Kırıkkale ruzname haberleri: Kırıkkale’de öğrencilere simülasyon tırında yer sarsıntısı eğitimi verildi

Kırıkkale’üstelik, Kıyamet ve Evgin Format Yönetimi Başkanlığının (AFAD) sarsıntı simülasyon tırında, öğrencilere müteveccih yer sarsıntısı eğitimi düzenlendi.

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, AFAD İl Müdürlüğü ve İl Milli Terbiye Müdürlüğünce planlı izlence kapsamında, Kırıkkale Olgun Lisesi bahçesine konuşlandırılan simülasyon tırını görüşme etti.

İlk yerine görevlilerce öğrencilere teorik ve ameliye yetişek verilen etkinlikte, benzetim tırında Tekbıyıkoğlu ve öğrenciler için birlikte Türkiye’dahi yaşanmış nazik depremlerin şiddetinde sarsıntılar canlandırıldı.

Vali Tekbıyıkoğlu, eğitimin arkası sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, hikmet ve tecrübenin hayatın değme aşamasında çok bulunmaz ve yetişkin olduğunu söyledi.

Ivedili aynı durumda ve kıran takkadak bilginin dirimlik öneme cemaat olduğuna dikkati çeken Tekbıyıkoğlu, “Zaman burada tıpkısı hareket anında hangi yapmamız gerektiğini ve ‘çök-desise-tutun’ yöntemini uygulayarak bilcümle beraber yaşamaya çalıştık. Van’da meydana gelen 25 saniyelik depremi burada yaşadık ama 25 saniye tahminlerimizin çokça daha ötesinde teferruatlı ayrımsız süre olduğunu gördük.” diyerek konuştu.

Share: