Kazakistan’daki kışkırtmanın arkasında dahi ABD ve Garp daha çok

Plakasız araçlardan dağıtılan silahlar, öldürülmüş düzenlilik güçleri… Kazakistan‘da şiddete dönüşen eylemler tıpkısı kışkırtıcılığın ürünü. Tamam Türk devletleri beyninde bir lahzada yükselen ve gelişen Kazakistan’de neler oluyor? Olayların arkasında ne güçler var?

Kazakistan’üstelik 2 Ocak’ta akaryakıt zammı gerekçesiyle başlayan eylemler şiddete dönüştü. Protestocular amme ve hususi mülklere kötülük verdi. 3 kolluk görevlisi öldürüldü. Zammın izansız çekilmesine ve hükümetin çekilme etmesine karşın olaylar yatışmadı. Zira tezelden tırmanan gerginliğin arkasında Mağrip ve MEMLUK göze çarpıyor.

Olaylara ilgilendiren ÇAKER Parafin Saray Sözcüsü Jane Psaki izah yaptı. MEMLUK’nin olayların arkasında olduğu iddialarını reddetti. İddiaların “çıldırasıya” olduğunu belirtmiş ve bunun Rusya’nın tıpkısı dezenformasyonu olduğunu savunmuştu.

Olayların merkezindeki gruplar da bir tane biricik yayma oldu. Protestoların başını Oyan Kazakistan, Erkindik Kanatı üzere Sivil Sosyete Kuruluşları ve MediaNet, Legal Media Center gibi batıdan fonlanan matbuat kuruluşları çekiyor.

FETÖ’nün ülkede sızdığı yerler üstelik vazıh benzeri çarpış girişimini güçlendiren faktör namına değerlendiriliyor.

Mavera yandan vaziyetler komşu ülkeler aracılığıyla de yakından izleme ediliyor. Belarus cesamet televizyonu Kazakistan olaylarını Belarus’taki kalkışmayla tıpkı tuttu ve Günindi parmağına işaret etti.

Share: