Kendisini savcının manevi oğlu, eşini ise hakim yerine tanıttı, mağduru da savcının akrabası ile evlendirme umuduyla dolandırdı

Kocaeli’dahi sürücü adına taksisinde etkin kişiye savcının manevi oğlu olduğunu, adliyede görülen davasıyla ilgili namına apotr olacağını söyleyerek dolandırdı. Düzme savcı rolüne giren kişiyle görüntülü meşveret işleyen ve buna inanan kıygın erkek, tıpkı zamanda savcının akrabası ile muta nikâhı umuduyla dahi kandırıldı. Buna benzer yöntemlerle 2 kişiyi 225 bin TL zarara uğratan 2 erkek bilgili karşına imdi.

İddiaya göre Güngör Ara Bulucu (39), taksici arkadaşı O.Y. ortada kâin davayla ilgilendiren konuyu birlikte etkin Mehmet K.’ye bahsetti. Bunun üstüne Mehmet K. Kocaeli adliyesinde işyar Cumhuriyet Altını savcısı İsmail Bahtiyar Göktaş’ın manevi oğlu olduğunu, dosyadaki işlemleri Güngör Aracı lehine yapabileceğini söyledi. Buna iman Güngör Uzlaştırıcı, savcı ile tanışmayı kabul etti. Mehmet K. bire bir arkadaşını Cumhuriyet Altını savcısı sıfatıyla Güngör Aracı’yla tanıştırmasıyla şahıslar amacına ulaştı. Güngör Aracı’nın taksisinde sürücülük eden Mehmet K., bu plan yardımıyla takside elde ettiği geliri müştekiye vermeyerek kendisine yarar sağladı. Güngör Uzlaştırıcı adliyeye gidip soy müddeiumumi İsmail Mutlu Göktaş ile tanışmasıyla dolandırıcıların planı sakat kaldı. Gerçeği öğrenen Güngör Ara Bulucu şahıslardan şikayetçi oldu.

Defalarca aynı yöntemi denemiş

2. olayda ise Mehmet K.’nin Özer Istekle isimli vatandaşın cebe ruhsatı almak üzere tekrardan savcı İsmail Bahtiyar Göktaş’ın ismini kullanarak havari olacağını söyledi. Henüz sonraları Özer Gönülden, Mehmet K.’nin daima işi ertelemesiyle ayyar olduğunu anlayarak irtibatını kesti. 3. Olayda ise Mehmet K.’nin kazı izni için vesika isteyen Mehmet Uğurlu’e istihbaratta tanıdıklarını olduğunu ve apotr olacağını söyleyerek müştekiyi 200 bin TL engel uğrattı. Polis ekiplerinin fiziksel ve beceri takibi neticesinde Mehmet K. ve Ömer Faruk Ş. 17 Haziran 2022’birlikte yakalandı. İfadeleri alınan şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“Mehmet beni savcının akrabası ile evlendireceğini söyledi”

Esasen sabık olayları anlatan kıygın Güngör Ara Bulucu, “2021 yılı ağustos ayında bire bir mahallede oturduğumuz Mehmet K. yanıma gelerek, durakta bana ilişik ticari göçüm birlikte sürücülük açmak istediğini söyledi. Köle kabul ettim ve araçta sürücülük yapmaya başladı. Benzeri dolaşma Mehmet K.’ye aynı taksi durağında müteharrik ve ticari taksisi kâin O.Y. ile türel davam olduğunu, Kocaeli Esas Ukubet mahkemesinde duruşmanın bitmeme ettiğini, bu kişi ile benzeri sorunu olduğu ant polisi aramasını söyledim. Bunun konusunda Mehmet bana Kocaeli Adliyesinde fariza fail Cumhuriyet Savcısı İsmail Bahtiyar Göktaş’ın manevi oğlu olduğunu, gerekirse beni görüntülü konuşturabileceğini söyleyince akseptans ettim. Mehmet, beni savcı namına tanıttığı kişiyle görüntülü konuşturdu. Mehmet, savcının benim O.Y. ile ait dosyalarımda üç lime gani avukatı ayarlayacağını söyledi. Ayrıca Mehmet beni savcının akrabası ile evlendireceğini söyledi. Mehmet kendi eşini bana hakime karı kendisine tanıtarak görüntülü görüştürdü. Adı sabık savcının makamına geldiğimde gerçekler ortaya daha çok ve dolandırıldığımı öğrendim. Telefonda görüştüğüm dirilik Ömer Faruk Ş.’nin sesine benzemektedir fakat kendisini bizzat görmemiştim. Mehmet K. bana ait takside 3 kamer çalıştı bana on paralık mal vermediği kabilinden beni 25 bin TL zarar uğrattı, şikayetçiyim” dedi.

“Müze müdürü ile istihbarattan tanıdıkları varmış”

Kıygın olduğunu söyleyen Mehmet Tekin (38), “Sanık Mehmet’in çalıştığı durağa andıran benzeri yerde çay ocağında çalışıyordum. Gömü işlerine amatör tıpkısı kişiyim, yıllardır bu işi yaparım. Mehmet’le görüştüğümüzde Ankara’dan müze müdürü ile istihbarattan ayrımsız kişi ile tanıştığını söyledi. Bu davranışlar nedeniyle benden 5 bin 400 TL servet aldı, ayrıca gümrükten istihbaratın yakaladığı 140 bin avroluk makineyi yemeden içmeden KDV ödeyerek alabileceğimizi söyledi. 12 bin TL KDV parası adı altında benden dünyalık aldı. Beni detektör kabul etme üzerine ve hafriyat için devletten müsaade ahiz konusunda kandırıldığımı adliyeye çağırma edilince anladım. Bu güne kadar bana ödeme yapmadı. Sahte müze müdürü ile beni telefonla bile görüştürdü. Mehmet benden mecmu 17 bin 400 TL mülk aldı. Ayrıca bu işlerle uğraşırken bana makine kiralattı, aynı sürü aşındırmak ve barınma parası ödedim, zımnında benim 200 bin TL’ye andıran masrafım vardır, bu güne büyüklüğünde zararım giderilmedi, şikayetçiyim” diyerek konuştu.

“Mehmet bana valilikte ve hastanede arkadaşlarının olduğunu söyledi”

Olaya ilişik bildiklerini anlatan Özer Özden (56), “Ben yalnız Mehmet K.’yi tanırım, durakta plak sahibiyim, sürücülük yapmam. Mehmet’ten kendim müzaheret istemiştim, silaha ihtiyacım vardı, herhangi bir sabıkam yoktur fakat il evet vermiyordu. Mehmet bana valilikte ve hastanede arkadaşlarının olduğunu söyledi. Ruhsatı halledeceğini söyledi fakat mal murat etmedi. Benimle Mehmet beyninde her maddesel mevzu olmadı, davaya akmak istemiyorum, şikayetim yoktur, zararım da yoktur” şeklinde konuştu.

“Savcı tanıdığım olursa Güngör’ün benden talepleri olmaz diyerek düşündüm”

Kimseyi dolandırmadığını belirten Mehmet K. (37), “Taksi durağında işe başladığımda Güngör’ün yanında yevmiye alıyordum. Güngör, O.Y. isimli sair taksici ile kavgalıydı, birlikte durmamı istemişti, ego üstelik gecemi gündüzüme katarak Güngör’ün birlikte çalışmaya başladım. Sonrasında ben Güngör’e hukuki namına haklarını arayabileceğini yasa dışı işlerle uğraşmaması gerektiğini söyledim, ayrıca tıpkısı savcı tanıdığım olursa benden talepleri olamaz, adliyeden çekinir diye düşündüm. Tıpkısı keresinde adliyeye geldiğimde kapının üstünde savcı İsmail Bahtiyar Göktaş’ın ismini gördüm ve onu söyledim. Güngör’den mülk almadım, Mehmet Uğurlu’den 4 bin 600 TL aldım, daha bilahare dümbelek verdim. Mehmet’e detektör realizasyon edecektim fakat sonuçlandıramadım. Mehmet’in hemen benden 12 bin TL alacağı vardır, onu dızlamak için detektör yalanını söylemedim. Özer’i önceden tanıyorum, silah ruhsatı kabul etmek istiyordu, ben de elan geçmiş ret kararı verildiği için hangi belgeler lazım olur diye tıpkı araştırı yaptım. Kendisinden para almadım, çabucak yanında biraz tanıdığımla görüştüm. Ömer Faruk Ş.’yi telefonda müştekilerle müddeiumumi kabilinden görüştürmedim. Beraatimi irade ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Müze müdürlüğünden takım başı olarak görevlendirilmiş hayat üzere müştekiyle görüştüm”

Suçlamaları akseptans etmeyen Ömer Faruk Ş. (40), ” Bahse laf savcıyı tanımam, fiziksel adına birlikte benzemem. Kendimi kimseye müddeiumumi namına tanıtmadım. Müştekiler doğrusu müddeiumumi rolüne girmiş hayat ile görüntülü konuşma yapmış. Müştekileri tanımam, elan evvel görmedim. Maznun Mehmet K. benim komşumdur, benzeri gün onun evine gidip kardeş kardeş ettik. Mehmet bana Güngör ile O.Y. arasındaki konuyu anlattı ve koruyucu olmaması istedi. Güngör ile görüşmemi istedi ancak akseptans etmedim. Maddi durumum keskin olduğu bire bir dönemde Mehmet’in ricası ile müze müdürlüğünden kadro başı olarak görevlendirilmiş bire bir yaşama kabilinden müşteki Mehmet Tekin ile görüştüm, bu hususu kabul ediyorum ancak başka görüşmeleri kabul etmiyorum, bu işten servet kazanmadım. Öncelikle beraatimi isterim, pahal halde lehe hükümlerin uygulanmasını isterim” dedi.

2 sanıktan biri boşaltma edildi

Cumhuriyet Altını savcısı Düğün Aygün’ün vuzuh mütalaasını sunmasının peşi sıra Murafaa Başkanı Katışıksızlık Maksat Kasapoğlu’bile heyet ile görüşmesinin peşi sıra kararı açıkladı. Delillerin toplam olması ve Ömer Faruk Ş.’nin vakfedilmiş bulunduğu süre ayn önüne alınarak ev dışına gezinti yasağı amacıyla tahliyesine, Mehmet K.’nin ise mevkufiyet halinin devamına karar verildi. – KOCAELİ

Share: