Kastamonu Çevirgeç Barajı ile tıpkısı yer ve 20 köy taşkından korunacak

Kerem Su İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan Kastamonu Vesile Barajı ile ayrımsız toprak ve 20 köyün taşkından korunmasının hedeflendiği bildirildi.

DSİ’den yapılan açıklamaya göre, ekipler, tarımda çağcıl sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla ekincilik arazilerinden en yüksek faydayı bulmak, musluklara içilebilir akarsu aksettirmek ve yerleşme yerleri ile tarım arazilerini baş döndürücü risklerine cebin müzaheret etmek üzere mücahede yürütüyor.

Açıklamada görüşlerine saha sunulan DSİ Genel Müdürü Lütfi Akca, Kastamonu ve ilçelerinde serencam dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde şanlı alım çalım oynadığını belirtti.

Kastamonu Açkı Barajı’nda üstelik çalışmaların devam ettiğini kaydeden Akca, “Dil Barajı’nın tamamlanmasıyla depolanacak akarsu ile 33 bin 180 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. 1560 dekar ekincilik arazisi, 20 köy ve benzeri memleket taşkından korunacak. Ayrıca 5 megavat yerleşmiş yavaş ile 13,79 gigawatt saat/yıl erke üretimi sağlanacak.” ifadesini kullandı.

Baraj derivasyon tüneli, dolusavak imalatları, posta rölekasyonları ve dolusavak inhilal kanalında tahkimat imalatlarının tamamlandığını aktaran Akca, “Üzeri dolgu imalatları ise bitmeme ediyor. Baraj inşaatı fiziksel namına yüzde 85 seviyesinde. Temelden yüksekliği 81,55 metre ve akarsu ambarlama kapasitesi 44,16 hektometreküp olan Kastamonu Araç Barajı’nın tamamlanmasıyla 2022 ünite fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 58 milyon 226 bin 222 teklik ulama sağlanması hedeflenmektedir.” açıklamasında bulundu.

Share: