Kırklareli’nde 60 derecelik beyaz petrol bulundu

Kırklareli’nde 60 derecelik beyaz petrol bulundu

Kırklareli jeotermal enerjide Trakya’nın başkenti olmayı hedefliyor

Vali Ekici “Bu mıntıka birlikte jeotermal enerjinin Trakya’daki başkenti olacak”

Ilbay Ekici’den yatırımcılara çağrı “Yatırımcıları buraya sera yapmaya, hotel yapmaya, erke üretmeye davet ediyorum”

KIRKLARELİ Kırklareli’nde 2014 yılında mevcut jeotermal akarsu kaynakları ile Trakya’nın başkenti olmayı hedeflediğini söyleyen Ilbay Birol Ekici, 60 rütbe aynı jeotermal hakikat bulduklarını belirtti.

Trakya’da 2014 yılında ilk defa Kırklareli’nin Asılbeyli köyünde jeotermal su yatağı bulunmuştu. Yatırımcı firma aracılığıyla 1370 metre derinliğinde 60 etap sıcaklığındaki kaynağı kullanarak 54 dekar alanda seraların tedbir çalışmaları devam ediyor.

Kırklareli Valisi Birol Ekici’dahi bölgeye her an incelemelerde bulundu.

“Adeta beyaz zehir altını beyaz petrolü keşfettik ilimizde”

2014 yılında yapılan çalışmalar doğrultusunda bulunan jeotermal su kaynağı ile beyaz değerli, parafin petrolü bulduklarını vurgulayan Vali Ekici “Bu dönem çokça sevinçliyiz. Adeta parafin altını beyaz zehir petrolü keşfettik ilimizde. 2014 yılında yapılan icraat sonucunda 57 paye tıpkısı su bulunmuştu bu bölgede amma bu devir 60 merhale tıpkısı jeotermal hakikat bulduk. Jeotermal cins ne yapacağız şuanda 54 dekar seralarımız hazır durumda doğrusu yapıyoruz. Bu bölge jeotermal kaynakla Kırklareli hem turizmin hem seracılığın hem bile jeotermal enerjinin Trakya’daki başkenti olacak. Gayrı bölgelerde birlikte jeotermal arayışları devam ediyordu arz mübarek kuyularımız bu dönem itibariyle keşif edilmiş durumda. Banal ilimize yapacağı değişim ve dönüşümü şuanda ego görüntü edemiyorum. bir defa İstanbul pazarında çok yakınız. Bu bölgenin sunu güdük sürede tıpkı seracılığın merkezi olacağına, jeotermal hotellerin merkezi olacağına ve jeotermal enerjinin da merkezi olacağını bilcümle alay malay göreceğiz” dedi.

Trakya’da jeotermal arayışları bitmeme ediyor

Trakya’nın mecmu kesiminde jeotermal kaynakların arayışlarının bitmeme ettiğini belirten Ekici, “Trakya’nın cümle kesimlerinde jeotermal arayışlarımız üste Türkiye’nin cümle gelişigüzel yerinde seçme nev madene müteveccih arayışlarımız devam ediyor. Doğalgaz keşiflerimiz oluyor kimi vakit, jeotermal erke arayışlarımız bambaşka yerlerde birlikte oluyor. Jeotermal erke birliğimiz var belediyelerin kurduğu ve bu enerjinin çıktığı kayran sair illerimizde hemen Afyonkarahisar aklıma geliyor, Denizli aklıma geliyor ve oralarda kim yaşadığı değilim ve dönüşümü bizde 2, 3, 5, 10 yılda fazlasıyla yaşayacağımıza inanıyorum. 60 paye yoz haddinden fazla oylumlu bire bir aşama. 5 litre bizatihi artezyen olarak çıkıyor ve 25 litreye kadar kaynağı alabiliyoruz. Denem çalışmalarımız bitmeme ediyor” şeklinde konuştu

Ekici ayrıca yatırımcıları camekân, hotel, erke üretmeye nida etti.

Share: