KASTAMONU – Geçen sene kar altında küsurat Küre ilçesinde bu yıl daha yağış olmadı

Kar kalınlığının geçen yıl 1,5 metreyi geçtiği Kastamonu’nun Küre ilçesine bu yıl henüz yağmur gerçekleşmedi.

İlçede güzeşte yıla bakarak bu yıl albeni sıcaklıkları daha yüksek seyrediyor. İlçe merkezine güzeşte yıl mabeyin ayında yağan az miktardaki kar de gelişmemiş sürede eridi.

Saman Mahallesi Muhtarı İsa Matur, AA muhabirine, ilçede her yıl ağırbaşlı kar yağışı olduğunu, fakat bu sene kar yağmayışının kendilerini şaşırttığını söyledi.

Matur, “40 yıldır Küre ilçesinde eğleşme ediyorum, bu seneye büyüklüğünde böyle karsız zaman görmedim. Seçkin yıl 2-3 metre kar oluyordu. Bizden yaşlılar da havayı bu şekilde görmemiş. Güzeşte sene 2 metreden fazla kar vardı. Araçlarımızı günlerce çıkartamadık. İnşallah Yeryüzü sunu andıran zamanda kişmiri kavuşur.” ifadelerini kullandı.

“Sabık sene karda arabamı kaybetmiştim”

İlçe sakinlerinden Fatih Ahmet Sunar, 4 yıldır ilçede yaşadığını belirterek, güzeşte yıl kar zımnında aracını bulmakta rehavet çektiğini anlattı. Sunar, “Geçen sene karda arabamı kaybetmiştim, üçüncü denemede bulmuştum. Bu yıl çokça yağışsız bir ahit yaşıyoruz. İlk el burayı bu şekilde görüyorum. Yağmurun, kanı gelmesini dört gözle bekliyoruz. Bu sene kar yağsın birlikte ben arabamı dördüncü, beşinci denemede bulayım.” dedi.

Naciye Özdemir birlikte sabık sene bati kar zımnında evinin çatısında biriken karı kürediklerini anlatarak, “Bu yıl kar yağışı yok. Familya ayı buranın bildirme soğuk dönemi olurdu. Bari kar yağsaydı da çatıları küreseydik. Bu yıl baran de yağmıyor.” diye konuştu.

Kastamonu’nun yer aşkın kar yağışı kayran bölgelerinden Dünya ilçesinde vesait şita döneminde neredeyse tamamen kar altında kalıyor. Hele geçen sene kaymakamlık merkezinde 1,5 metreyi güzeşte kar kalınlığı, köylerde ise 2 metreye yaklaşmıştı.

Share: