Kendisi aktarım beklerken kardeşinin organlarının bağışlanmasını sağlayıcı ağa denk oldu

Böbrek hastalığı zımnında nakil muntazır ve ahiret yolculuğu eden kardeşinin kendisine uyan böbreğini almak adına bağışlanmasını sağlayıcı Trabzonlu Hakkı Aytaş, kat sayı benzeri davranış sergiledi.

Aslen Oflu olan ve Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde zihayat 58 yaşındaki Hakkı Aytaş, bir süre evvel diyabetle mücadele etmeye başladı. Diyabet tedavisi bitmeme ederken kendisine sütun kanseri teşhisi üstelik konulan Aytaş, ameliyatla evvel evrede bu hastalığı yendi.

Diyabete mecbur gâh organlarının hasar görmesi sonucu böbrek rahatsızlığı cıvıl cıvıl ve tedavisine İstanbul’üstelik devam eden Aytaş bire bir yandan haftada 2 dönem diyalize girerken özge yandan birlikte kadavradan organ nakli için sıraya alındı.

Hakkı Aytaş, bu süreçte, kız kardeşi 52 yaşındaki Feride Aytaş’ın karın kanaması geçirmesi üzerine çabucak memleketi Trabzon’a geldi. Kanuncu Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkililerinin kilolu bakımda tedavisi devam fail kardeşinin hatır ölümünün gerçekleştiği bilgisini vermesi üzerine Aytaş, örgen bağışı üzerine diğer 3 kardeşiyle görüştü. Ailenin eş kararıyla Feride Aytaş’ın organları bağışlandı.

Hakkı Aytaş, kardeşinin kendisine uyan böbreğini almak adına organın elan müstacel durumdaki hastalara nakledilmesini istedi. Bu sayede Feride Aytaş’ın organları hastalara nakledilmek üzere Erzurum, Samsun ve Adana’ya gönderildi. Feride Aytaş’ın böbreğinin Erzurum’birlikte ayrımsız hastaya nakledildiği öğrenildi.

“Henüz acil durumu olan hastaya nakledilmesini uygun gördüm”

Trabzon’un Of ilçesindeki evlerinde taziyeleri kabul fail Hakkı Aytaş, AA muhabirine, sütun kanserini atlattıktan bilahare böbrek hastalığına tutkun haftada 2 aktarılma diyalize girdiğini söyledi.

Böbrek naklinde tam olduğunu tamlayan Aytaş, “Kardeşimin bu rahatsızlığı gelişti ve apar topar Trabzon’a geldik ve muamele günü nısfınnehar kanı ölümü gerçekleşti. Örgen naklindeki rüfeka teklif ettiler, ailece oturduk ve organlarını affetme kararı aldık.” dedi.

Aytaş, ondan sonradan birlikte kardeşinin böbreğinin önce namına teklif edildiğini dile getirerek “Ego istemedim. Daha ivedi durumu olan hastaya nakledilmesini henüz akıllıca gördüm. Mevcuttaki durumum aman aman müstacel değil, çokça henüz müstacel hastalar var. Bu düşünceyle ben zat hakkımdan feragat ettim.” diye niteleyerek konuştu.

Aytaş, “Duyduk kim kardeşimin organları 5 hastaya imge ergin. Özellikle üstelik karaciğerinin Adana’dahi 16 yaşında tıpkı hastaya nakledildiğini, operasyonun çok henüz başarılı geçtiği bilgisini organ naklindeki ihvan bildirdi.” açıklamasında bulundu.

Aza nakli koordinatörlüğündeki ilgililerin de çokça apotr olduğunu belirten Aytaş, “Kız kardeşime ne ben hangi kardeşlerim, on paralık kimse, örgen naklinde yaptığımız müfit kadar faydalı yapamaz. Bunu lütfen insanlarımız böyle değerlendirsin.” dedi.

Herkesi organ nakli üzerine hassas olmaya çağıran Aytaş, bazen bu konuda bilinçsizce dedikodular yapıldığını anlatım ederek şunları söyledi:

“Ayrımsız abi adına hakkım. Nakil muntazır tıpkısı hastayım. Biliyorum kim ömrümün sonuna kadar hiçbir organ kız kardeşimin böbreği kadar tınlamalı olmayacaktır. Elbette tıpkısı organ çıkarsa çıksın tıpkısı asıl babanın çocuğuyuz, genetiğimiz tıpkı. Bu büyüklüğünde ahenkli bire bir aza benzer mi ben bunun bilincinde olan tıpkı hastayım. Buna rağmen tercihimi ihtiyaçlı birinden yana kullandım. Bundan çevre bu işin, düşüncenin kirletilmemesi taraftarıyım.”

Canlı ayrımsız hastaya düş olmanın tarif edilemeyecek bire bir duygu olduğunu vurgulayan Aytaş, “Kız kardeşime on paralık kimse o çocuk büyüklüğünde minnettar imkânsız. 16 yaşında tıpkısı çocuğun hanay bulmasının hangi demek olabileceğini biraz bu işlerin içinde dinç birisi kendisine biliyorum.” dedi.Share: