Keşlik Manastırı FPV dron ile görüntülendi

Kapadokya bölgesindeki tarihi ve doğal değerleriyle turistlerin müzakere ettiği mekanlardan Keşlik Manastırı, FPV dron ile görüntülendi.

Milattan sonraları 3. yüzyılda tüf kayaların oyulması ile yapılan Nevşehir’in Ürgüp ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki tarihi manastır, iki kilise, bezirhane, aş damı, yemekhane, meslek, toplantı salonu, keşiş ve rahiplerin konakladığı odalardan oluşuyor.

Cemil köyü yakınlarındaki manastır, UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Kapadokya’yı ziyaret için dünyanın mütenevvi yerlerinden mevrut turistleri ağırlıyor.

Roma İmparatorluğu’nda Hristiyanlığın yayılmasıyla alay malay keşişlerce kurulan Keşlik Manastırı, mebzul korunmuş er Isevilik dönemi yapılarından biri adına biliniyor.

Çevresindeki katıksız kaya oluşumları ve kavak ağaçlarıyla ciltli güzelliklerin FPV dron ile farklı açılardan kayda alındığı keşişhane tasvirleriyle dikkati çekiyor.

Yıllar süresince kilise içinde yakılan keder ve kandillerin duvarları kapladığı temadi nedeniyle halk bu kiliseyi “Karaca Kilise” yerine da adlandırıyor.

Nevşehir Valiliği İl Özel İdaresi koordinatörlüğünde, güzeşte sene bazen alanları restore edilen manastırdaki çalışmada aslına uygun akçakesme taş kullanılmıştı.

Share: