Kimyager liseliler depremzedeler üzere üretiyor

Kimyacı liseliler depremzedeler amacıyla üretiyor

AMASYA – Amasya’nın Merzifon ilçesinde kimya teknolojisi eğitimi düz ortaöğretim öğrencileri ve öğretmenler eliyle depremzedeler amacıyla katışıksızlık malzemesi üretiliyor. Mithatpaşa Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi’nden sarsıntı bölgesindeki illere sevkiyatın artarak bitmeme amacıyla “Kaba madde sizden, istihsal bizden” sloganıyla destek kampanyası başlatıldı.

Güzeşte sene oluşturulan atölyede üretilen çamaşır suyu, dezenfektan, likit halk sabunu, kolonya kabil arılık malzemeleri Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu bölgeye gönderilerek halka dağıtıldı. Okulda geçtiğimiz sene kurulan hıfzıssıhha ürünleri atölyesinde üretilen çamaşır suyu, düzensiz deterjanı, dezenfektan, likit el sabunu, kolonya kabilinden saflık malzemeleri, Merzifon Kaymakamlığı koordinesinde yer sarsıntısı bölgelerine ulaştırıldı. Üretime bitmeme edilen okulda sevkiyatın sürmesi amacıyla “Olmamış bap sizden, istihsal bizden” sloganıyla bindi kampanyasının başlatıldığı bildirildi.

Çadır şehir ve taşımalık kentlerde muhteşem ihtiyaçlardan birinin de arılık malzemeleri olduğunu tamlayan kimya teknolojisi alanı şefi Fatma Nakır, “Satıh temizleyici, çamaşır suyu, hazır para halk sabununa ihtiyaçları var. Üretimimizi bu alana yönlendirdik” dedi.

Dezenfektan kullanımının korona virüs (kovid-19) salgını dönemindeki hayati önemine aksan özne Nakır, sağlanacak destekle üretimlerinin artacağına inandığını söyledi.

11 ilde nazik yıkıma ve binlerce ölüme sebep olan depremlerin yaralarının sarılması amacıyla himmet fail öğrenciler üretimi fedakarca sürdürüyor. Bu sene önceki mezunlarını verecek kimya teknolojisi öğrencilerinden Caner Aklık kimya mühendisliği alanında eğitimini devam ettirmeyi hedeflerken, Enise Altınöz da ayrımsız yılı çok zamandır süren üretim sonucu birikim ve maddi algı sağladıklarını rapor etti. Okul müdürü Sınırlı Turan ise 11 tür bellik üründen sağlanan 800 bin TL olan ciroyu bu sene 1 buçuk milyon TL’ye çıkarmayı amaçladıklarını vurguladı.

Share: