Keyif sigortasında rehavet büyüyor

Sigorta sektöründe pandemi döneminin ışıltılı yıldızı konumunda kâin afiyet branşında boğuk tıpkı proses yaşanıyor. Iyileştiren enflasyondaki ve kurdaki aceleci yükselişe hasar maliyetlerindeki artma üstelik eklenince poliçeler de fiyatlar az daha ikiye katlandı. Bu kadar eşit artışına rağmen, enflasyondaki efdal seyrin sürmesi ve kurdaki oynaklık nedeniyle şirketler önünü göremediği amacıyla maliyet hesaplaması yapamıyor.Dünya’dan Selçuk Altun’un haberine göre Enflasyonist müstevi ve dalgalı seviye sigorta sektörünün da yer büyük sorunlarından biri olmaya başladı. Özellikle bile medikal enflasyonda yaşanan efdal artışlara döviz kurundaki ataklar eklenince harcama malzemelerinde gerçekleşen karşılık artışları sektörde aksiyon yapmayı zorlaştırdı.

Bilindiği üzere, medikal enflasyon, Türk Tabipler Birliği ile hastane uygulamaları bili tabanının tıpkı delil tarifesi bulunuyor. Bu kanıt tarife yıl güncelleniyor. Aktüel rakamlar, poliçe fiyatlamasına delalet ediyor. Bahsi güzeşte emare tarifeye 2021 Ev ayında yüzde 17 artış yapılmıştı ve mesafe ayında 2022 amacıyla yüzde 30 çoğalma yapılacağı açıklandı. Sigorta şirketleri, ‘bu celal çokça yüksek peki, yapmayın, etmeyin’ derken ev ayında almanak şişkinlik yüzdelik 36 açıklanınca, çok denilen yüzdelik 30 fehamet bir anda yüzde 36 adına rötuşlu edildi. Artış, maliyetlerin bir anda çığlık ayrımsız şekilde artmasına sebep oldu. Buna arttırma namına, dövizde üst taraflı haddinden fazla yara hareketler yaşanınca, ameliyatlarda beğenilen iyileştiren ekipmanın balaban ayrımsız kısmı ithal ve döviz ile alındığı üzere eklenmiş benzeri külfet unsuru daha ortaya çıktı.

Gayrı taraftan, istikbal otama – taharri yöntemleri denilen bilgisayarlı tomografi, iç görüm, sınırlı cerrahi vs. bunların bütünü elverişsiz dışından ithal edilen makinelerle yapılıyor. Bunlar üstelik dövizle alınıyor. Dövizde aynı artma olunca hizmet sağlayıcılar, yani hastaneler üstelik “yabancı dünyalık ile envestisman yaptıkları cihazları TL ile kazandıkları para ile ödeyecekleri için” fiyatları üst çekti. Keyif branşında yaşanan bu maliyet artışları natürel namına poliçelere dahi yansıtıldı. amma velakin, ürünü satarken riskin gerçekleşeceği devir maliyetin ne olacağını hesaplayamamak şirketleri bu alanda zorlamaya başladı.

Poliçe fiyatlarında yüzdelik 100’ü aşan oranda artım

Fiyatlarda üzücü yükselişler olunca, burada bile fert yakıt şekilde poliçe bedel artışları görülmeye başlandı. Devir temsilcilerinden edindiğim bilgilere göre; illere bakarak değişmekle bu arada 2021’üstelik averaj bin TL seviyesinde olan mütemmim afiyet sigortasının fiyatı zaman itibariyle 2 bin 100 teklik seviyelerine tırmandı. Sabık yıl 3,5 – 4 bin lira olan hususi keyif sigortasında averaj poliçe fiyatları ise 6,5 – 7 bin liralara geldi. Bu bile sağlık sigortaları poliçe fiyatlarında yüzdelik 100’ü aşan oranda artma gerçekleştiğini gösteriyor. Her ne büyüklüğünde bu kadar değer artışları yaşanmış olsa birlikte, rakamlar bu alanda ilginin devam ettiğini gösteriyor. Sağlığın asli öncelik olduğu bilincinin gelişmesiyle birlikte bu alanda nema devam ediyor. İlk çeyrek altın sonuçları nisan ayında açıklanacak ve durumu kemiksiz olarak ortaya koyacak. Fakat, alamet adına bakacak olursak; Ev 2022’üstelik sabık yılın bire bir dönemine bakarak esenlik sigortalı sayısı yüzdelik 40 oranında artım gösterdi. Artışta esasen cerrar taraf tamamlayan keyif sigortası oldu ve güzeşte yılın tıpkı dönemine bakarak yüzdelik 52 büyüme sağladı. Familya ayında, özel sağlık sigortasında nema yüzdelik 26,7 adına gerçekleşti. Familya sonu itibariyle keyif sigortalı sayısı mecmu 7.1 milyona yükseldi.

Sağlık poliçesini demin kullanmaya başladı

Keyif tarafında bir diğer ülkü üstelik hasar oranlarındaki artım zımnında yaşanıyor. Pandemi döneminde vatandaş haddinden fazla fazla kullanmadığı afiyet poliçesini deminden kullanmaya başladı. Serian süratle poliçelerde kullanma oranı yüzdelik 70-80 oranında çoğalma gösterdi. Yararlanma sıklığını bu derece artması, tazminat maliyetlerine yansıdı. Sektörün ocak-şubat aylarında ödediği tazminat oranında yüzdelik 80-90 artış yaşandığı ifade ediliyor. Öyle kim, oluşan hasarın bütün primi geçmeye başladığı konuşuluyor. Musluğun alttan açıldığı, fakat havuzun yeteri büyüklüğünde hızlı doldurulamadığı dile getiriliyor. Fakat, aynı noktada bu durumun dengeye oturması bekleniyor.

“Keyif Bakanlığı ya bilcümle evet tek diyebilir”
Tamamlayıcı sağlık sigortası anlaşması olan hastanelerle ilişik bakir aynı düzenleme olacağına dayalı sektörde söylentiler de var. Afiyet Bakanlığı’nın tamamlayan esenlik sigortasında kısmi anlaşmaları daha çok tağyir edip, “evet hep – ya tek” şeklinde tıpkısı takip izleyeceği konuşuluyor. Yani, hastaneler evet umum branşlarda tamamlayan sağlık sigortalılara hizmet verecek ya üstelik on paralık veremeyecek.

Share: