ve Ferasetsiz Transformasyon Tesisi’ni kuracağız. Bu kapsamda İklim Değişikliği ve Liyakatsiz Atılmış Birimi’ni oluşturduk.

Kırşehir Belediyesi adına halkımızın başarısız atılan bilinci kazanmaları noktasında Kasaba Haftası ve buna benzer günlerde farkındalık görüntülemek üzere programları hayata geçirmeye devam ediyoruz.

Kırşehir Belediyesi Katışıksızlık İşleri Müdürlüğü’ne sınırlı araçlara Yer Haftası kapsamında farkındalık gerçekleştirmek üzere ‘mekân ve temizlik’ konulu giydirme yapılarak görsel terbiye formlarını yaptık. Serencam olarak, 6 Haziran 2022 pazartesi haset Kırşehir Belediyesi Saflık İşleri Müdürlüğü personeli tarafından gönüllülere ve personele ellik ve çöp poşeti dağıtımı yapıldı ve Yaşayış Evi önünden Destek Hizmetleri Müdürlüğü önüne kadar farkındalık fotoğraflamak amacıyla yararsız çokluk işlemi gerçekleştirildi.

HEDEF DOĞAYLA BARIŞIK TEMİZ ÇEVRE

Biz bu akşam planlamalarımızda çevremizi akman tutmanın ve korumanın hepimizin vatandaşlık görevi olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Kırşehir Belediyesi namına ‘doğayla barışık saf kasaba’yi savunuyor ve koruyoruz. Bunun üzere birlikte yaptığımız kamu çalışmalarda ilimizdeki STK’ları, dernekleri ve sivil inisiyatifleri sürece karışma ederek gelişigüzel cereyan ediyoruz.

Hoşgörüsüz inkılap ve atılmış yönetimine ilgili çevre politikalarını oluştururken mevcut olanaklarımızı akla yatkın, rasyonalist ve düzenlenen bir şekilde yapılandırdığımız için mekanizma açısından benzeri bata çıka karşılaşmıyoruz.”

Share: