Kayseri’de “Mütalaa-i İhlas Dualı Gömlekler” sergisi açıldı

Kayseri’bile Osmanlı padişahlarının savaşta galip süzülmek ve kötülüklerden tevakki etmek amacıyla giydiği, üzerinde ayet, hadis ve sembollerin düz aldığı gömleklerden esinlenerek hazırlanan “Akıl-i İhlas Dualı Gömlekler” sergisi açıldı.

Hunat Kadın Medresesi’ndeki işporta öncesi Sivas Mevlana Islam Gizemciliği Kültürü ve Sema Derneği’nce sema gösterisi yapıldı.

Sergide, süsleme sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu, hattat Mehmet Vanlıoğlu ve ekiplerinin 8 yıllık çalışmasının sonucu ortaya çıkardıkları muhtelif yakarış ve surelerin yazıldığı gömlekler saha aldı.

Serginin açılışında mütekellim Mehmet Vanlıoğlu, gömleklerin melik ve dizayn gömlekleri başlamak amacıyla iki kategoriye ayrıldığını söyledi.

Melik gömleklerinin orijinallerinin İstanbul Topkapı Sarayı’nda sergilendiğini nâkil Vanlıoğlu, “Melik gömleklerinde genelde koruma gayeli Ayet-halk Kürsi ve Fetih Suresi yazılıyor. Biz az buçuk daha başıboş akıntı ederek Allah’ın azametini ve gücünü belirten ayet ve duaları yazdık.” dedi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise ecdadın yaptırdığı kamu eserlerde dualara kayran verildiğini, duanın gücüne inanıldığını belirtti.

Sergiye emek verenlere teşekkür eden Çiçek, “Padişahların savaşa giderken yakarış ettiği üzere benzeri bile gömleğinin üzerine işlenmesi imanının ne kadar dinamik olduğunu gösteriyor. Hala birlikte öyledir, birçoğumuzun boynunda yakarış asılıdır, bazıları muska sanır amma bu Fetih Suresi’dir. Yakarış bizim herhangi bir şeyimizdir.” diye niteleyerek konuştu.

Melikgazi Belediye Reisi Mustafa Palancıoğlu da hakeza bir sergiye ev sahipliği yapmaktan bahtiyarlık duyduklarını dile getirdi.

Konuşmaların ardından serginin açım kurdelesi kesildi.

Sergi, ayrımsız hafta süresince ziyarete vazıh kalacak.

Share: