Kilo yöneltmek amacıyla başladığı sporda demin milli takımı hedefliyor

– Kilogram çevirmek için başladığı sporda deminden milli takımı hedefliyor

Elan 4 maaş benzeri sporcuyken, Türkiye ikincisi oldu

KOCAELİ – Kocaeli’bile hararetli 12 yaşındaki Ecrin Ergül, kilo yüklemek amacıyla başladığı Muay Thai’üstelik elan 4 maaş bir sporcuyken, katıldığı şampiyonada Türkiye ikincisi oldu.

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde hareketli 12 yaşındaki Ecrin Ergül, fazla kilolarından tutku duyarak spora başlayıp kilo yöneltmek istedi. Bu düşünceyle amcası Hüsamettin Ergül’ün başkanlığını yaptığı Darıca Belediyesi Eğitim Bilimi ve Spor Kulübü’ne yazılan gailesiz kız, burada muay thai branşında eğitim görmeye başladı. Antlaşma içerisinde antrenmanlara geldikçe kilo veren Ecrin Ergül, sporu birlikte sevmeye başladı. Henüz 4 maaş bire bir sporcuyken Türkiye şampiyonasına katılarak uğraşmak isteyen tendürüst kız, turnuvada çıktığı 3 müsabakadan 2’sini kazandı. Bitiş maçında ise benek farkıyla kaybeden Ergül, Türkiye ikincisi oldu. Canlı kız şimdi ise bundan sonra çalışıp milli takıma girerek, ay-yıldızlı bayrağı Avrupa ve dünya şampiyonalarında katakulli etmeyi hedefliyor.

Ecrin Ergül: “Hedeflerim doğrultusunda çok çalışıyorum”

Spora başladıktan sonra kendisine olan özgüveninin arttığını söyleyen Ecrin Ergül, “Kilogram yöneltmek üzere bu spora başladım. Korkulu şekilde idman yaparak bu sporu daha çok sevdim. Bu yüzden müsabakalara süzülmek istedim. Daha 4 maaş tıpkı sporcuyken Türkiye şampiyonasına çıktım. Burada 3 müsabakaya çıktım. 2’sini kazandım ama bitiş maçını kaybettim. Türkiye ikincisi oldum. İleride milli sporcu görünmek, milli bando ile ülkemi açıklamak istiyorum. Bu hedeflerim doğrultusunda çok çalışıyorum, ağır sıklet antrenmanlar yapmaya başladım. Bu spora başladıktan bilahare özgüvenim elan da arttı. Alışkanlık ilişkilerim daha fazla güçlendi. Müsabakalara çıktığım devir arkadaşlarım kimi zaman beni izlemeye geliyorlar. Ergonomik oldukları antlaşma antrenmanlarıma bile geliyorlar. Ne branş olursa olsun, herkesin spor yapmasını öneriyorum. Bana bu imkanları sağlayıcı öncelikle Darıca Şehremaneti Başkanımız Utkulu Bıyık’a, sonrasında ise Darıca Belediyesi Yetişek ve Spor Kulübü Başkanımız Hüsamettin Ergül’e teşekkürname ederim” dedi.

Hüsamettin Ergül: “Ülkemizi, bayrağımızı piyes fail aynı pakt haline geldi”

Darıca Belediyesi Eğitim ve Spor Kulübü’nün, kaymakamlık halkının spor anlamında gelişigüzel isteğini karşılayabildiğini aktaran pakt başkanı ve tıpkı zamanda Ecrin Ergül’ün amcası Hüsamettin Ergül, “Darıca Belediyesi Yetişek ve Spor Kulübü, 2 branşta başlayan ve Muzaffer Bıyık başkanımızla gelişigüzel 13 branşa çıkan, bin 200 lisanslı sporcusu olan, 60 milli sporcuya ulaşan ve kulüp antrenörlerimizin az daha tamamının milli takımlarda fariza yaptığı, Eray Çırakman kabilinden, Oğuzhan Eli Açık üzere, Samet Gümüş kadar, Alperen Terzi kadar bir nice milli sporcumuzla hem Darıca’mızı hem ülkemizi, bayrağımızı piyes fail benzeri kulüp haline geldi. Kulübümüz başladığı günden beri çıtasını hep yükselten, hedefleri olan ve siktirici Darıca halkının cemi branşlarda kül isteklerine yanıt verebilen bir pakt haline geldi. Kulübümüzün altyapısında yetişen sporcular, şu dakika ülkemizi hile ediyor. Darıca bu anlamda hoşur haddinden fazla bahtlı. Gençlerimizi spor yapmaya çağırma ediyoruz” diye konuştu.

“Gelecekte haddinden fazla bereketli olacağını dahi düşünüyorum”

Yeğeni Ecrin Ergül’ün gelecekte haddinden fazla iyi benzeri sportmen olacağını düşündüğünü vurgulayan Hüsamettin Ergül, “Biz sporun süresince büyüdüğümüz üzere muhtemelen etkilendi. Esasen az buçuk kilosuyla ilgili problemi vardı amma buraya, antrenmanlara geldiğinde ortamı çokça sevdi. Hakeza bir yeteneğinin olduğunu biz bile gördük. Şampiyonada Türkiye ikincisi oldu. Ben gelecekte çokça mebzul olacağını bile düşünüyorum. İnşallah beklediğimiz üzere dahi olacak. Kadınlar tabiatıyla ki bu sporları yapabilirler. Çokça üstelik başarılılar. Kadınlar oldukça disiplinli bile çalışıyorlar. Bizim Türk insanımızın savaşçı ayrımsız ruhu var. Ihtimal da başarı buradan geliyor, genlerimizden geliyor” ifadelerini kullandı.

Share: